Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy triak moge zastapic dwoma tyrystorami?

>Qba< 24 Sie 2004 10:29 8070 36
  • #1 24 Sie 2004 10:29
    >Qba<
    Poziom 12  

Witam

W ukladzie http://www.elektroda.net/dla_domu/regulator_avt_silnika.html zastosowano triak. Ja mam do dyspozycji tyrystory (na 125A) czy moge zastapic triak dwoma tyurystorami polaczonymi nastepujaco:

anoda 1 z katoda 2
    katoda 1 z anoda 2
    bramka 1 z bramka 2

Max prad przelaczany w dalszym ciagu bedzie wynosil 125 A - czy dobrze mysle ?

Dzieki za odpowiedzi

0 29
  • #2 24 Sie 2004 12:12
    WojcikW
    Poziom 38  

Można, ale trzeba zbudować układ dopasowujący. Prąd będzie dwukrotnie większy czyli 250A.

0
  • #3 24 Sie 2004 12:16
    Panda02
    Poziom 32  

Musiałbyś zmienić sposób sterowania tyrystorów, np. zastosować transformatory.

0
  • #4 24 Sie 2004 13:52
    WojcikW
    Poziom 38  

Chyba najprościej będzie zastosować małego triaka, który będzie sterował tyrystorami, nie trzeba stosować transforatora. Kiedyś zaprojektowałem i wykonałem taki układ do scalaka Tesli MAA436. Triak Tesli KT207 sterował dwoma tyrystorami Laminy 80A. Układ działał bez zarzutu. Jak są zainteresowani tym schematem to będę szukał. Może jeszcze korekta prądu max dla dwóch tyrystorów 125A. W przypadku triaka ten prąd to najczęściej wartość skuteczna przy pełnym wysterowaniu (czyli sinusoida). W przypadku tyrystora podstawowym parametrem jest prąd średni wyprostowany (czyli prąd średni półsinusoidalny). Po przeliczeniu na prąd skuteczny sinusoidalny dla dwóch tyrystorów 125A będzie to wartość 353A.

2
  • #5 24 Sie 2004 15:44
    hasen1
    Poziom 22  

Sposób w który chcesz podłączyć tyrystory da efekt spalenia bramek.
    Najlepiej użyć do tego transformator -3 uzwojenia z dobrą izolacją

Jakie silniki chcesz sterować - podaj moc ?

Może taniej będzie kupić triak ?

Pozdro 8)

0
  • #6 24 Sie 2004 21:27
    WojcikW
    Poziom 38  

Cytat:
    Sposób w który chcesz podłączyć tyrystory da efekt spalenia bramek

Układ pracował ok. 5 lat później został sprzedany!

0
  • #7 25 Sie 2004 09:52
    >Qba<
    Poziom 12  

Dzieki za odpowiedzi. Jeżeli mozna podajcei jakies schematy ukladow dopasowujacych tyrystory do triaka, ewentualnie schemat jakiegos regulatora opartego na dwoch tyrystorach (chodzi mi o to aby obie połówki sinusoidy były obsługiwane :) ). Znalazlem taki schemat w książce U Tietze Ch. Schenk (strona 566) - uklad w zalaczniku -m czy to berdzie dzialac ?

0
  • #8 25 Sie 2004 14:05
    WojcikW
    Poziom 38  

Proponuję wypróbowany układ, który współpracował ze scalakiem Tesli MAA436, nie widzę przeciwskazań do zastosowania z innym scalakiem. Nie przejmuj się złą opinią na temat triaka KT207, ma on kiepskie parametry graniczne (powtarzalny i niepowtarzalny prąd graniczny), bo w tym układzie nic mu nie grozi. Schemat jest w załączniku w formacie Word 2000. Powodzenia

1
  • #10 25 Sie 2004 21:52
    >Qba<
    Poziom 12  

Dziekuje za odpowiedz i podsanie prawidlowego schematu regulatora. Mam jedno pytanie do schematu na tyrystorach: Jakiej mocy maja byc diody Zenera ? ie moge znalezc w katalogu takich diod - napewno takie byly poniewaz mam w domu taka ale na 7,5V. posiadam pare diod na 11V ale w obudowach CE39 (max prad przewodzenia If=3A i Ptot=1,2W)

Jeszce raz dziekuje za odpowiedz.

0
  • #11 25 Sie 2004 22:19
    WojcikW
    Poziom 38  

Śmiało można dać te diody 11V, nawet bez radiatorów. W razie jakiś problemów pytaj.

0
  • #12 25 Sie 2004 22:31
    WojcikW
    Poziom 38  

Mam też jedno pytanie. Jaką maszynę chcesz zasilić z tego układu?

0
  • #13 25 Sie 2004 22:57
    >Qba<
    Poziom 12  

Uklad robie do zasilania duzych transformatorow WN - przez pierwotne plynie do 80 A ... Tyrystory mam na 150 A ze starych zapasow.

Dzieki za odpowiedz. pozdrawiam

0
  • #14 25 Sie 2004 23:48
    WojcikW
    Poziom 38  

Układ o którym pisałem był zastosowany w jednofazowym prostowniku spawalniczym. Regulacja była na uzwojeniu pierwotnym 220V, prostownik był zbudowany z 2 diod (były 2 uzwojenia wtórne 2x78V). Rozumiem, że Twój regulator będzie zasilany z 230V (a nie z WN).
    Pozdrawiam

0
  • #15 26 Sie 2004 08:55
    >Qba<
    Poziom 12  

Tak oczywiscie, uklad bedzie zasilany z sieci 230V. Regulacja bedzie odbywac sie juz na pierwotnym uzwojeniu tych transformatorow. Niedlugo zabieram sie do roboty (jescze musze wytrawic plytki) napisze jakie rezultatty. Pozdrawiam i jescze raz dziekuje.

0
  • #16 26 Sie 2004 09:54
    WojcikW
    Poziom 38  

Jeszcze mała uwaga dot. erraty AVT, kondensatory elektrolityczne C1, C2 są tam połączone teraz prawidłowo plusem do zera, ale mogło to umknąć Twojej uwadze bo nie opisali nigdzie tej zmiany.
    Pozdrawiam

0
  • #17 26 Sie 2004 23:37
    >Qba<
    Poziom 12  

Dzieki za infrmacje. A tak z ciekawosci, ktos wspomnial o nawinieciu transformatorak (jak rozumiem impulsowego :) ) Czy chodzi o takie trafo:
    - pierwotne zasilane z ukladu sterujacego bramka triaka
    - wtorne sa dwa dla dwoch bramek tyrystorow
    reszta polaczen:
    - anoda Th1 do katody Th2
    - katoda Th1 do anody Th2

Jeżeli tak to ma wyglądac to podajcie jescze ilosc zwojow i ew. grubosc drutu, rodzaj rdzenia (czy mozna np. na kubkowym ?)

Jestem zdecydowany na konstrukcje ukladu wczesniejszego (bez trafa ale z ukladem sterujacym) poprostu chcilabym sie dowiedziec czy dobrze rozumiem zastosowanie transformatora.

0
  • #18 27 Sie 2004 13:13
    WojcikW
    Poziom 38  

Tak właśnie to się robi, przy czym w każdym obwodzie wtórnym jest w szereg włączona dioda prostownicza. Układ taki dodatkowo separuje obwody sterujące od energetycznych (co w tym wypadku i tak nie będzie spełnione bo scalak jest zasilony bezpośrednio z sieci). Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania i stosuje układy z transoptorem izolacyjnym. Nie polecam zastosowania transformatora. Dlaczego? Nie znamy parametrów sygnału sterującego tego scalaka i tym bardziej jak on się przetransformuje na stronę wtórną (chyba że ktoś zna i podpowie jakie rozwiązanie jest lepsze). Przy okazji chciałbym zasygnalizować problemy w przypadku zasilenia transformatora sterownikiem fazowym. Trafo ma dużą indukcyjność zwłaszcza nie obciążony, impulsy bramkowe mogą być zbyt krótkie w porównaniu tempem narastania prądu tyrystora i tyrystor się nie włączy. Zapobiega temu układ RC (patrz schemat), który dodatkowo zapobiega przepięciom. W przypadku niektórych trafo o wybitnie dużych napięciach zwarcia i nieobciążonych może nastąpić praca niesymetryczna regulatora. Duża składowa stała prądu (wynikająca z małej rezystancji obwodu) zniszczy nawet duży półprzewodnik. W praktyce nie spotkałem się z tym zjawiskim w przypadku trafo większych niż 200VA.

0
  • #19 01 Wrz 2004 22:26
    >Qba<
    Poziom 12  

Niestety za nic w swiecie nie moge uruchomic tego ukladziku sterujacego tyrystorami co moze byc przyczyna ?

Mala poprawka: cos tam zaczelo dzialac, wyglada to nastepujaco:
    1. kopci sie rezystor 620R/5W
    2. regulacja fazy w pelnym zakresie, jednak napiecie szczytowe jest rowne jakies 65V a zasilanei mam z 220V

Co jest grane ?

Mala poprawka nr 2:
    Siedzialem troszke nad ukladem i nie wiem dlaczefo ale: rezystor przstal sie kopcic (jest OK) Regulacja fazy w pelnym zakresie - ALE po ustawieniu maksymalnej mocy (pelna sinusoida) i po ustawieniu potencjometrem np. polowy uklad nie reaguje na zmiane od razu tylko czeka chwile w zawieszeniu i dopiero po jakims czasie zmniejsza sie moc. Przy zwiekszaniu ten efekt nie wystepuje. Co to moze byc ?

I jak możesz to prosze wytlumacz jak ten uklad dziala bo ja juz zglupialem .......

Mala poprawka nr 3 :
    I znowu nic nei dziala nawet sie rezystor nei grzeeje ..... naprawde nie mam pojecia o co chodzi . wszytko łaczy moze ten uklad nie bedzie pracowal z tymi tyrystorami ...

0
  • #20 02 Wrz 2004 18:43
    WojcikW
    Poziom 38  

Nie znam tego scalaka Telefunkena. Gdzieś na forum czytałem złe opinie o tym układzie AVT. Ktoś kupił 4 szt. i każdy działał inaczej. Możesz spróbować z czeskim MAA436, to prosty układ.
    Ale wracając do tego co złożyłeś.
    Zachowanie układu jest bardzo dziwne. Napisz jakie to tyrystory i jakie obciążenie zastosowałeś. Moja propozycja:
    1. Zastosuj do prób żarówkę 60W.
    2. Jeżeli układ nadal źle działa to połącz przewodem miejsca od punktu A do RL oraz drugim przewodem od punktu C do zera (patrz schemat, wtedy masz tylko triaka z pominięciem tyrystorów).

Sytuacja gdy grzał się rezystor 620R/5W - to oznacza że triak działał ale tyrystory nie przewodziły (były zablokowane), można temu zaradzić. Pozostałe sytuacje to chyba jakieś widzimisie tego scalaka.

0
  • #21 02 Wrz 2004 21:39
    >Qba<
    Poziom 12  

Najpierw podam typ tyrystorów: T-61-150-14-50. Pełne dane katalogowe na stronie http://www.laminasi.com.pl/TT_PCPT.html .

Co do ukladu z AVT to poleciał scalaczek więc i tak nic z tego nie bedzie - potwoerdzam opinie innych uklad poprostu do bani ;).

Moze aby wsyztko było jasne (akurat w temacie sterowania tyrystorami czy triakami jestem malo obeznany) napisze jaki uklad chce zbudowac: Układ ma regulować moc transformatora w pelnym zakresie, trafo zasilane z 220V, moc - nie jestem w stanie dokladnie okreslic ale transformator jest "byczy" i podnosi napiecie 220V do okolo 12kV. Tyrystory na 150A, ponieważ takie mam, a przy okazji nei beda sie mocno grzaly. Z tego co sie zorientowalem taki uklad mozna wykonac na kilka sposobow:

1. bez scalakow (2x tyrystor + 2xdiak + uklad RC)
    2. uklad scalony sterujacy praca triaka + uklad sterujacy tyrystorami (a moze sa sclaki sterujace dwoma tyrystorami ?)
    3.sterowanie tyrystorami za pomoca mikroprocesora

Jezeli możesz to podziel sie opinia o tych 3 rozwiazaniach i ewentualnie zaproponuj jakis uklad.

Znalazlem w sieci taki uklad: http://www.republika.pl/elektronika10/maa14.jpg
    (podstawowy z oznaczeniami elementow http://www.republika.pl/elektronika10/maa12.jpg a tutaj w raze klopotw link do calej strony http://www.republika.pl/elektronika10/regfaz.htm)

Diody w ukladzie sterujacym tyrystorami to np. 1N4001 tak ? Pozostale wartosci mniej wiecej takie bym zastosowal:
    Rg=22k(nozki 7i11)
    Cg=47nF(nożki 13i1)
    Ra i Rb zastepuje jednym potencjometrem 100k (nożki 1 i 10 ścieżka oporowa ślizgacz do 12)

Dzieki za pomoc

0
  • #22 03 Wrz 2004 17:54
    WojcikW
    Poziom 38  

Nie polecam układu z diakiem, może być asymetria i popłynie składowa stała przez uzwojenia. Ja zastosowałem układ z MAA436. Jest to scalak dość leciwy, na pewno są nowocześniejsze. Do prób użyj żarówki! Sprawdź czy nie spalił się triak. W załączniku jest schemat z MAA436. W miejsce 18k można dać 2x10k/2W.

0
  • #23 03 Wrz 2004 20:17
    >Qba<
    Poziom 12  

OK Dzieki za schemat. Teraz czekam na scalaka(przesylka). a tak z cekawosci spoprobuje wysterowac triaka z uP. Jak zrobie uklad poinforumje o rezultatach :)

Pozdrawiam i jesze raz dziekuje

0
  • #24 04 Wrz 2004 11:03
    WojcikW
    Poziom 38  

Przesyłka na pewno droższa od samego scalaka, który powinien kosztować ok. 5 zł.
    Pozdrawiam.

0
  • #25 04 Wrz 2004 13:49
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    W latach 80-tych była produkowana w Polsce zgrzewarka punktowa 2-fazowa 380V 50Hz 80kVA.Szeregowo w jednej fazie z uzwojeniem pierwotnym transformatora były włączone przeciwsobnie dwa tyrystory 100A.Może ktoś z kolegów ma jej schemat lub pamięta to rozwiązanie i pomoże pomóc pytającemu.Miałem DTR do tej zgrzewarki ale niestety się niezachowała.Pozdrawiam.

0
  • #26 04 Wrz 2004 17:31
    WojcikW
    Poziom 38  

W zgrzewarkach układ dwóch tyrystorów pracuje jako łącznik - taki elektroniczny stycznik bez możliwości regulacji fazowej. Widziałem taką zgrzewarkę wielopunktową do zgrzewania siatek zbrojeniowych w dawnych fabrykach domów. Były tam tyrystory 550A. Mechaniczny stycznik długo by nie wytrzymał pracy kilka łączeń na sekundę przez 16h na dobę.
    Pozdrawiam

0
  • #27 05 Wrz 2004 02:28
    >Qba<
    Poziom 12  

Zdaje relacje z placu boju ;):

Zlozylem uklad z MAA436 i po wlaczeniu żarówka świeci się ale nie całą mocą. Układ nie reaguje na potencjometr. Rezystor 620 R dalej mocno sie grzeje i puszcza szarą smużkę dymku ;) Napiecie na obciazeniu wynosilo okolo 100V. Niecała minute po wlazcebiu 620 R zadymil ostro i zarowka zaswiecila pelna mocą. Okazalo sie ze z 620R zostalo jakies 75 :)

cytat z poprzedniego posta : "Sytuacja gdy grzał się rezystor 620R/5W - to oznacza że triak działał ale tyrystory nie przewodziły (były zablokowane), można temu zaradzić. Pozostałe sytuacje to chyba jakieś widzimisie tego scalaka. " - co zrobic aby odblokowac tyrystory ?

Zlozylem ukladzik z samym triakiem - tez nei dziala zarowka swieci pelna moca. Wumienilem triaka na nowego - to samo. Podpialem oscyloskop do bramki triaka i do "0" Widac impulsy szpilkowe raz na gorze raz na dole o amplitudzie zmieniajacej sie od 15V do 20V (potencjometrem). Jak na moj rozum to potencjoetr powinien zmieniac odleglosc miedzy impulsami a nei ich amplitude ...... - co robic ?

Zmiana:
    Siadłem dzisiaj rano do ukladu i postanowilem wymienic triaka Tesli (KT207) na innego ktorego mialem pod reką (BT138) i odziwo regulator na samym triaku zaczal pracowac. Dlaczego układ Tesli nei chce wysterowac triaka Tesli ? Mysle ze uszkodzenie obu sztuk triakow mozna wykluczyc ewentualnie moga byc to podrobki (ale wygladaja tak jak elementy tesli: okragle nozki, maja takie male wyciecia na dole kolo nozek)

0
  • #28 05 Wrz 2004 02:55
    hasen1
    Poziom 22  

Witam

Do czego chcesz użyć 12 kV ?

Pozdro - 8)

0
  • #29 05 Wrz 2004 12:28
    WojcikW
    Poziom 38  

Nie wiem dlaczego te triaki nie działają. Ja kiedyś zrobiłem kilka układów na tych triakach KT207 i MAA436, wszystkie działały. Jeden zrobiłem z triakiem KT207 i dwoma tyrystorami Laminy 80A. Te tyrystory 150A chyba potrzebują większego prądu bramki. Zamiast 620R/5W daj 220R/2W, zamiast 220R/2W daj 100R/0,5W lub nawet 68R/0,5W. Te moce przy poprawnej pracy są i tak zawyżone, a gdy nie przewodzą tyrystory to pomimo 5W i tak ten rezystor się usmarzy.
    Powodzenia

0
  • #30 05 Wrz 2004 18:40
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Układy MAA436 mają prąd wyjściowy100-150mA,Z tm układem nie chcą jużdobrze pracować triaki S32-16 lub T122-25.Tak duże tyrystory prawdopodobnie mają większy prad bramki i być może z tego powodu nie można uzyskać pełnego wysterowania.Trzeba sprawdzić dane katalogowe tych tyrystorów.W nr.3/88 na str.21 jest schemat regulatora tyrystorowego z układem MAA438 i transformatorem impulsowym w obwodzie bramek.W jednym z poóźniejszych nr.RE był artykuł nt.sterowania tyrystorów dużej mocy z układem MAA436.
    Przy okazji wspomnę że przed laty w uszkodzonej zgrzewarce 80kVA były przebite tyrystory na wskutek zalania wodą.Były wowczas nieosiągalne a zgrzewarka potrzebna bardzo na wczoraj.W trybie awaryjnym zastosowałem stcznik 100A z zaciskami połączonymi mostkiem z płaskownika,tworząc w ten sposób stycznik 1-faz.300A podłączony w miejsce uszkodzonych tyrystorów..Zgrzewała lepiej niż na łączniku tyrystorowym.Zgrzewarka która potrzebna tylko na pare dni,pracowała jeszcze ponad rok do mojego powrotu do kraju.

0