Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PS 663 silnik coraz słabiej obracał bęben aż przestał

23 Maj 2010 10:53 2747 6
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam 25-letnią pralkę polar ps 663 bio, która dobrze mi służyła. Podobnie jak część forumowiczów uważam, że wyroby przemysłowe z lat 80-tych i początku 90-tych wykazują się dużą trwałością i niezawodnością (w 25-letnim mieszkaniu w bloku mam też 25-letnią lodówko-zamrażarkę Mińsk-15M, 20-letnie Philipsa telewizor i magnetowid oraz 25-letni samochód BMW E30). Jednak pralka w ciągu ostatnich tygodni zaczęła mi słabnąć - z coraz większym trudem obracała bęben z namoczonym praniem. Wydzielał się przy tym swąd palonej izolacji lub silnika. Trzeba zaznaczyć, że pozostałe główne funkcje pralki działają (praca programatora, napełnianie wodą, podgrzewanie, wypompowywanie). Suchy bęben obraca się bez oporów. Zwiększyłem naciąg paska klinowego. Wymieniłem na nowy kondensator 16mikro. Docisnąłem wtyczkę na silniku. Te zabiegi nie przyniosły żadnego pozytywnego skutku. Pralka osłabła do tego stopnia, że silnik zupełnie przestał obracać bęben (słychać, że próbuje, ale ruchu prawie nie widać). Czy może to być przepalenie silnika? Czy jego przezwojenie lub wymiana na inny - sprawny ma ekonomiczny sens? Czy, mimo moich poglądów na trwałość wyrobów przemysłowych, powinienem kupić nową pralkę? Jeśli tak, to jaką? Proszę o poradę!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Sprawdź najpierw kondensator rozruchowy . Najlepiej na podmianę.
  • Poziom 2  
    Dzięki za radę. Gdy silnik zaczął słabnąć - w pierwszej kolejności wymieniłem kondensator rozruchowy 16 mikro. Nie przyniosło to efektu. Dalej słabł (z tym swądem i odgłosami iskrzenia), aż przestał kręcić bębnem obciążonym odzieżą i wodą. Jeśli nie ma innego sposobu, to stoję przed wyborem: albo zakup nowej pralki, albo wymontować silnik i oddać go do przewijania.
  • Poziom 10  
    Witam- Sprawdź czy ręką możesz swobodnie obracać bębnem lub jeszcze lepiej wałkiem silnika - może zatarło się tylko łożysko i stawia zbyt duży opór - Koszty łożysk to kilka kilkanaście złotych - Pozdrawiam Robson
  • Poziom 2  
    Swąd i dźwięk iskrzenia, w połączeniu z brakiem mocy moim zdaniem ewidentnie wskazuja na problem silnika. Czy przy wirowaniu tez widac brak mocy? (pralka ma jakby dwa silniki w jednym, jeden do prania, drugi do wirowania).
  • Poziom 39  
    Sprawdź styki programatora czy nie są wypalone. To zdarzało się w Polarach dość często i dawało właśnie takie objawy.

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Zgadzam się z przedmówcą. Należy sprawdzić styki programatora, ich uszkodzenie na ogół widać gołym okiem. Jeżeli jest on sprawny pozostaje wina po stronie silnika, który skoro nie pomogła wymiana kondensatora może być spalony ( sprawdzić zbiornik pralki i węże pod względem wycieków wody, które mogły to spowodować). Silnik można sprawdzić podłączając go poza pralką, to też może wyeliminować uszkodzenie programatora.

Dziś poddałem rozbiórce taką właśnie pralkę (porwany fartuch i uszkodzony zbiornik), jeżeli potrzebujesz jakiś części pisz na pw. jakoś się dogadamy.