Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pare pytan testowych (bash podstawy i podstawy sieci)

unrelated11 23 Maj 2010 12:11 2855 10
  • #1 23 Maj 2010 12:11
    unrelated11
    Poziom 8  

Czy możecie odpowiedzieć na poniższe pytania testowe, bo nie jestem na 100% pewien odpowiedzi. Dziekuje

1. W Modelu OSI, warstwa transportowa naprawia bledy nizszych warstw, np: naprawia bledy warstwy sieciowej. Dlaczego nizsze warstwy same nie moga naprawiac swoich bledow lub w jakis sposob ich unikac.
    a) Nizsze warstwy pracuja na roznych typach nosnikow
    b) Sprawdzanie bledow w wyzszych warstwach oznacza, ze jest mniej kontroli przesylanych danych
    c) Lepsze jest sprawdzanie pakietu za pakietem na wiekszych fragmentach danych niz sprawdzanie pakietu za pakietem na mniejszych fragmentach danych
    d) Te warstwy musza pracowac na roznych typach urzadzen.
    Byly jeszcze 3 inne odpowiedzi (wlacznie 7), ale tamte odrzucilem. Ja bym stawial na a)

2. Adres wpisany z duzych liter WWW.FIRMA.COM bedzie dzialac:
    a) Zawsze
    b) Nigdy
    c) Jesli strona jest na serwerze Windows a nie UNIX
    d) Jesli strona jest na serwerze UNIX a nie Windows
    Tutaj jestem prawie pewien, ze bedzie c)

3. W UNIX, jaka ochrona plikow powinna byc ustawiona zeby pliki i katalogi naszych stron www mogly byc odczytywane przez protokol HTTP:
    a) Pliki READABLE, Katalogi EXECUTABLE
    b) Pliki EXECUTABLE, Katalogi READABLE
    c) Pliki READABLE, Katalogi READABLE
    d) Pliki EXECUTABLE, Katalogi EXECUTABLE
    Wydaje mi sie odpowiec odpowiedz b)

4. UNIXowy odpowiednik C:\Moje Dokumenty to:
    a) /
    b) $HOME
    c) /users/group
    d) /users
    Tez jestem prawie pewien ze b)

5. Ukryte pliki .*
    a) Nie moga byc odczytane przez „group” i „others”
    b) Nie moga byc odczytane i modyfikowane przez „group i „others”
    c) Nie moga byc odczytane i modyfikowane przez zadnego uzytkownika
    d) Nie sa wyswietlane z domyslna komenda ‘ls’
    Na 99% mysle ze to bedzie d)

6. Jakas strona ma przypisane adresy: 140.210.0.0 – 140.210.255.255. Ile adresow ma ta firma?
    Tutaj juz nie ma odpowiedzi.
    Tak wiec czy adresow jest 255^2?

7. Co jest nie tak z tym skryptem: ls$l ?

8. Co jest nie tak z tym skryptem:
    for i in $1
    do ....
    Czy chodzi o to ze petla jest niepotrzebna bo program zostanie wykonany tylko 1 raz?

9.
    Co jest nie tak z tym skryptem: echo *\* ?
    Czy chodzi o to, ze back slash w ogole nie wystepuje w plikach/sciezkach etc?

10. Co jest nie tak z tym skryptem:
    cd /
    ls –alR > plik.log
    11. Jakie jest ryzyko umieszczenia „.” W PATH?

12. Jaka jest roznica pomiedzy: program > devnull a: program > /dev/null ?

0 10
  • #2 23 Maj 2010 14:13
    Dżyszla
    Poziom 42  

1. Moim zdaniem to implementacje danych protokołów mogą zawierać lub nie kontrolę poprawności danych. Jest tak m.in. ze względów wydajnościowych bądź umożliwia stosowanie prostych, wychwytujących algorytmów weryfikacji bądź np. algorytmów korygujących. To, co chcemy przesłać zależy od protokołu, stąd właśnie tam lokalizuje się wychwytywanie/korekcje błędów.
    2. Nazwa domeny nie ma tak bardzo związku z serwerem HTTP ile z serwerem DNS po pierwsze! Tutaj nie ma znaczenia wielkość liter (o ile się nie mylę). To, w jaki sposób np zapytanie zostanie odesłane do strony zależy w zasadzie od oprogramowania - programu serwra HTTP. Może być i tak, że w odpowiedzi na każdą zapytaną domenę serwer zwróci te same dane. Stąd odpowiedzi są tutaj w zasadzie wszystkie nieprawdziwe.
    3. Jeśli to ma być tylko przesyłanie plików wystarczy R (zarówno dla katalogów jak i plików).
    4. Może wcale nie mieć ;) C:\Moje Dokumenty to tylko folder w Windowsie i dopiero specjalny wpis w rejestrze traktuje go w inny sposób. Co więcej - Moje Dokumenty mogą być folderem współdzielonym, czego nie ma w systemach UNIX jeśli się nie mylę. Stąd znów można powiedzieć, że żadna odpowiedź nie jest poprawna do końca.
    5. (nie wiem - trzeba by sprawdzić, ale - o ile nie zastosowano przełącznika - to ls ich rzeczywiście nie wyświetli).
    6. Tak.
    7. (nie wiem - trzeba by sprawdzić)
    8. j.w.
    9. echo służy do wyświetlania tekstu. * co prawda jest znakiem specjalnym i żeby ją wyświetlić poprzedza się ukośnikiem (zdaje się). Moim zdaniem wygląda ok, ale też się nie znam na tyle na linuxie.
    10. j.w.
    12. devnull to chyba będzie normalna nazwa pliku, a /dev/null to "czarna dziura". Ale 100% nie wiem.

Generalnie proponuję zainstalować Linuxa jakiegoś (może być Live CD) i sprawdzić ;)

0
  • Pomocny post
    #3 23 Maj 2010 15:14
    gegu
    Poziom 17  

Ad. 12: j.w
    Ad. 11: kropka wskazuje miejsce z którego wywołujemy skrypt/polecenie/itd.
    Ad. 9: nie wiem; backslash wyłącza znak specjalny, zamieszczony bezpośrednio za nim
    Ad. 8: pętla się nie wykona, ponieważ wystąpi błąd składni, poprawna składnia:
    for i in $1;
    do ....
    done
    Ad. 7: jeśli zmienna "l" będzie pusta to wykona się komenda "ls"; jeśli nie to zostanie wywołane polecenie "lsZAWARTOSCZMIENNEJ"
    Ad. 6: zakładając, że maska ma 16bit (255.255.0.0), to: 256*256-2
    Ad. 5: d
    Ad. 4: b
    Ad. 3: a
    Ad. 2: wydaje mi się, że najbliższa prawdy odpowiedź to: a

0
  • Pomocny post
    #4 23 Maj 2010 15:29
    beluosus
    Poziom 25  

Widzę, że już wyżej napisali co i jak ale mimo wszystko dodam to co napisałem, bo nie wszystko jest tak samo, a w niektórym miejscach coś dopowiadam. ;)

1. A, ale nie jestem pewien.
    2. A
    3. A, nie można wylistować zawartości katalogu, który nie ma executable.
    4. B, ale nie do końca, w $HOME trzyma się ustawienia wszystkich programów, dokumenty i co tam chcemy, a w "Moich dokumentach" trzyma się... dokumenty. ;) Bardziej bym uznał "C:\Documents and Settings\$USER" za linuksowy $HOME.
    5. D
    6. 256^2 - 2 = 65534, 255 to adres rozgłoszeniowy, a 0 to adres sieci.
    7. Nie mam pojęcia, polecenia działa, może chodzi o to, że powinno być "ls -l"?
    8. Nie ma średnika przed "do".
    9. Znowu nie mam pojęcia, echo wydrukuje "**". Nie wiem jaki ma być efekt zamierzony. Jeżeli efektem ma być wydrukowanie "*\*" to trzeba zrobić "echo *\\*".
    10. J/w, nie wiem co ma skrypt robić więc nie wiem co jest nie tak. Może chodzi o to, że jeśli skrypt uruchomisz spod zwykłego usera to nie będziesz mieć praw do zapisu w katalogu.
    11. Można wtedy uruchamiać programy z katalogu bierzącego bez podawania "./" przed nazwą.
    12. Pierwsze polecenie wyśle wyjście programu do pliku "devnull", a drugie wyśle wyjście do "/dev/null", czyli wyjście nie zostanie wyświetlone, ani nigdzie zapisane.

0
  • #5 23 Maj 2010 15:44
    Dżyszla
    Poziom 42  

1. Pośrednio B można by uznać (niższe warstwy musiałyby sprawdzać każdy bajt, gdyż nie wiedzą, z czym mają do czynienia). W sumie także D ma pewien sens - switche nie będą dokonywać kontroli, a więc tam nie może być umieszczane sprawdzanie.
    2. Odpowiedzmy sobie - co to znaczy "działanie adresu".
    3. Faktycznie, katalog musi mieć X, nie musi mieć R.
    4. Dokładnie, to co napisał belusos to samo ja myślę.
    6. Przyznaję się do błędu - trzeba odjąć 2 adresy od całej puli.
    7. Ja myślę, że autor pytania nie zna się na linuxie zbyt dobrze ;) Ale jest tak, jak gegu napisał.
    9. j.w. ;)

0
  • #6 23 Maj 2010 17:51
    unrelated11
    Poziom 8  

Dziekuje za odpowiedzi

2. Dzialanie adresu znaczy = strona sie wczyta.
    Odnosnie odpowiedzi 'A', ktora ktos zasugerowal, to tutaj pisza, ze wlasnie na serwerach UNIX ma to znaczenie:
    http://forum.dobreprogramy.pl/serwer-www-wielkosc-liter-nazwach-folderow-t378455.html

9. W skrypcie jest jakis blad, ktory trzeba znalezc/naprawic.

I jescze jedno

13. 4 aplikacje 1 email, 2 remote login, 3 streaming video, 4 internet telephony. ktore z nich wymagaja niskiej a ktore wysokiej niezawodnosci (w kolejnosci jak powyzej)

1. High, high, high, high.
    2. Low, low, high, high.
    3. Low, high, high, high.
    4. Low, high, high, low.
    5. High, high, low, low.
    6. Low, low, low, low.

* - High = wysoka
    * - Low = niska

0
  • #7 23 Maj 2010 18:01
    Dżyszla
    Poziom 42  

Ad 2. To tak jak napisałem - zależy od konfiguracji serwera, nie od systemu na nim zainstalowanego. Gdyby to było odwołanie do pliku to inna bajka, ale w przypadku domeny nie jest to do końca tak samo.

Ad. 9. Moim zdaniem nie ma błędu.

Ad 13. Dwie pierwsze niska, dwa ostatnie wysoka (chodzi o ciągłość transmisji i dopuszczenie do gubienia pakietów).

0
  • #8 23 Maj 2010 18:24
    unrelated11
    Poziom 8  

Dżyszla napisał:

Ad 13. Dwie pierwsze niska, dwa ostatnie wysoka (chodzi o ciągłość transmisji i dopuszczenie do gubienia pakietów).

A mnie sie zdawalo, ze bedzie odwrotnie.

Email, remote login - tutaj strata nawet 1 pakietu danych powoduje blad
    Video Streaming, VOIP - tutaj pakiety moga zostac gubione a mimo wszystko polaczenia dalej trwa (ewentualnie sa zaklocenia)

0
  • #11 26 Maj 2010 14:47
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ad. 11. wyobraź sobie, że ktoś umieszcza w swoim katalogu domowym skrypt wykonywalny o nazwie sl. Pracujesz z uprawnieniami roota i zmieniasz katalog bieżący na katalog w/w użytkownika. Piszesz szybko i wychodzi Ci sl zamiast ls ;) Skrypt obcego użytkownika wykonuje się z prawami roota...

0