Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polar PS 663 silnik coraz słabiej obracał bęben aż przestał

Polarnik1960 23 May 2010 10:53 2906 6
 • #1
  Polarnik1960
  Level 2  
  Witam.
  Mam 25-letnią pralkę polar ps 663 bio, która dobrze mi służyła. Podobnie jak część forumowiczów uważam, że wyroby przemysłowe z lat 80-tych i początku 90-tych wykazują się dużą trwałością i niezawodnością (w 25-letnim mieszkaniu w bloku mam też 25-letnią lodówko-zamrażarkę Mińsk-15M, 20-letnie Philipsa telewizor i magnetowid oraz 25-letni samochód BMW E30). Jednak pralka w ciągu ostatnich tygodni zaczęła mi słabnąć - z coraz większym trudem obracała bęben z namoczonym praniem. Wydzielał się przy tym swąd palonej izolacji lub silnika. Trzeba zaznaczyć, że pozostałe główne funkcje pralki działają (praca programatora, napełnianie wodą, podgrzewanie, wypompowywanie). Suchy bęben obraca się bez oporów. Zwiększyłem naciąg paska klinowego. Wymieniłem na nowy kondensator 16mikro. Docisnąłem wtyczkę na silniku. Te zabiegi nie przyniosły żadnego pozytywnego skutku. Pralka osłabła do tego stopnia, że silnik zupełnie przestał obracać bęben (słychać, że próbuje, ale ruchu prawie nie widać). Czy może to być przepalenie silnika? Czy jego przezwojenie lub wymiana na inny - sprawny ma ekonomiczny sens? Czy, mimo moich poglądów na trwałość wyrobów przemysłowych, powinienem kupić nową pralkę? Jeśli tak, to jaką? Proszę o poradę!
 • #2
  Dariusz.M
  Level 11  
  Sprawdź najpierw kondensator rozruchowy . Najlepiej na podmianę.
 • #3
  Polarnik1960
  Level 2  
  Dzięki za radę. Gdy silnik zaczął słabnąć - w pierwszej kolejności wymieniłem kondensator rozruchowy 16 mikro. Nie przyniosło to efektu. Dalej słabł (z tym swądem i odgłosami iskrzenia), aż przestał kręcić bębnem obciążonym odzieżą i wodą. Jeśli nie ma innego sposobu, to stoję przed wyborem: albo zakup nowej pralki, albo wymontować silnik i oddać go do przewijania.
 • #4
  RobsonHd
  Level 11  
  Witam- Sprawdź czy ręką możesz swobodnie obracać bębnem lub jeszcze lepiej wałkiem silnika - może zatarło się tylko łożysko i stawia zbyt duży opór - Koszty łożysk to kilka kilkanaście złotych - Pozdrawiam Robson
 • #5
  camol1
  Level 2  
  Swąd i dźwięk iskrzenia, w połączeniu z brakiem mocy moim zdaniem ewidentnie wskazuja na problem silnika. Czy przy wirowaniu tez widac brak mocy? (pralka ma jakby dwa silniki w jednym, jeden do prania, drugi do wirowania).
 • #6
  movzx
  Level 39  
  Sprawdź styki programatora czy nie są wypalone. To zdarzało się w Polarach dość często i dawało właśnie takie objawy.

  Pozdrawiam
 • #7
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Zgadzam się z przedmówcą. Należy sprawdzić styki programatora, ich uszkodzenie na ogół widać gołym okiem. Jeżeli jest on sprawny pozostaje wina po stronie silnika, który skoro nie pomogła wymiana kondensatora może być spalony ( sprawdzić zbiornik pralki i węże pod względem wycieków wody, które mogły to spowodować). Silnik można sprawdzić podłączając go poza pralką, to też może wyeliminować uszkodzenie programatora.

  Dziś poddałem rozbiórce taką właśnie pralkę (porwany fartuch i uszkodzony zbiornik), jeżeli potrzebujesz jakiś części pisz na pw. jakoś się dogadamy.