Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co moge zastosowac do sterowania silnikiem

21 Maj 2010 12:19 2674 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich mam małe pytanko posiadam uniwersalny sterownik od centralnego zamka pilot ma dwa przyciski standard dwukanałowy można nim podawać sygnał przez 0,7s lub 4s.Chciał bym zastosować ten sterownik do załączania przekaźników sterujących silnikiem 12v przekaźniki są samochodowe które po podaniu zasilania zwierają się. Pytanie moje polega na tym co zastosować żeby podtrzymać zasilanie na przekaźniku i silnik się obracał przez przez dany czas a nie np.4s
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Mam jeszcze do tego krańcówki więc odłączenie będzie w momencie dojechania blatu do wyłącznika krańcowego tylko zastanawiam się jak najłatwiej podtrzymać przekaźnik po podaniu sygnału 4s
  • Spec od Falowników
    Podtrzymanie to połączenie jednego ze styków przekaźnika w taki sposób, aby po chwilowym zasileniu cewki włączony przez nią styk zasilił ją już na stałe niezależnie od wyłączenia inicjującego impulsu. Włączane prądów roboczych to zadanie dla innych par identycznych styków tego samego przekaźnika.
    Wyłączenie całości przez przerwanie zasilania należy do tej krańcówki stołu.
    Poproś kogoś o narysowanie schematu sterowania na styczniku z przyciskami start i stop i niech ci wytłumaczy - start to impuls z pilota, stop to krańcówka na końcu drogi.
  • Poziom 28  
    Link
    Na pierwszej stronie masz schemat.
    Cytat:
    Układ działa po podaniu impulsu plusa na start. Zadziała ten przekażnik który nie jest rozwarty krańcówką a wiec brame bedzie zawsze jechała w drugą strone. Przez diody zralizowane jest samopodtrzymanie przekażnika. Dodatkowo jest zabezpieczenie przed jednoczesnym działaniem przekażników. Gdyby brama stanełą po środku i podamy impuls startu to zadziała szybszy przekażnik - nigdy dwa.
    Każdy może zrobić sobie sterowanie dwoma przyciskami "START I STOP"
    Ja chciałem zrobić na jednym (zajmuje to jeden guzik w pilocie - drugi mam do bramy wjazdowej)
    Schemat jest prosty każdy da rade go zrobić!!

Cytat z w/w topicu.
    Nie zwracaj uwagi, że tam są dwa silniki(w wykonaniu autora postu).Wystarczy krótki impuls np 0,7s aby załączyć przekaźnik.Jeśli zamontujesz to u siebie,uzyskasz "powrót" blatu do poprzedniej pozycji(do wyłącznika krańcowego) i tak w kółko po każdym impulsie.

Wykonane i działa.
  • Poziom 2  
    Co moge zastosowac do sterowania silnikiem

Mając kilka przekaźników zrobiłem taki układ,który sprawuje się dobrze przekaźnik ma podtrzymanie do momentu zadziałania wyłącznika krańcowego.