Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalone diody w doświetlaczu

Miwhoo 22 Maj 2010 10:10 1454 7
  • #1 22 Maj 2010 10:10
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Mam u klienta 2 kamerki kopułkowe D-max 12V. Zasilacz stabilizowany ustawiony prawidłowo, 12,3V pod pełnym obciążeniem, 12,5V przy wyłączonych doświetlaczach [kamer w sumie jest 6]. Mam problem z diodami w doświetlaczu. Najprawdopodobniej są przewoltowane i wytrzymują tydzień od wymiany. Kamerki były 2x na gwarancji ale za każdym razem trzeba było czekać 3 tygodnie. Chcę te diody sam wymienić, bo to żaden problem dla mnie. Tylko teraz pytanie, 850nm, 900nm czy 940nm, bo takie znalazłem w ofercie TME.

Jeśli mógłby ktoś podpowiedzieć, to będę wdzięczny, czy zmiana długości fali w doświetlaczu coś zmieni w obserwowanym obrazie.

W grę wchodziłyby:
    - HIRB5-43G-D
    - LL503SIRC-1BD
    - SFH203

Dziś po południu usiądę po mierzenia prądu i napięć, ale podejrzewam, że diody w kość dostały... a nie mam ochoty ganiać się z gwarancją 2-3 tygodnie, bo moje rezerwowe kamerki wiszą u innego klienta..

Wszelakie sugestie mile widziane...

• #2 22 Maj 2010 12:25
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Polecam 850mm. Jest to długość fali najmniej tłumiona przez kopułkę, lepiej przenoszona przez obiektyw oraz matryca dla niej ma wyższą czułość. W efekcie przy tej samej mocy da jaśniejszy obraz. Minusem jest to że jeśli popatrzysz w stronę kamery widzisz żarzące się diody. Przy 940mm tego nie widać.

• #3 22 Maj 2010 12:42
    Miwhoo

Przyczyna już znana...
    6 diod szeregowo w sekcji, 4 sekcje, 11V i 40mA na sekcję.

Jak wlutowałem takie od pilota, bo akurat pod ręką były, to prąd był 140mA.

• #4 22 Maj 2010 12:49
    crunky

Zdecydowanie za dużo, takie proste diody w okolicach 20mA mogą dostać. Jak założysz te które wymieniłeś wcześniej (100mA) to też po dłuższym czasie padną. Niestety, tanie rozwiązania tak mają. Za pierwszym razem wysiadły całkiem czy blado świeciły? Po jakim czasie to się stało? Podasz symbol kamery dla potomnych? Przypuszczam że serwis zamiast diod większej mocy, wmontował tanie, właśnie takie jak w pilotach.

• #5 22 Maj 2010 18:12
    Miwhoo

Muszę im dobrać rezystor, bo oryginalny SMD wessał mi odsysacz :)

Co do kamerek:
    - D-max DCC-270DIR [2szt.]
    - GeoCam GC-8555TSEV-2 [1szt.]

W obydwu modelach jest ten sam objaw.
    Wcześniej zamontowana była GeoCam GC-8532E i to samo było...
    Zasilacz mam nówkeczkę założony.

Za pierwszym razem palił komplet w doświetlaczu, potem 1/4 zaczęła migać, po 2 dniach migania zgasła i tak po kolei tydzień po tygodniu wykańczało po kolei sekcje led, aż zgasły wszystkie.

Założone są właśnie te w ciemnej obudowie i wszystkie przepalone.
    Zamówiłem te: HIRB5-43G-D.

• #6 31 Maj 2010 00:54
    Miwhoo

Dość na dziś. Wlutowałem diodę z tych zamówionych, cała sekcja reaguje tak samo, jak po włożeniu tych z pilota. Pobór prądu w okolicach 110mA.
    Jak zapali się jedna sekcja [przez którą płynie te 100mA] to sekcja obok [ostatnia paląca się] przygasa...

Muszę dobrać rezystory, żeby zagrało... wstępnie ok 500R. Płytka doświetlacza jest dwustronna i lakierowana na zielono... ciężko ścieżek szukać...

• #7 31 Maj 2010 00:59
    crunky

100mA dla HIRB5-43G-D wydaje się być właściwym prądem.

• #8 31 Maj 2010 09:05
    Miwhoo

No OK, ale sekcja obok przygasa, a na onudowie kamerki napisali, że max. pobór prądu to 320mA, gdzie pewnie z 50-70 bierze kamera reszta to diody...

Dziś po południu na świeżo zasiądę, wczoraj wymiękłem :) Podłączę kamerkę bez doświetlacza i będzie wiadomo co i jak. Odezwę się po pułedniu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME