Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę

Karol966 23 Maj 2010 13:06 10204 9
  • Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę
    Witam

Chciał bym zaprezentować mały ale jakże efektowny subwoofer zbudowany na głośniku znanej aczkolwiek niekoniecznie lubianej firmie Alphard model LW 80A4. Głośnik ma 8'', 4Ω, 200W muzycznej. Jego kosz jest odlany z aluminium.

Założenia były proste, chciałem zbudować mały, dość mocny subwoofer za nieduże pieniądze. Wybór głośnika nie łatwy. Nie wiem czy podobny głośnik w cenie do 80zł firmy STX lub Tonsil grał by lepiej - nie miałem z nimi do czynienia. Mogę natomiast powiedzieć, iż ten głośnik jest wart swojej niewielkiej ceny i gra na prawdę wystarczająco.

Obudowa powstała z płyt wiórowych 18mm ciętych na wymiar w Castoramie. Wymiary zewnętrzne subwoofera to: szerokość 25cm/ wysokość 31cm/ głębokość 33,5cm. Obudowa ma ok. 18 litrów oraz tunel BR 7x11 cm. Płyty zostały uszczelnione klejem polimerowym oraz skręcone sporą ilością wkrętów. Całość została oklejona czarną okleiną kupioną również w Castorasmie. Wcześniej wszelkie otwory po wpuszczeniach wkrętów zostały zarównane gipsem. Co do gipsu to następnym razem spróbuję ze szpachlą samochodową gdyż gips okazał się nienajlepszym rozwiązaniem.

Kosztów dokładnie określić nie mogę, gdyż subwoofer powstał pół roku temu. Z tego co pamiętam:

- głośnik z Alleg… [ok. 60zł]
    - port + tunel również z Alleg.. [ 5zł]
    - gips z castoramy [2zł]
    - płyty ~0,5 m^2 z castoramy [ok. 15zł]
    - okleina jw.[ ok. 15zł] – z tym, że prawie połowa mi została
    - wkręty jw. [4zł]
    Całość ok. 100zł

Trochę fotografii z budowy sub’a:

Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę Studencki subwoofer pasywny za niedużą kasę

Z braku wyrzynarki otwory wykonałem jak widać cienkim brzeszczotem do metalu – wyszedł idealnie ;)
    Subwoofer napędzany jest znienawidzonym NE065. Po zastosowaniu filtru DP odsłuch podczas filmów oraz muzyki był zadowalający. Pasmo było sprawdzane od razu po ukończeniu prac to też nie pamiętam dolnej częstotliwości. Nie oszukujmy się, 20cm w tej kwocie w tak małej obudowie ma małe szanse na zejście poniżej 40Hz. Niby producent twierdzi, że ten głośnik potrafi zejść do 29Hz ale jakoś ciężko mi w to uwierzyć ;)

Wzmacniacz do subwoofera oraz do głośników jak widać nie jest obudowany, wszystko ‘leży luzem’ jednakże jestem w trakcie budowy wzmacniacza 2+1. Powolne postępy tej budowy można śledzić tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1664751&highlight=[/b]

Fajne!
  • #2 23 Maj 2010 13:13
    maxxx222
    Poziom 14  

No jeśli miała być to konstrukcja bardzo budżetowa to się udało. Lecz jest kilka rzeczy które mi się nie podobają. Pomijając okleinę bo miało być budżetowo. Mianowicie BR z tylu. Nie podoba się tez ten tandetny terminal. W to już mogłeś zainwestować te 5zl więcej. I gips?? To już całkiem odpada...

Jakieś obliczenia/pomiary zostały wykonane pod ten głośnik??

• #3 23 Maj 2010 13:33
    m_arti21
    Poziom 12  

Elegancki bezpiecznik i do tego box fajek Mocne ;] budżetowo
    A co do głośnika .. 200w mocy muzycznej czyli czego ? i dlaczego nie np. 500w ? :D

• #4 23 Maj 2010 16:02
    aftys6
    Poziom 19  

Kiedyś zrobiłem swoją pierwszą konstrukcję na tym głośniku.
    Jak za tą cenę jest znośny.
    Co do obudowy to ja trochę eksperymentowałem i najlepiej mi wyszło na ok 20 litrów przy paczce otwartej.
    Bas reflex nie powinien być strojony wg mnie niżej jak 50-55 Hz bo inaczej ten głośnik buczy a nie gra. Może to z powodu ciężkiej membrany, nie wnikam.
    Ostatecznie obudowę zamknąłem jednocześnie cofając ściankę tak że miałem ok 18 litrów + plus tłumienie watą do kołder na ok połowę obudowy. Wtedy głośnik był dużo dynamiczniejszy lecz stracił trochę dołu, ale generalnie grał lepie - w moim odczuciu oczywiście.
    2 lata temu konstrukcję sprzedałem i po dzień dzisiejszy cieszy obecnego właściciela ;)

• #5 23 Maj 2010 16:47
    Mitur23
    Poziom 23  

witam to jest troszke inna wersja lw800 bo to a4 troszkę lepiej gra dynamiczniej.. Bynajmniej za ta kase jest ok.. no ale mozna sie doczepic i za te 60 zł kupic Stx.. ale nie jest zle

• #6 24 Maj 2010 08:59
    kamil_cb
    Poziom 17  

Też zastanawiam się nad głośnikiem z tejże serii ale do mini kina, miałem go, jest naprawdę znośny, nie gra nisko ale potrafi zatrząść pokojem, i nawet wygląda nieźle z tą czarną membraną :)

Takie pytanie, ne065 odpalił bez problemu? Bo czytam i wielu osobą się on wzbudza i wymieniają po 5 razy tranzystory zanim podziała...

• #7 24 Maj 2010 09:31
    Karol966
    Poziom 30  

Widzieliście sami te stare 'bezpieczniki' :D ... Sam więc możesz już się domyśleć, że nie obyło się bez problemów ;)

• #8 24 Maj 2010 10:06
    ...:embe:...
    Poziom 12  

Niezły patent z tym brzeszczotem :D
    Ogólnie konstrukcja ładnie i w miarę dobrze zrobiona, a jak za tą cenę to już całkiem. Mogłeś już wrzucić ten wzmacniacz w obudowę i byłby aktywny - miałbyś z głowy problem z obudową do wzmacniacza ;-)

• #9 25 Maj 2010 19:40
    kamil_cb
    Poziom 17  

Karol966 napisał:
    Widzieliście sami te stare 'bezpieczniki' :D ... Sam więc możesz już się domyśleć, że nie obyło się bez problemów ;)

No fakt :D Dlatego chyba odpuszczę sobie kit na tranzystorach choć miałem chęć na jednego mosfeciaka na jakiś IRF za 25zł ;)

Podejrzewam że z tym brzeszczotem to z godzina roboty była?

• #10 25 Maj 2010 21:05
    Karol966
    Poziom 30  

Z tym brzeszczotem to było kilkanaście minut :)
    Co do obudowy - poprzednio wykonany subwoofer jest aktywny ale tamten był zrobiony na poprzednim mieszkaniu studenckim no a że miałem tam duży pokój to był on za duży no i za mocny na aktualny :D
    Co do wzmacniacza - zbudowałem również AVT890:
    http://www.muzykmarcin.piwko.pl/plik/890.pdf
    Skrzyneczka grała również na TDA7294 i też gra wystarczająco dobrze.
    Co do aktywnego - chętnie bym wbudował do tej obudowy mały panel np z takim TDA7294 bądź wzmacniaczem Irqa ale zrodził się pomysł zbudowania wzmacniacza 2.1, o czym wspomniałem wcześniej więc skrzynka pozostanie pasywna.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME