Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka radia Condor RM820S. Wzmacniacz

23 Maj 2010 12:38 10191 23
  • Poziom 10  
    Witam! Znalazłem na strychu bardzo stare radio Condor. Było ono popsute tj. nie działało radio i napęd kaset. Bardzo spodobał mi się w nim wzmacniacz z korektorem, dlatego postanowiłem go wyciągnąć, wsadzić w nową obudowę i podłączyć do komputera, telefonu itp. Wzmacniacz ten ma 3 wejścia: radio, kasety i jeszcze jakieś zewnętrzne. Mój problem polega na tym że przy podłączeniu do wejścia "radio" sygnału w moim przypadku z telefonu wszystko gra idealnie (nie działają wskaźniki wysterowania ale tak powinno być). Natomiast nie mogę zagospodarować wejścia kasetowego ponieważ na kablach wejściowych panuje dość wysokie napięcie (w granicach 12V)
    Przeróbka radia Condor RM820S. Wzmacniacz Przeróbka radia Condor RM820S. Wzmacniacz

Na zdjęciach widać że pomiędzy kanałami i masą występuje takie napięcie że podłączenie tam czegokolwiek źle by się skończyło. Moje pytanie brzmi co należy zrobić aby móc podłączyć do tego wejścia komputer i żeby nic się nie popaliło. Czy będzie potrzeba budowy podobnego układu do tego jaki był użyty w wejściu trzecim?

Tam sytuacja wygląda podobnie, na kablach również jest napięcie (ok. 12V) ale w tym gnieździe gdzie się coś podłącza już jest 0. Czy da się podłączyć tą płytkę widoczną na zdjęciu powyżej, jeśli tak to jak (inny układ kabli). Zależy mi na wejściu kasetowym ponieważ tylko wtedy działają wskaźniki wysterowania.

Załączam jeszcze zdjęcie kabla idącego od odtwarzacza kasetowego do wzmacniacza.

Drugi czerwony, żółty i niebieski to ch L ch R i masa (pisało na płytce skąd te kable wychodziły. Proszę o pomoc!
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 19  
    To radio to oczywiście CONDOR. Poszukaj schematu i wszystko stanie się jasne.
    ...
    Jeżeli nie znajdziesz w sieci, to zeskanuję i wystawię...
  • Spec od sprzętu Unitra
    A w którym miejscu Ty to mierzysz i gdzie wchodzisz z sygnałem? Podaj oznaczenia? Na zdjęciu widzę że bezpośrednio pod płytkę końcówki, (coś mierzysz, tylko co?).
  • Poziom 10  
    Do płyty wzmacniacza podłączony jest kabel przez który idzie sygnał z odtwarzacza kasetowego. Jest to wejście a więc nie powinno występować tam żadne napięcie. Natomiast po podłączeniu miernika (widać na zdjęciach) pomiędzy kanałem prawym i masą oraz lewym i masą występuje napięcie ponad 12V. Tu też rodzi się mój problem. I przepraszam za przekręcenie nazwy radiomagnetofonu.
  • Spec od sprzętu Unitra
    To podłącz tam sygnał przez kondensator 1µ-2,2µ i będzie gitara.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Po jednym na każdy kanał szeregowo?? I jakie napięcie??
  • Spec od sprzętu Unitra
    No a jak inaczej?
  • Poziom 10  
    Równolegle? :P a napięcie może być 50V bo tylko takie mam?? Może i faktycznie głupie pytania zadaję ale wolę się upewnić 10 razy jak później żałować że tego nie zrobiłem. a poza tym dopiero zaczynam zabawę z elektroniką. Jeszcze 1 klasy technikum nie ukończyłem ale wszystko jest na dobrej drodze :)
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jak to elektrolit to tak podłącz, minusem do wejścia sygnału.
    Przeróbka radia Condor RM820S. WzmacniaczMoże być na 50V, przecież tam masz max 15V no nie?
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc! Jak dam radę to jeszcze dzisiaj podłączę jak mówicie i dam znać czy coś się zmieniło.

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Niestety wpięcie kondensatorów nic nie dało. Na wejściu dalej występuje napięcie ok. 15V. Ma ktoś jakieś inne pomysły??
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jak nic nie dało? Za kondensatorem będzie napięcie(tam gdzie Ci napisałem "do układu"), ale przed, tam gdzie wchodzi sygnał niema prawa być. Kondensator nie przepuszcza stałej składowej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wedle schematu ideowego, styki złącza na płytce pokazanej na poniższym zdjęciu

mają następujące funkcje:

- XC602/1 = wyjście sygnału lewego kanału,
    - XC602/3 = wyjście sygnału prawego kanału,
    - XC602/4 = napięcie zasilania,
    - XC602/2 - masa.

Tylko na przewodzie dochodzącym do punktu XC602/4 może występować napięcie stałe o wartości, którą zmierzyłeś. Na pozostałych przewodach nie może być żadnego napięcia stałego, masa i wejścia wzmacniaczy napięciowych na płycie bazowej.

Styki na tej płytce, przedwzmacniacza RIAA, łączą się z płytą bazową następująco:

- XC602/1 do XC203/1,
    - XC602/3 do XC203/4,
    - XC602/4 do XC203/3,
    - XC602/2 do XC203/2.

GM
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tak, tylko zauważ że przy końcówkach mocy na ich wejściach niema żadnych kondensatorów separujących i istnieje możliwość że nap. się tam pojawia z układu wejściowego. Nie przeglądałem aplikacji tych układów, ale skoro miernik pokazuje to widocznie tak jest. Kondensatory muszą załatwić sprawę.
    Z drugiej strony są tam rezystory do masy. Hmm sam już nie wiem co on i gdzie mierzy wogóle...
    Pełna zgoda. Tylko, że autor pokazuje przedwzmacniacz RIAA i przewody go łączące z resztą układu. Dlatego przypuszczam, że chce "wejść" z sygnałem liniowym na wejście wzmacniaczy napięciowych poprzez wejścia, do których podłączane są wyjścia przedwzmacniacza RIAA.

GM
  • Spec od sprzętu Unitra
    No chyba jednak nie, zobacz drugie zdjęcie, wyraźnie mierzy na przewodach wychodzących z samej końcówki mocy.
    OK, teraz jasne. :-)
    Do autora. Koniecznie proszę się zapoznać ze schematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=7851

GM
  • Poziom 10  
    Powyższe zdjęcie przedstawia gniazdo które oznaczone było "amplifer in" czyli jedno z 3 wejść wzmacniacza. Kabel do drugiego wejścia który szedł od tunera radiowego już zagospodarowałem i wszystko gra idealnie tyle że nie działają wskaźniki wysterowania (bo nie powinny). Wzmacniacz z odtwarzaczem kasetowym był połączony 2 kostkami (2 kable zasilania i 4 kable wejścia albo raczej kable 3 wejścia i jakiś zasilający). Na wejściu po sprawdzeniu miernikiem występuje napięcie ok. 15V które po wlutowaniu kondensatorów nie znika tylko spada do ok. 13,5V Na tym polega mój problem
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ale musi zniknąć bo niema innej możliwości. Może rzeczywiście Ty je równolegle podłączyłeś? Pokaż na zdjęciu jak to włączyłeś z tymi kondensatorami i jak to mierzysz, ja powoli zaczynam tego nie rozumieć. Coś tam wpiołeś coś Ci już działa ale nie działa... Jak chcesz by działał wskaźnik to go włącz na wyjście końcówki po przez dzielnik lub na wejście końcówki i będzie działał zawsze nie tylko na jednym wejściu.

P.S. Z zdjęcia 1 i 2 wynika że chcesz się włączyć pod samą końcówkę (bez przedwzmacniacza) i na jej wejściu panuje nap. stałe. A z opisu wynika że chcesz jednak podłączyć się z przedwzmacniaczem. Jedno przeczy drugiemu, rozumie ktoś coś z tego?

Dobrze by było jak byś na schemacie zaznaczył co gdzie włączasz i gdzie coś Ci nie pasuje.

Z samą końcówką mocy (przewody na których mierzysz 1 i 2 zdjęciu) nie mógł być podłączony moduł sygnałowy magnetofonu. Sygnał z magnetofonu musiał iść na przełącznik i przedwzmacniacz dlatego nie rozumiem dlaczego Ty mierzysz coś na samej płytce końcówki mocy jak i tak razem musi być to połączone?
  • Poziom 10  
    Możliwe że próbuję podłączyć sygnał pomijając przedwzmacniacz ponieważ kable z głowic kasetowych nie szły bezpośrednio do wzmacniacza tylko do płyty odtwarzacza kasetowego a następnie kablami na których panuje to słynne napięcie 15V płyty kaseciaka i wzmacniacza były połączone.na schemacie zaznaczę dopiero jutro ponieważ wszystko mam w piwnicy a zaraz trzeba iść spać.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Przecież kable z głowic nie mogą iść bezpośrednio do wzmacniacza to jest jasne, i pod te kable nie możesz wpinać sygnału audio z mp3 czy podobnego.

Mam wrażenie że Ty nie wiesz co gdzie masz podłączyć od tego trzeba zacząć, może kable z tymi słynnymi 15V wogóle nie są sygnałowe i o to całe zamieszanie. Dlatego pokaż to na schemacie

Cytat:
    Możliwe że próbuję podłączyć sygnał pomijając przedwzmacniacz

To dwa wejścia mają grać z przedwzmacniaczem a to słynne magnetofonowe bez? Przecież to bez sensu. Pomieszanie z poplątaniem, jako początkujący zabrałeś się za zbyt skomplikowaną przeróbkę. Trzeba się zapoznać jakie bloki wchodzą w skład danego urządzenia i jaką rolę pełnią.
    Tu masz schemat blokowy i Ty masz włączyć się sygnałami do przełącznika wejść, wywalając blok tunera, przedwzmacniacz magnetofonowy oraz tą śmieszną płytkę z gniazdem din. A wskaźnik ledowy trzeba włączyć w inne miejsce, o czym już pisałem wyżej.
  • Poziom 10  
    Myślałem że sprawa z wejściem kasetowym będzie tak prosta jak z radiem. Jeden kabel, 4 przewody trzy sygnałowe wystarczyło wtyczkę odpowiednią dorobić i wszystko działa jak należy. a tutaj sprawa się komplikuje. Zaznaczyłem gdzie mierzę miernikiem
    Tak więc z moich przemyśleń wynika że to: Przeróbka radia Condor RM820S. Wzmacniacz
    również jest przedwzmacniacz który po odpowiednim podłączeniu kabli od kaseciaka i najlepiej zmianie złącza i podania na owe złącze sygnału wszystko działałoby jak należy łącznie ze wskaźnikami wysterowania.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jak możesz tam wchodzić z sygnałem od mp3, skoro to jest wyjście sygnału z modułu magnetofonu(który jest Ci nie potrzebny) do skali diodowej?
    Tu masz na rysunku pokazane na podstawie schematu blokowego gdzie należy się włączyć. To niestety wiąże się z głębszą ingerencję w układ. Płytka z dinem to będzie wejście mikrofonowe o czułości 5mV, więc ona nie nadaje się do Twoich celów.

Ciebie interesuje tylko ta część
    I ta którą wkleiłeś.
  • Poziom 10  
    Problem w tym że:
    1. Wzmacniacz mocy jest na jednej płycie ze wskaźnikami wysterowania.
    2. Przedwzmacniacz z korektorem i przełącznikiem wejść jest na drugiej płycie.
    3. Obie płyty są połączone 6 kablami (2 zasilające i 4 sygnałowe zapewne)
    4. Wszystkie wejścia są podłączone do przedwzmacniacza/korektora.
    Stworzyłem schemat radia po swojemu. Tak wygląda radio po zdjęciu obudowy (kolory przewodów też się mniej więcej zgadzają).