Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotoczujniki w laserach...

Calineczka* 24 Aug 2004 12:22 1041 6
Altium Designer Computer Controls
    Calineczka*
    Level 31  
    witam Panowie.
    Mam pytanie natury ogolnej-czy komukolwiek z Was zdarzylo sie, zeby padl jakis foto-sensor?? Mam HP5Si i zatrzymuje mi sie papier...serwisowka doradza/wskazuje ze moze byc cos nie tak z takim wlasnie czujniczkiem...rozbebeszylem, rozebralem, mechanicznie ok-elektrycznie-w srodku chyba fotorezystor+dioda, chyba podczerwona....3 wyprowadzenia z calosci....jeden element oswietlany zarowka zmienia rezystancje, drugi-mierzony miernikiem nie chce zachowac sie jak dioda....b.duza rezystancja w obie strony....no ale zeby czujnik padl???Na ile jego zapylenie moze przeszkadzac???Bardzo prosze o wniski.....dziekuje, pozdrawiam.Arek
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    Goshky
    Level 20  
    Ja działem w Sharpie, tu żadko ale się zdaża że padają te czujniki (rodzaj transoptora) szczególnie te umieszczone blisko wygrzewacza, nie mają łatwego życia ze względu na temperaturę. Bywało też że taki czujnik nie działa czasami, a czasami działa, spotkałem się z przypadkami że napięcie kolektor-emiter oświetlonego fototranzystora takiego czujniczka dochodziło nawet do 1 V a powinno być bliskie 0. W takiej sytuacji wszystko zależy na jaki próg napięcia reaguje elektronika. Co do czystości to muszą być raczej bezwzględnie czyste żeby działały prawidłowo.
  • Altium Designer Computer Controls
    Calineczka*
    Level 31  
    Dziekuje Goshky.Chyba jestem na tropie i rzeczywiscie nie jest to czujnik foto.Swoja droga to nie pracuja one (te w moim przypadku) w zadnych extremalnych warunkach....tylko sie dziwie ze w serwisowce jest sugerowane w ogole zeby toto wymieniac....pozdrawiam.Arek
    kosmita
    VIP Meritorious for electroda.pl
    bo to jest najprawdo podobniej Service manual a nie Technic Manual.. w tym drugim powiedzą ci jak naprawić.. w serwisówce masz informacje co do modułu jaki jest uszkodzony, a nie jak naprawić ten modół.. a co do HP to oni się nie szczypią... im sie nie opłaca udzielić informacji jak naprawić.. wolą sprzedać Ci gotowy modół
    AliYO
    Level 19  
    osobiście spotkałem się już z padniętymi fotocelami i to głównie właśnie w HP, w większości przypadków leciały w deskjetach w elektronice karetki, a nieliczne na płytach od laserówek.
    Calineczka*
    Level 31  
    Wielkie dzieki Panowie-az sie zdziwilem...zeby foto padalo??Rozumiem zabrudzenie ale ....zuzyte...niewlasciwe prady zasilajace??Trudno mi sobie wyobrazic diode swiecaca o zaprogramowanej zywotnosci...chyba ze oni sie tam nie szczypia i zasilaja je impulsowo duzymi pradami....ja juz doszedlem co padlo w moim przypadku-rolka ciagnaca , taki zespol...rolek...wstepne przeczyszczenie b.drobnym papierem sciernym i denaturatem pomoglo-znaczaco, ale czytalem ze to nie jest metoda-dlatego Panowie bardzo prosze o wskazanie jakichs skutecznych srodkow do czyszczenia czy regeneracji rolek-nawet na priv....zeby nie robic reklamy sprzedawcom....bardzo dziekuje, pozdrawiam.Arek
    alek25
    Level 25  
    Czasem sie psują , w szczególności te które pracują w okolicy pieca , a najbardziej te przeznaczone do pracy w wyższych temperaturach montowane
    na wytłoczkach z blaszek , bez płytki drukowanej .