Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy-przebicie ,napięcie sieci na masie

guciofilucio 21 Maj 2010 21:05 2945 9
  • #1 21 Maj 2010 21:05
    guciofilucio
    Poziom 17  

Jak w temacie mam zasilacz impulsowy w mikserze behringer xenyx 1832 FX który działa lecz na obudowie występuje przebicie.
    Po wyjęciu go z obudowy i podłączeniu bez stykania się z obudową nadal to samo przebicie przechodzi przez przewód masy.
    Przebicie występuje bez względu na to jak podłącze wtyczke zasilającą gdy urządzenie jest włączone

W jakiś sposób na mase przechodzi napięcie sieci ale nie całe.(neonówka się świeci ale nie pełnym światłem)
    W zasilaczu jest mechaniczny wyłącznik i jeśli jest wyłączony a wtyczka zasilająca jest tak podłączona że akurat prądowy przewód przechodzi nie przez wyłącznik wtedy neonówka pali się pełnym światłem.

Podsumowując jak włączony żarzy się jak wyłączony pali się .
    Czy ktoś z was ma doświadczenie jak znaleść element w zasilaczu który robi to przebicie (zasilacz raczej działa prawidłowo -mikser działa)

0 9
  • #2 21 Maj 2010 21:11
    Quarz
    Poziom 43  

Pokaż nam tu fotkę wtyczki sieciowej (byleby była oryginalna) tego miksera.
    Domyślam się, iż ma on metalową obudowę, tak?

0
  • #3 21 Maj 2010 21:28
    guciofilucio
    Poziom 17  

Mikser ma metalową obudowe i zasilacz w nim też.
    Podłączam go do prądu takim samym kablem jak do komputera.
    W zasilaczu jest gniazdko zaraz zrobię fotke .

0
  • #4 21 Maj 2010 21:33
    Quarz
    Poziom 43  

guciofilucio napisał:
    Mikser ma metalową obudowe i zasilacz w nim też.
    Podłączam go do prądu takim samym kablem jak do komputera.
    W zasilaczu jest gniazdko zaraz zrobię fotke .
    To fotkę wtyczki możesz sobie już darować, a odpowiedz; czy gniazdko do którego podłączasz wtyczkę przewodu zasilającego ten mikser ma kołek ochronny, oraz czy jest to faktycznie "kołek ochronny", a nie jego tylko atrapa?

0
  • #5 21 Maj 2010 21:43
    guciofilucio
    Poziom 17  

Tak ma i jest przykręcany do obudowy, te zdjęcia rozwieją wątpliwości i może rzucą troche więcej światła na mój problem.

Tak w ogóle to jeszcze nikt tak szybko nie odpowiedział na moje wypociny -dzięki za zainteresowanie.:D

Zasilacz impulsowy-przebicie ,napięcie sieci na masie Zasilacz impulsowy-przebicie ,napięcie sieci na masie

0
  • #6 21 Maj 2010 21:59
    jaga134
    Poziom 25  

Guciofilucio nie zrozumiałeś pytania. Kol.Quarz pyta, czy GNIAZDKO w ścianie do którego podłączasz urządzenie posiada kołek ochronny i co najważniejsze czy kołek ten jest PODŁĄCZONY do przewodu zerowego lub dodatkowego ochronnego. Jeśli tego nie ma, każdy zasilacz impulsowy posiadający kondensatory p.zakłóceniowe na wejściu będzie "kopać".

0
  • #7 21 Maj 2010 22:06
    Quarz
    Poziom 43  

guciofilucio napisał:
    Tak ma i jest przykręcany do obudowy, te zdjęcia rozwieją wątpliwości i może rzucą trochę więcej światła na mój problem.

Tak w ogóle to jeszcze nikt tak szybko nie odpowiedział na moje wypociny -dzięki za zainteresowanie.:D

Zasilacz impulsowy-przebicie ,napięcie sieci na masie Zasilacz impulsowy-przebicie ,napięcie sieci na masie
    Zasilacz jest - jak każdy impulsowy - w klasycznym wykonaniu i ma on filtr sieciowy, m. in. z dwoma kondensatorami typu Y (to te dwie niebieskie pastylki) których jedna z ich okładzin jest połączona z przewodem ochronnym - i dalej, poprzez przewód, do kołka ochronnego w gniazdku wtykowym.
    Wobec powyższego, jeśli przewód ochronny nie spełnia w którymś miejscu swej roli, to rzeczone tu kondensatory włączone szeregowo pomiędzy przewody robocze zasilania (fazowy L, oraz zerowy N) tworzą pojemnościowy dzielnik napięcia, a ich środkowe połączenie i które połączone jest z metalową obudową miksera oraz z przewodem ochronnym (który sobie "wisi w powietrzu") - mają wtedy połowę wartości napięcia zasilania.
    Chyba zdajesz sobie sprawę, iż wtedy pomiędzy obudową a 'ziemią' (przewodem zerowym N) pojawi się podzielona na połowę (ponieważ te kondensatory mają równe wartości pojemności) wartość napięcia występująca pomiędzy przewodem fazowym (liniowym) L, a przewodem zerowym N, czyli ok. 115V.
    Co, ani chybi, spowoduje jarzenie się neonówki kontrolnej.

Reasumując; nie 'czepiaj się' tego zasilacza, a jakości - oraz prawidłowości - instalacji elektrycznej do której ten mikser podłączasz ! ! !

0
  • #8 21 Maj 2010 22:25
    guciofilucio
    Poziom 17  

U mnie w domu niema "uziemienia " w gniazdkach a problem odkryłem na imprezie gdy dotknąłem obudowy i metalowej skrzyni .:idea:
    Dorabiam czasami na chlebek w róznych miejscach i tam niestety instalacji nie zmienie.

Jak dobrze zrozumiałem brak uziemienia w sieci powoduje 115 V na obudowie miksera ? No przecie nie może tak być.

0
  • #9 21 Maj 2010 22:41
    Quarz
    Poziom 43  

guciofilucio napisał:
    U mnie w domu nie[spacja]ma "uziemienia " w gniazdkach a problem odkryłem na imprezie gdy dotknąłem obudowy i metalowej skrzyni .:idea:
    Dorabiam czasami na chlebek w różnych miejscach i tam niestety instalacji nie zmienie.
    Ale mnie, ani kogo innego to czytającego, specjalnie to nie interesuje ... a przepisy BHP oraz bezpieczeństwa przeciwporażeniowego takie są, jakie są i nikt Tobie ich nie zmieni.

Urządzenie - mikser - ma obudowę metalową i ze względów - również Twojego - bezpieczeństwa przewidziany został przez producenta do pracy z przewodem ochronnym ! ! !
    Formalnie ostrzegam Ciebie przed wszelkimi ''przeróbkami", ponieważ w przypadku wystąpienia - co nie daj Boże - wypadku (porażenia prądem elektrycznym) przy użytkowaniu tego miksera zostaniesz, ani chybi, współwinnym.

guciofilucio napisał:
    Jak dobrze zrozumiałem brak uziemienia w sieci powoduje 115 V na obudowie miksera ? No przecie nie może tak być.
    Patrz wyżej ... tak właśnie jest, koniec, kropka.

0
  • #10 21 Maj 2010 23:24
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Problem wyjaśniony, temat zamykam.

0