logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

ATMEGA 8 pomiar pradu silnika

bogen7 23 Maj 2010 14:13 2183 2
REKLAMA
  • #1 8108640
    bogen7
    Poziom 10  
    Witam,
    jestem studentem i dostałem do poprawy sterownik do wahadła odwróconego. Niestety po paru tygodniach prób wciąż mi nie wychodzi pomiar prądu silnika;( Załączam schemat sterownika i kod jaki napisałem proszę o wszelkie uwagi co do schematu jak i do kodu (na schemacie AVCC podłączone jest do masy już poprawiłem ten błąd). Sterownik do komputera przesyła wartości prądu z dużą rozbieżnością od EC do 00 potrafi wysłać ciąg 4lub 6 zer. Po podłączeniu potencjometru zamiast silnika układ wysyła poprawne odczyty. Za wszelka pomoc z góry dziękuję. LInk:

    http://rapidshare.com/files/390675705/atmega_odczyt_wartosci_pradu.rar.html

    Pozdrawiam Karol

    Tak jak kolega mirekk36 pisze, proszę umieścić pliki na serwerze elektrody.
    Robak
  • REKLAMA
  • #2 8108962
    mirekk36
    Poziom 42  
    Na początek to może się kolega nauczy wrzucać załączniki na serwer elektrody, żeby to po ludzku zassać a nie na jakieś kocie rapidszary. Zresztą czy tu jest się czego uczyć ???? skoro na dole gdy piszesz nowy post masz klawisz "dodaj załącznik" ????? to trochę masakra

    .... druga sprawa, prąd silnika w takim układzie można spokojnie mierzyć bez żadnego wzmacniacza operacyjnego na wejściu do procka. Ja tam daję do takich celów (a już nie raz używałem układu do pomiaru prądu silnika - a ściślej mówiąc prądu jego przeciążeń) na zwykłym boczniku tak jak to oraz dzielniku rezystorowym......

    ..... tylko , że korzystam z pomiaru różnicowego w procku. Najlepiej realizować to na prockach typu ATtiny bo mają wtedy więszką rozdzielczość i dosyć idealnie to wychodzi.

    W przypadku mojego ostatniego silniczka (niewielki) - bez obciążenia pobierał ok 27mA natomiast gdy się go na siłę zatrzyma (max przeciążenie) to wtedy pobór prądu osiągał ok 470mA

    Polecam sobie doczytać o pomiarze różnicowym na AVRkach. Wtedy wejście typu Vneg podłączasz do masy (jednej strony bocznika 0,1R) natomiast Vpos do drugiej strony bocznika. Oczywiście Vpos przez dzielnik odpowiednio dobrany.
  • #3 8110254
    bogen7
    Poziom 10  
    znalazlem różnice miedzy schematem a płytka nie bylo kondensatora na wyjściu wzmacniacza zaraz spróbuje jak dziala z nim:)
REKLAMA