Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Defnicja i pomiar rezystancji kabla energrtycznego Nn

hagal 23 Maj 2010 15:41 9618 8
 • #1 23 Maj 2010 15:41
  hagal
  Poziom 8  

  Witam Panowie.

  Mam pytanie dotyczące defnicji kabla energetycznego, ew - linni zasilalącej.
  Czy ja rozumiem dobrze że każdy kabel ziemny, łącznie z kablami do 1kV ma być traktowany jako kabel energetyczny - czyli np pomiar rezystancji izolacji ma być przeprowadzony napięciem probierczym 2.5kV ?

  1 8
 • #2 23 Maj 2010 17:58
  czesiu
  Poziom 33  

  W moim zakładzie kilka podejść od szafy do maszyn położonych jest kablem YKY, badania przeprowadzam napięciem 1kV (tak samo jak resztę instalacji) ponieważ dysponuję miernikiem, który ma takie napięcie maksymalne. Kable ułożone są w korytkach razem z innymi (nie idą w ziemi), nie widzę powodu żeby naciągać szefa na nowy miernik. Moim zdaniem nikt nie zakwestionuje tych pomiarów.

  0
 • #3 23 Maj 2010 19:09
  MrMazi
  Poziom 16  

  Powiem Ci tak Kolego. Ostatnio miała tu miejsce dosyć żywiołowa dyskusja na ten temat. Norma mówi, że kable mierzymy 2,5 kV a przewody np. w budynkach 500 V. Jednakże co z kablem, który jest WLZ i leci w korytku bądź pod tynkiem. Czy też go traktować 2,5 kV. Jest spore ryzyko jego zniszczenia i problemów z jego wymianą. Jedna opinia tu na forum brzmiała, że jeżeli kabel nie jest w ziemi, tylko w budynku by go traktować jako przewód a nie kabel. Ale to tylko opinia. Zdrowy rozsądek co innego, a przepisy co innego. Nie wiem czy mierząc kabel 500V i wpisując to do protokołów, sam się nie wystawiasz w razie jakiegoś wypadku. Przyjdzie spec i powie, że to jest kabel a nie przewód i nie będzie dyskusji z nim.

  0
 • #4 24 Maj 2010 14:59
  Akrzy74
  Poziom 39  

  Cytat kol. hagal

  Cytat:
  Mam pytanie dotyczące defnicji kabla energetycznego, ew - linni zasilającej.


  Linia elektroenergetyczna - komplet przewodów wraz z akcesoriami przeznaczonych do przesyłania energii elektrycznej.
  Linia elektroenergetyczna kablowa - linia elektroenergetyczna ułożona w ziemi lub przeznaczonych do tego celu kanałach czy rurach.

  Definicja linii kablowej wg normy (PN 76-E-05125: Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe- projektowanie i budowa)-
  Linia kablowa: kabel wielożyłowy lub wiązka kabli jednożyłowych w układzie wielofazowym, albo kilka kabli jedno, lub wielożyłowych połączonych równolegle, łącznie z osprzętem ułożone na wspólnej trasie i łączące zaciski tych samych dwóch urządzeń elektrycznych.
  Pomiar oporu izolacji należy wykonać za pomocą megaomomierza o napięciu nie mniejszym niż 2,5kV.

  Kabel (nie mylić z przewodem) z oznaczeniem literowym „K” posiada atest zgodności, i może być na napięcie 0,6/0,75 kV ale zawsze musi wytrzymać badanie rezystancji izolacji- czy próbę napięciową 2,5 kV. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko napięcie, ale i czas pomiaru są bardzo istotne.

  Wg normy PN-IEC 60364-6-61 napięcie pomiarowe wynosi 500V dla sieci w której mamy 230/400V- i tyczy się rezystancji izolacji przewodów zastosowanych w instalacji elektrycznej.
  Należy więc rozróżnić kiedy mamy do czynienia z linią kablową z przewodami YKY, a kiedy z instalacją w obiekcie budowlanym wykonaną przewodami np. YDY.
  A gdzie nie należy stosować kabli (lub dopuszczalne jest ich stosowanie), to już można przeczytać np. w normie SEP-E-004

  Cytat:
  Czy ja rozumiem dobrze że każdy kabel ziemny, łącznie z kablami do 1kV ma być traktowany jako kabel energetyczny - czyli np pomiar rezystancji izolacji ma być przeprowadzony napięciem probierczym 2.5kV ?

  Normy, oraz literatura fachowa są "bezlitosne" dla kabli. To, że jest to "kabel ziemny" nie oznacza, że może być ułożony tylko w ziemi. Mogą być układane w tunelach kablowych, kanałach (np. w.l.z), w pomieszczeniach, na konstrukcjach wsporczych (estakady, mosty).

  Jeśli ktoś jest innego zdania (a jestem pewien, że są takie osoby) oczekuję, że poda stosowny zapis z literatury- że tak nie należy robić.

  1
 • #5 25 Maj 2010 09:46
  stomat
  Specjalista elektryk

  MrMazi napisał:
  Jednakże co z kablem, który jest WLZ i leci w korytku bądź pod tynkiem. Czy też go traktować 2,5 kV. Jest spore ryzyko jego zniszczenia i problemów z jego wymianą.

  Nie rozumiem dlaczego ryzyko zniszczenia kabla ułożonego w tynku miałoby być wyższe niż tego samego kabla ułożonego w ziemi. Możesz to wyjaśnić ?

  0
 • #6 25 Maj 2010 14:28
  MrMazi
  Poziom 16  

  Nie chodziło mi o to, że ryzyko zniszczenia przy pomiarach jest inne przy ułożeniu w korytku a w ziemi. Chodziło mi o fakt, że kabel ułożony w ziemi pracuje w znacznie gorszych warunkach środowiskowych, dlategoteż należy go sprawdzić 2,5 kV i mieć święty spokój. Z kolei nad kablami, które leżą w domu w korytku i nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne nie należy się chyba znęcać aż takim napięciem. Jednak podkreślam, że przepisy "nie widzą" różnicy.

  0
 • #7 25 Maj 2010 15:59
  HeSz
  Specjalista elektryk

  MrMazi napisał:
  ... Chodziło mi o fakt, że kabel ułożony w ziemi pracuje w znacznie gorszych warunkach środowiskowych, dlategoteż należy go sprawdzić 2,5 kV i mieć święty spokój. Z kolei nad kablami, które leżą w domu w korytku i nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne nie należy się chyba znęcać aż takim napięciem. Jednak podkreślam, że przepisy "nie widzą" różnicy.

  A co z warunkami chłodzenia kabla. Która izolacja będzie się prędzej starzała na skutek nagrzewania. Czy na pewno kabel w korytku ma "lepsze" warunki?
  Pomyśl.
  Pozdrawiam.

  0
 • #8 25 Maj 2010 16:25
  MrMazi
  Poziom 16  

  Chłodzenie gorsze, ale nikt go łopatą nie trafi. Nie leży też w wodzie, czy mokrym gruncie. A co do nagrzewania się kabla. Jak jest dobrze dobrany, to nie powinien się grzać powyżej teperatury, która już wpływa na izolację.

  0
 • #9 25 Maj 2010 21:20
  stomat
  Specjalista elektryk

  Izolacja kabla to nie zwierzę pociągowe żeby się móc na nim znęcać. Nic jej nie będzie od pomiaru napięciem 2,5 kV.

  0