Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ podobny do 4066. Ma działać jak klucz tranzystorowy.

Krzysiek147 22 Maj 2010 21:50 1590 3
  • #1 22 Maj 2010 21:50
    Krzysiek147
    Poziom 10  

Witam szukałem pół dnia :/ czy istnieje układ podobny do 4066 tylko z taką różnicą, że po uzyskaniu sygnału sterującego, zwiera wyjście do masy. Inaczej mówiąc żeby działał jak klucz tranzystorowy npn. Elektronika jak widać to nie jest moja mocna strona, próbowałem to zrobić na 4066 tak, że dla jednej pary wyjścia pod jedną nogę podłączyłem masę na kanał sterujący tą parą dałem stan wysoki, ale na drugiej nodze pary masa się nie pojawiła… -__- i stąd to pytanie do was. Krótko mówiąc, no identyczny jak 4066 tylko, żeby mi na wyjściu zwierał do masy :D

0 3
  • #2 22 Maj 2010 22:02
    jannaszek
    Poziom 39  

To jest elektroniczny klucz sygnałowy, i tego nie zrobisz. Ale powiedz co ty chcesz sterować, zwierać, przecież możesz to zrobić właśnie na tranzystorze.

0
  • #3 23 Maj 2010 01:14
    Krzysiek147
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o przeznaczenie to ma służyć dla mikroprocesora jako „zwykły przycisk” dlatego zależy mi na zwarciu do masy. Potrzebuje to rozwiązać to w taki sposób aby na układ (ten którego szukam) podawać napięcie a ten z kolei zwierałby mi nogę procesora do masy. Dzięki temu mógłbym wykorzystać w prosty sposób czujniki indukcyjne pnp (wiem, wiem są też npn) oraz użyć bez zbędnego kombinowania scalonego odbiornika podczerwieni jak i zwykłego przycisku. Układ 4066 daje taką przewagę, że można go zasilać zarówno 5V jak i 12V więc wystarczy tylko wybrać napięcie zasilania odpowiadające użytemu czujnikowi (indukcyjny 12V czy scalony IR 5V) i można używać ich używać „z miejsca”. A z kolei w uC łatwiej jest wykorzystać nogę jako zwykły input niż używać przerwań. Dlatego po prostu zastanawiałem się czy nie istnieje coś podobnego z tą różnicą że będzie zwierać do masy na wyjściu.
    Jeśli nie ma takiego układu, użyje po prostu 4066 a na wyjściach postawie tranzystory npn jak klucze i po problemie jednak wolałbym zaoszczędzić miejsca na pcb :)
    Jeśli widzicie luki w moim rozumowaniu to proszę o krytykę z góry niż mam coś spalić :D

0
  • #4 23 Maj 2010 08:03
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Krzysiek147 napisał:
    Jeśli chodzi o przeznaczenie to ma służyć dla mikroprocesora jako „zwykły przycisk” dlatego zależy mi na zwarciu do masy. Potrzebuje to rozwiązać to w taki sposób aby na układ (ten którego szukam) podawać napięcie a ten z kolei zwierałby mi nogę procesora do masy.

A to zwykły tranzystor NPN nie wystarczy? Albo jakiś bufor z otwartym kolektorem po prostu?

0