Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie w stacji S/N -Przepisy regulujące.

Maniek1966 22 May 2010 14:26 3131 8
 • #1
  Maniek1966
  Level 9  
  Witam
  Mam pytanie odnośnie oświetlenia w komorze transformatora , czy może być zainstalowane przy samym transformatorze S/N. Czy są przepisy regulujące i gdzie je mogę znależ. Z góry dziękuje za odpowiedż.
 • #2
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Witam. Specjalnych przepisów to chyba nie ma.
  Najczęściej w stacji zastosowana jest rozdzielnica nN wykonana zgodnie z normą PN-IEC 439-1+AC, a z tej rozdzielnicy wykonane są obwody oświetlenia i gniazd tej stacji.
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  Tylko problem zaczyna się, gdy chcesz coś robić przy trafie i akurat światło nie działa, no bo przecież trafo wyłączone. Albo rozdzielnia wyłączona spod napięcia - też przy niej nie podziałasz, chyba, że żarówki zasilisz przez eSy prosto z szyn tra*fa. :D Najwygodniej byłoby mieć baterię oświetlenia awaryjnego na miejscu i z niej zasilać połowę albo 1/3 oświetlenia, a resztę z rozdzielni. Inaczej najniezbędniejszym narzędziem będzie izolacyjna latarka. :idea:
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Maniek1966
  Level 9  
  Witam
  Tylko według mnie oświetlenie w stacji transformatora 15/0,4 KV jest zablisko transformatora , jest stacja oddzielona siatką także oświetlenie powinno być zamontowane przed siatką.Potrzebuje przepisy aby wykonawca przeniósł oświetlenie. W załączeniu zdjęcie.


  Załącznik skasowałem. Nie dość, że źle dodany to jeszcze z prowizją. Przeczytaj ogłoszenia w dziale i zamieść zdjęcie zgodnie z tamtejszymi instrukcjami. [Łukasz]
 • #7
  sq9jjh
  Electrician specialist
  WojcikW wrote:
  ... Są produkowane specjalne do tego celu eSy. Mają nieskończony zwarciowy prąd wyłączalny :D (rezystor wbudowany w S-kę) i są wyłącznie na 6A (o innych wartościach nie słyszałem).

  Jeśli możesz, to Daj linka do takich "esów" - ciekawa sprawa i mogą się przydać.

  Maniek 1966 wrote:
  ...Potrzebuje przepisy aby wykonawca przeniósł oświetlenie...

  Z przepisami może być krucho, pozostaje Ci chyba jedynie metoda perswazji.:D
 • #8
  marian_em
  Level 25  
  Jak wygląda podłączenie zasilania do takich es-ów? Na żywca z wyprowadzeń trafo?
 • #9
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Maniek 1966 napisał-
  Quote:
  Tylko według mnie oświetlenie w stacji transformatora 15/0,4 KV jest za blisko transformatora , jest stacja oddzielona siatką także oświetlenie powinno być zamontowane przed siatką.Potrzebuje przepisy aby wykonawca przeniósł oświetlenie.


  Oświetlenie powinno być zamontowane w korytarzu - czyli przed siatką, a oprawy powinny być wyposażone w moduł awaryjny. Jeśli chodzi o samą komorę transformatora, to ona również powinna być wyposażona w oprawę oświetleniową np. OPKZ 60 najlepiej załączaną niezależnie. Jeśli chodzi o odległości, to czy oprawa będzie zamontowana (16 cm minimum) 0,5m od transformatora- czy 1,5m (ale w komorze transformatora), to i tak drzwi siatkowe kolega może otworzyć po wyłączeniu napięcia- czyli procedura polecenia pisemnego :wink:
  Czy w korytarzu są zamontowane oprawy? A co na to projekt- jakie były wymagania dotyczące oświetlenia?

  Ps Tutaj powinno być nieco więcej- PN-84/E-02035 Urządzenia elektroenergetyczne - Oświetlenie elektryczne obiektów energetycznych