Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boczki drzwi z żywicy do głośników 16" w Suzuki Swift '

23 Maj 2010 19:19 4115 8
  • Poziom 8  
    Witam,
    Jestem laikiem w świecie CA, aczkolwiek zawsze majsterkowałem z elektroniką i takimi manualnymi rzeczami. Posiadam Suzuki Swifta z 2001 HB 5 drzwi. Jak wiadomo ten samochód i sprzęt audio to dwa różne światy. Ja jednak chcę pokusić się o niezłe w miarę możliwości brzmienie.

Zamiary są takie:
    Ze względu na zupełnie płaskie boczki drzwi chcę dorobić w dolnej i przedniej części drzwi panel (w kształcie literki L) na głośniki 16cm, tweeterki i może na 10cm maleństwa. Aktualnie zrezygnowałem z seryjnych głośników 10cm gdyż ich dźwięk jest karygodny :cry: Aktualnie posiadam już dosyć trwałą i śmieszną prowizorkę czyli 2 głośniki od wieży :D Pytanie numer 1 się nasuwa czy wogóle pociągnie mi taki sprzęt na moim akumlatorze i radiu Pioneer'a 4x50W. Przy obecnej instalacji nie mam możliwości włączyć radia bez zapalonego silnika bo aku pada po chwili. Czytałem już jeden temat o zabudowie z żywicy bagażnika w swifcie i chciałem coś tego typu dopasować w drzwi. Jednocześnie obić całość jakimś współgrajacym materiałem lub ewentualnie pomalować dorobioną część na szaro.

Proszę więc o wsparcie Waszą wiedzą i doświadczeniami jak taką konstrukcję wykonać i jak ją zmontować z drzwiami bo seryjne boczki są jedynie na 2 śrubkach i 8 zatrzaskach. Myślałem o wymianie płyty z tych boczków na 4mm sklejkę i dorobienie reszty z tworzywa.

Proszę pomóżcie biednemu majsterkowiczowi :D
  • Poziom 16  
    wpisz sobie w yout. "fiberglass door panel". Jest parę fajnych filmików jak się pobawić żywicą
  • Poziom 8  
    Już przeglądałem zarówno te filmy jak i dziesiątki podobnych tematów na różnych forach, m.in. na elektroda.pl :) Całą idee i technologię już znam ale nadal pozostaje kilka niedomówień:
    - Czy sztywniejsza jest konstrukcja z włókna szklanego czy z samej żywicy?
    - Czy jeśli cały boczek bedzie sztywny i lux wykonany to czy nie popsuje tego efektu fakt, ze boczek jest na samych zatrzaskach? (jeśli tak jest to jak się pozbyć tego problemu)
    - czy da sie to obić materiałem nawet pomimo dużych wypukłości? Jeśli tak to czy materiał na całej powierzchni przyklejać? Naciąganie może nie być na tyle możliwe.
    - Na filmach pokazane jest że krążki z MDFu są frezowane w odpowiedni sposób aby głośnik dało sie potem wpuścić w tą dziurkę - jak to wykonać? Czy można te krążki kupić już wykonane?
  • Poziom 16  
    -To włókno nasącza się żywicą, samej żywicy się nie stosuje.
    - można przykręcić panel.
    - da się, ale zależy jakim materiałem i kto to będzie robił. Jeżeli sam chcesz to zrobić a nie masz doświadczenia trochę się nadenerwujesz. Jeżeli te wypukłości będą nie do naciągnięcia to stosuje się szwy.
    - pewnie można ale wystarczy frezarka i materiał żeby samemu zrobić

Dodano po 4 [minuty]:

U mnie jest skóra naturalna którą mogę polecić jako naprawdę elastyczny materiał
  • Poziom 8  
    No tutaj mamy bardzo ładny efekt :) Ale widać że bez pomocy tapicera się chyba nie obyło :D W moim przypadku do tego raczej surowego wnętrza skóra nie bardzo pasuje, ewentualnie w szarym kolorze ale też nie chcę aby wystąpił tu przerost formy nad treścią :)
  • Poziom 16  
    Wszystko robię sam. Właściwie całe auto pokryłem skórą. Z elastycznych materiałów możesz wybrać ten którymi okleja się obudowy subwooferów, jest rozciągliwy. Klej polecam BONATERM, nie powinien puścić na słońcu.
  • Poziom 8  
    To musisz być utalentowany w dziedzinie krawiectwa i tapicerstwa :) Z tego co widać na zdjęciu to szwy są równiutkie i całość prezentuje się bardzo ładnie :) a tak wogóle to droga jest taka skóra naturalna?
  • Poziom 16  
    Różnie liczą za skórę. Ja płacę 80 zł za m2, z tym że skórę kupuje się na błamy, średnio 3-4 m ma błam.
  • Poziom 16  
    Mam podobny problem jeżeli chodzi o głośniki w drzwiach. Tweeterki zamontowałem w maskownicy lusterek (patrz zdjęcia). Na tył dałem sinuslive sl150 w fabryczne miejsca.

Fotki zamieściłem w PRAWIDŁOWY sposób (zaznajom się z tą opcją). Ten tył to...mistrzostwo :D [w]