Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika do panela słonecznego 15W

_Flatron_ 23 Maj 2010 15:04 2751 2
  • #1 23 Maj 2010 15:04
    _Flatron_
    Poziom 11  

Witam to mój pierwszy "nowy temat" więc proszę o wyrozumiałość, posiadam Panel słoneczny o mocy 15W bez obciążania osiąga napięcie 24V pod obciążeniem ok 0.5A napięcie wynosi około 15 V, panel przez ponad rok zasilał dwa komputerowe wentylatorki i poborze 0.14A i 0.2A oraz wzmacniacz 2 x TDA2030. Niestety w obecnej konfiguracji jestem uzależniony od słońca co sprawia że urządzenia pracują tylko przez 6 godzin dziennie. Posiadam dwa akumulatory żelowe 6V4.5Ah/20HR chciałbym je połączyć szeregowo i podłączyć do panela słonecznego i tu pojawia się problem, potrzebuję schematów trzech bloków chodzi mi o to by miały jak najmniejszy pobór prądu.
    Pierwszy to układ podłączający panel do obwodu gdy ten wytworzy napięcie progowe ok 17V i odcinający go gdy napięcie będzie poniżej tej wartości
    drugi moduł to ładowarka mogąca ładować dwa 6V akumulatory żelowe połączone szeregowo i automatycznie przerywająca ładowanie gdy akumulatory będą w pełni naładowane.
    Trzeci moduł to bezpiecznik do akumulatora odcinający obciążenie po spadku napięcia akumulatora do granicznej wartości (dla 12V to chyba 10.5V) i automatycznie dołączający obciążenie po wzroście napięcia na akumulatorze

Kupno regulatora ładowania do baterii słonecznej nie wchodzi w grę, ponieważ jego koszt jest zbyt wysoki i nie będzie poprawnie ładować dwóch akumulatorów 6V, przeglądałem wiele schematów na elektrodzie i niestety nic konkretnego nie znalazłem dlatego proszę o pomoc

z góry dzięki

Pozdrawiam

0 2
  • #2 23 Maj 2010 22:53
    Brychu21
    Poziom 13  

Możesz to zrobić na wzmacniaczach operacyjnych pracujących jako komparatory z histerezą załączenia i wyłączenia. Oraz jako element wykonawczy tranzystory stosownej mocy.

0
  • #3 02 Cze 2010 10:29
    Gsm_Malina
    Poziom 12  

Witam, ja ma panel 14W za nim podłączony układ ładowania akumulatora, zrobiłem go na 4 układach LM7815(1A) połączonych równolegle przez rezystory 0,33Om/5W a na samym wyjściu zastosowałem 2 diody Schotkiego i dały mi spadek napięcie ok 0,6V, wiec maksymalne napięcie na akumulatorze jakie mam to 14,4V +- 0,15V. Wszystko oczywiście na radiatorach. Koszt to jakieś 12zł.

0