Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE555, sterowanie kolejno dwoma elementami

21 Maj 2010 16:08 3671 11
  • Poziom 9  
    Mam układ, który steruje zaworem elektromagnetycznym.
    Mianowicie, wytwarza impuls dosyć krótki mniej niż 1 sek, układ jest tak zaprojektowany, aby niezależnie od długości zwarcia styków, wytworzył jeden impuls.

Chciałbym teraz dodać jeszcze jeden elektrozawór, który włączy się na taki sam czas lub inny, po pierwszym jednak z odstępem czasowym, nie znam się na elektronice i kombinuję, projektuję w krokodylku i mi nie wychodzi.
    Czy konieczny jest drugi układ NE555?

Nie mam w ogóle pomysłów jak to zrobić.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Drugi zawór ma być sterowny prać pierwszego? Więc w czym problem? Drugi układzik na 555, tylko zamiast przycisku - wyzwalanie z pierwszego elektrozaworu.
  • Poziom 9  
    Problem jest w tym, że nie wiem jak to podłączyć, czy to ma być do trigger,a najprościej byłoby dać kondensator, który podczas działania pierwszego zaworu ładowałby się i po wyłączeniu zaworu, uruchamiałby spust drugiego po 0,5sek, jednak próbuję podłączyć coś takiego ale mi nie wychodzi, ponieważ nie znam się na tym.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem, tak, drugi układ chodzi tak,jakby cały czas, a pierwszy go wyłącza w czasie pracy, jednak chciałbym uzyskać późnienie ponownego załączania się drugiej lampki/odbiornika, na schemacie widać, dałem kondensator, wydaje mi się, że powinno działać i opóźnić o ok 1 sec, jednak Yenka tego nie pokazuje? Czy może jednak to nie będzie działać?
  • Pomocny dla użytkowników
    Narysuj wykres czasowy, jak ten układ ma się zachowywać. Na wykresie powinno być widoczne:

- czym wyzwalamy (przednie, tylne zbocze)
    - ile czasu ma trwać pierwszy impuls
    - ile czasu ma trwać przerwa (czy czas ma być stały czy regulowany, a jeżeli tak, to w jakim zakresie)
    - ile czasu ma trwać drugi impuls

- kiedy znikają oba impulsy

- czy po wyzwoleniu sygnałem wyzwalającym ma mieć miejsce pełny cykl impulsów czy też zanik impulsu wyzwalającego ma zablokować zmiany sygnałów wyjściowych,

- czym ma sterować ten układ (tj. czy zawory są na prąd stały czy zmienny, jaki prąd pobierają, czy mają być sterowane podaniem masy czy plusa zasilania jeżeli sa na prąd stały ?
  • Poziom 9  
    Paweł Es. napisał:
    Narysuj wykres czasowy, jak ten układ ma się zachowywać. Na wykresie powinno być widoczne:

- czym wyzwalamy (przednie, tylne zbocze)
    - ile czasu ma trwać pierwszy impuls
    - ile czasu ma trwać przerwa (czy czas ma być stały czy regulowany, a jeżeli tak, to w jakim zakresie)
    - ile czasu ma trwać drugi impuls

- kiedy znikają oba impulsy

- czy po wyzwoleniu sygnałem wyzwalającym ma mieć miejsce pełny cykl impulsów czy też zanik impulsu wyzwalającego ma zablokować zmiany sygnałów wyjściowych,

- czym ma sterować ten układ (tj. czy zawory są na prąd stały czy zmienny, jaki prąd pobierają, czy mają być sterowane podaniem masy czy plusa zasilania jeżeli sa na prąd stały ?

Pierwszy wykres pokazuje aktualne zachowanie mojego układu który już testowałem w praktyce, a mianowicie
    Wartości kondensatorów, które mają: 500nf i 3,3uF w praktyce, nie są takie jak na schemacie tak jak rezystora 500koHm, ponieważ dobrałem tak aby mieć odpowiedni czas. odpowiednich komponentów, układ zacozwoje się tak, iż na wyjściu jest tylko jeden impuls który, uruchamia, zawór, nie zależny od czasu jaki człowiek trzyma przycisk. Czasy, w jakich jest otwierany zaówr to ok 22ms do 70ms(regulacja czasu ładowania, kondensatora 3,3UF, ja zastosowałem ok 0,8 uF)

Opis wykresu:
    to co jest między błękitnymi liniami i fioletowymi to cykl.
    Czerwona linia - pokazuje czas w jakim jest zwarty przycisk, przez człowieka, w pierwszym przypadku jest on długi, nieskończenie, a w drugim krótszy, od całego cyklu.
    Niebieska linia - Wykres z tą linią pokazuję stan wysoki i stan niski odbiornika (czyli zaworu pierwszego), niebieska linia pokazuje czas przez jaki, zawór jest uruchomiony, zależny od wartości, kondensatora, który ma na schemacie 3,3uF i wartości potencjometru + rezystora 30k,

Drugi wykres pokazuje zachowania jakie chciałbym osiągnąć, czyli po prostu drugi odbiornik miałby po czasie (Szara strzałka), miałby się włączyć odbiornik drugi(zielona linia), czas który dzieliłby załączenie się jednego odbiornika od drugiego, może być zależny od użytego komponentu(kondensatora zakładam), i za każdym razem może być stały, w granicach 400ms-1sec, drugi odbiornik, może mieć jednak, nie musi mieć potencjometru którym regulowałoby się czas jego załączania(zielona linia)

Zawory, sterowane prądem stałym z akumulatorów, Ni-Cd, Ni-Mb, Li-ion
    Na wszystkie twoje pytania chyba jest odpowiedź.
    Impulsy znikają po określonym czasie dzięki NE555, kolejny cykl może się zacząć, osiągnięciu stanu 0 na switchu(rozłączeniu switcha).

Tak jak pisałem w poprzednim poście, na schemacie który zrobiłem, wg krokodylka/yenki osiągnąłem to, iż cykl drugiego odbiornika jest zapoczątkowany, po podłączeniu baterii, i po wyłączeniu odbiornika drugiego, czeka na osiągnięcie stanu nie przewodzenia tranzystora, osiągane jest to przez uruchomienie, pierwszego NE555(zwarcie switcha), po po wyłączeniu pierwszego odbiornika zaczyna się cykl drugiego NE555.

Jestem amatorem w elektronice, dlatego nie wiem jak to zrobić, żeby osiągnąć zamierzany efekt, dlatego piszę na forum.
  • Pomocny dla użytkowników
    Czyli w skrócie:

1. Naciskamy przycisk
    2. Otwiera się pierwszy zawór na czas 22 ms do 70 ms (czas ma być regulowany)
    3. Zawór 1 się zamyka, odmierzane jest od 400 ms do 1000 ms przerwy
    4. Otwiera się zawór 2 na czas ???? (stały)
    5. Koniec cyklu czekamy na wciśnięcie przycisku

???
  • Poziom 9  
    Tak, taki efekt chciałbym, osiągnąć, jednak nie wiem jak.
  • Poziom 9  
    Od ostatniego postu, próbuję coś ogarnąć, aby osiągnąć zamierzane wyniki jednak, mi się nie udaj,e
    Szukałem nawet jakiegoś opóźniacza, jednak wszystko to sporo elektroniki.
    Wie ktoś jak to zrobić?
  • Poziom 20  
    Paweł Es. napisał:
    Czyli w skrócie:

1. Naciskamy przycisk
    2. Otwiera się pierwszy zawór na czas 22 ms do 70 ms (czas ma być regulowany)
    3. Zawór 1 się zamyka, odmierzane jest od 400 ms do 1000 ms przerwy
    4. Otwiera się zawór 2 na czas ???? (stały)
    5. Koniec cyklu czekamy na wciśnięcie przycisku

???

Jeśli tak to ma działać.. to może najprostszym rozwiązaniem(może przerost formy nad treścią?) byłoby zastosowanie ATTiny13 i prostego programiku, który realizuje tą funkcję? dużo mniej elementów, budowa o wiele by się uprościła.. więcej opcji możnaby było dodać, w miarę potrzeby..
  • Poziom 9  
    Myślałem, nad tym ale, nie potrzebuję, dodatkowych możliwości, a na dodatek nie mam jak zaprogramować microkontrolera, który wcześniej trzeba mieć, a ja na razie nie mam dostępu do innych części, niż do tych, które pokazałem w układzie,
  • Poziom 9  
    Czy taki układ w praktyce będzie działał?

Dokładnie chodzi mi o układ R3C3.
    Ponieważ w Yenka, przy wartości R3 powyżej 40kom, w symulacji nie działa układ.

Jednak podobnie jest z wartościami R2C2, przy takich wartościach Yenka pokazuje, iż jest za mało czasu na rozładowanie kondensatora, a wiele osób pisało, że tyle jest ok, i sam sprawdzałem, działa. I moje pytanie zanim będę zabierał się do montowania tego układu, czy to będzie działać w praktyce?