Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa dyski, jeden jako kopia. JAK?

Dj.McG 23 Maj 2010 08:35 1574 7
  • #1 23 Maj 2010 08:35
    Dj.McG
    Poziom 19  

Witam
    Ostatnio padł mi dysk samsung ale wysłałem do naprawy i na razie działa.
    Chciałem jednak się zabezpieczyć przed utratą danych, orientuje się ktoś czy istnieje taka możliwość aby podpiąć dwa dyski po 500GB i aby wszystko to co robie na jednym było automatycznie zapisywane na drugim.
    Tak aby w razie awarii mógłbym spokojnie mieć swoje dane i system także ?
    Słyszłem o tym od kolegi ale nie wiem jak ma się to do rzeczywistości?

Dodatkowo mam zapytanie jaki dysk wybrać 500GB moja płyta głowna to
    Gigabyte G33-DS3R

Proszę o informacje

0 7
  • #2 23 Maj 2010 08:50
    cepilek
    Poziom 26  

Jeżeli wszystko będzie zapisywane automatycznie na drugim dysku, to w razie padnięcia pierwszego, drugi padnie z tej samej przyczyny, na przykład z przyczyny zapisania się wirusa na obu dyskach... Sposób z zapisywaniem danych na dwóch CD co miesiąc jest niezastąpiony... Na rok koszt takiego postępowania wynosi około 24 złote... Sposób z dwoma dyskami w dwóch niezależnych szufladach stosuję od dawna w przypadku gdy mam brata 200 km od siebie - w razie awarii systemu wkłada sobie drugi dysk a ja jadę mu pomóc jak mam czas a nie wtedy kiedy jest awaria a ja akurat nie mam czasu... Jakie dane chcesz chronić?

0
  • #3 23 Maj 2010 09:04
    goldi74
    Poziom 43  

W twoim wypadku najlepsze było by stworzenie macierzy dyskowej RAID pracującej na poziomie 1 czyli RAID 1. Musisz sprawdzić czy twoja płyta główna obsługuje ten tryb. W tym trybie na obydwu dyskach zapisywane są te same dane. Awaria jednego dysku nie powoduje utraty danych.

0
  • #4 23 Maj 2010 09:10
    Dj.McG
    Poziom 19  

goldi74 napisał:
    W twoim wypadku najlepsze było by stworzenie macierzy dyskowej RAID pracującej na poziomie 1 czyli RAID 1. Musisz sprawdzić czy twoja płyta główna obsługuje ten tryb. W tym trybie na obydwu dyskach zapisywane są te same dane. Awaria jednego dysku nie powoduje utraty danych.

Chyba właśnie o to chodzi, mógł byś bardziej mi to łopatologicznie wytłumaczyć?

0
  • #5 23 Maj 2010 09:36
    goldi74
    Poziom 43  

Na początek podaj model płyty głównej. Trzeba sprawdzić czy ona jest w stanie obsługiwać RAID 1.

0
  • #8 23 Maj 2010 11:03
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Co do płyty głównej to Manul angielski rozdziały :
    2-5 Integrated Peripherals (strona 42)

Cytat:
    SATA RAID/AHCI Mode (Intel ICH9R Southbridge)
    Enables or disables RAID for the SATA controllers integrated in the Intel ICH9R Southbridge or
    configures the SATA controllers to AHCI mode.
    Disabled Disables RAID for the SATA controllers and configures the SATA controllers to
    PATA mode. (Default)
    RAID Enables RAID for the SATA controller.
    AHCI Configures the SATA controllers to AHCI mode. Advanced Host Controller
    Interface (AHCI) is an interface specification that allows the storage driver to
    enable advanced Serial ATA features such as Native Command Queuing and
    hot plug.

i strona 44
    Cytat:
    Onboard SATA/IDE Ctrl Mode (GIGABYTE SATA2 Chip)
    Enables or disables RAID for the SATA controller integrated in the GIGABYTE SATA 2 chip or
    configures the SATA controller to AHCI mode.
    IDE Disables RAID for the SATA controller and configures the SATA controller to
    PATA mode. (Default)
    AHCI Configures the SATA controller to AHCI mode. Advanced Host Controller Interface
    (AHCI) is an interface specification that allows the storage driver to enable
    advanced Serial ATA features such as Native Command Queuing and hot plug.
    RAID/IDE Enables RAID for the SATA controller. (The IDE controller still operates in PATA
    mode)

Oraz rozdział 5-1 Configuring SATA Hard Drive(s) strona 73 aż do 89

Przypominam o sterownikach na dyskietce podczas instalacji Windows XP

Link do manuala

0