Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca sterownika ST-40 z regulatorem pokojowym-problem

Drag 23 Maj 2010 20:29 5808 6
  • #1 23 Maj 2010 20:29
    Drag
    Poziom 16  

Temat trochę nie na czasie, ale stałem się właśnie świeżo upieczonym posiadaczem tego ekologicznego podobno urządzenia i jestem w trakcie prób palenia ekogroszkiem. Kocioł to KRS Tech-Duo 22 kW firmy Termo-Tech, sterownik kotła Tech ST-40, a regulator pokojowy Euroster 2006. Po osiągnięciu w mieszkaniu temperatury zadanej na regulatorze pokojowym wyłącza się nadmuch i podajnik paliwa tak jak napisano w instrukcji sterownika kotła (pompa CO cały czas pracuje), gdy temperatura w mieszkaniu spada, nadmuch i podajnik załączają się ponownie. Wszystko niby w porządku, ale problem pojawia się gdy „brak ruchu w domu”. Pomimo że histereza na regulatorze pokojowym ustawiona jest na minimum, czyli 0,4 st.C, przerwa od momentu wyłączenia do załączenia jest na tyle długa (dom dobrze docieplony, a na zewnątrz w miarę ciepło), że kocioł wygasa. Na sterowniku kotła jest funkcja „przerwa podtrzymania” ustawiona na 20 minut, myślałem że to właśnie zapobiegnie wygasaniu żaru, ale okazuje się, że sterownik blokuje cały czas podajnik i nadmuch aż do momentu gdy da sygnał do grzania. Czy jest to prawidłowe ? W instrukcji wyczytałem, że ta przerwa przepalania zapobiega wygasaniu w przypadku gdy przez dłuższy czas nie spada zadana temperatura kotła i w związku z tym nie pracują podajnik oraz nadmuch. W moim przypadku przeciwnie, temperatura kotła spada, a regulator pokojowy blokuje uruchomienie na tyle długo, że żar zdąży wygasnąć. Dodam, że regulator podłączyłem do styków 1 i 2 ( 1 i BR w sekcji regulator pokojowy) na listwie sterownika, jednak nie jestem do końca pewien czy dobrze, dziwnie jakoś oznaczone.
    Proszę o radę kogoś obeznanego w tym temacie , potwierdzenie czy mam dobrze podłączony regulator pokojowy, jeśli wszystko jest dobrze, to co zrobić aby kocioł nie gasł.
    Pozdrawiam.

• #2 23 Maj 2010 21:57
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

O tej prze roku trudno będzie dokładnie sprawdzić i wyregulować kocioł. Wiadomo wysokie temperatury na zewnątrz, więc ubytek ciepła z pomieszczeń o wiele niższy niż przy niskich temperaturach (zima). proponowałbym poczekać z dokładną regulacją na późną jesień.

• #3 23 Maj 2010 23:29
    Drag
    Poziom 16  

Dziękuję za zainteresowanie, ale jesienią prawdopodobnie będę już daleko poza krajem, dlatego kupiłem ten kocioł aby rodzina nie miała problemów z ogrzewaniem, a sami sobie nie poradzą z regulacją. Piszę jeszcze raz, głównie chodzi mi o potwierdzenie czy prawidłowo podłączyłem regulator pokojowy do wejścia 1 i 2 sterownika ST-40 oraz czy funkcja przepalania (przerwa podtrzymania) jest aktywna gdy regulator pokojowy jeszcze nie załączył wentylatora i podajnika (grzania).
    Pozdrawiam.

• #4 25 Maj 2010 23:22
    ballack
    Poziom 18  

Witam, funkcja podtrzymania działa podczas gdy regulator pokojowy rozłączy podajnik i wentylator. Problem polega na tym, że trzeba odpowiednio ustawić przerwę w podtrzymaniu, żeby kocioł nie wygasł, czyli ja skrócić. Wiadomo,ze teraz przy wysokich temperaturach na zewnątrz, temperatura w pomieszczeniu(ta ustawiona na regulatorze pokojowym) może się utrzymywać bardzo długo. W zależności od wersji oprogramowania można przestawić w ustawieniach serwisowych, żeby pokojówka rozłączała tylko pompę C.O. Wtedy piec pracuję do temperatury ustawionej na sterowniku, a w momencie osiągnięcia temperatury w pomieszczeniu, pokojówka rozłączy tylko pompę. Pozdrawiam.

• #5 26 Maj 2010 00:02
    Drag
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź.
    Na moim sterowniku ST-40 wg instrukcji funkcja podtrzymania działa jeśli kocioł długo utrzymuje zadaną temperaturę, ale w moim przypadku regulator pokojowy rozłącza nadmuch i podajnik a pompa dalej rozprowadza ciepłą wodę, temperatura kotła spada, więc przepalania nie ma. Faktycznie, gdyby regulator wyłączył pompę CO a nie podajnik, jest duże prawdopodobieństwo, że wtedy kocioł utrzymywałby temperaturę zadaną (brak odbioru ciepła) i byłoby OK. Pytanie jak się dostać do menu serwisowego żeby sprawdzić czy jest taka możliwość wyłączenia pompy zamiast podajnika i nadmuchu. Wersja oprogramowania sterownika to 1.0.12.
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #6 26 Maj 2010 00:14
    ballack
    Poziom 18  

Aby uruchomić funkcję serwisowe sterownika
    ST-40 należy ustawić przycisk sieć w pozycji 0
    następnie nacisnąć przycisk wyjście. Trzymając go należy
    załączyć przycisk sieć w pozycję 1. Trzymając przycisk
    wyjście czekamy kilka sekund do momentu kiedy zapali się
    czerwona dioda. Wówczas możemy puścić przycisk wyjście.
    Poruszanie po funkcjach serwisowych odbywa się tak samo jak w funkcjach dostępnych dla klienta. Po dokonaniu wszelkich zmian, żeby wyjść z menu serwisowego należy wyłączyć i włączyć sterownik. W menu serwisowym proszę poszukać funkcji-pompa C.O pok.,jeśli będzie to dać ją na wyłącz. Jeśli nie ma to wtedy są dwa wyjścia, albo połączyć regulator pokojowy szeregowo z pompą, albo zwrócić się do producenta sterowników o zmianę oprogramowania do tego sterownika.

• #7 26 Maj 2010 10:47
    Drag
    Poziom 16  

Dziękuję Kolego ballack, strzał w dziesiątkę. Jest faktycznie w trybie serwisowym funkcja "pompa CO pokojówka", wyłączyłem pompę i piec rzeczywiście nie traci szybko ciepła, przepalanie działa. Konkretna pomoc, pozdrawiam.
    Temat zamknięty.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo