Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tonsil GDN 16/12 8 ohm - jaki zamiennik

vip1993 23 May 2010 22:47 8288 20
    vip1993
    Level 10  
    witam. Jest to mój pierwszy post na forum więc jeśli nie ten dział to proszę o przeniesienie. Posiadam kolumny tonsil zg25c z 1970r. w których grały głośniki GDN 16/12 po regeneracji zawieszeń górnych okazało się że głośniki mają uszkodzoną cewkę. Moje pytanie brzmi czy są jakieś niedrogie zamienniki tych głośników? Zastanawiam się nad alphard lw650 (40w). Proszę o opinię i czy warto wymieniać głośniki na mocniejsze i wsadzić w kolumienki (ok 12l każda). Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    SzokalML
    Level 36  
    goldi74: te STX-y to zły wybór. Przede wszystkim - bardzo mierna skuteczność (82 db!)

Wstaw Alphard ETP-158 Z1.
    item1051767895_glosniki_alphard_etp158_z1_szerokopasmowe_6_35w.html
    goldi74
    Level 43  
    Ale ten Alphard ETP-158 Z1 jest głośnikiem szerokopasmowym i na dodatek jeszcze samochodowym.
    SzokalML
    Level 36  
    Samochodowym - jedynie w przypadku głośników niskotonowych może być problem (inna zupełnie konstrukcja). ew. kwestia mocowania (nietypowe kosze, dystanse itp.). No i estetyka.

Natomiast w kwestii konstrukcji głośnika - co przeszkadza w tym konkretnym wypadku,w zastosowaniu go w kolumnach?

Mimo tego że ten głośnik jest szerokopasmowy, wydaje z siebie więcej basu niż tonsil GDN 16/15. Szukałem długo zamienników i póki co nic lepszego mi do głowy nie przychodzi oprócz oczywiście tonsili (niestety 40 zł/szt. w górę)...
    goldi74
    Level 43  
    Ale wydaje mi się, że głośnik samochodowy jest projektowany do pracy w innych warunkach. Chodzi o objętość pomieszczenia. W samochodzie może zagrać on pięknym basem a w domowych kolumnach będzie tylko lekko "pyrkał".
    SzokalML
    Level 36  
    Tak, i o tym wspomniałem właśnie w poprzednim poście - dotyczy to przede wszystkim głośników typowo niskotonowych - samochodowe mają np. znacznie większy skok membrany.

no i jak mówię: testowałem ten głośnik i wydaje on z siebie więcej basu niż oryginał tonsila (1szt/kolumnę w obudowie około 10-12 litrów). Testowałem to zarówno w zamkniętej jak i b-r strojonej na 65 hz.
    vip1993
    Level 10  
    w kolumnie były 2 tonsile (kolumny mam 2) i nie chcę szerokopasmówek tylko jakieś niskotonówki ale w przystępnej cenie. Czy te alphardy to jakaś chińska podróba koppy czy kappy bo na allegro były też koppy i wyglądały tak samo.
    mskojon
    Level 31  
    Ludzie, no nie proponujcie zupełnie innych głośników do tych kolumn bo to się w ogóle mija z celem, głośniki mają inną charkę przenoszenia, impedancji, skuteczność... w skrócie oznacza to tyle że częstotliwość podziału wypadnie gdzie indziej, a poza tym tak naprawdę nie wiemy gdzie ona ma być, bo proponujecie wsadzać nieoryginalne głośniki.

vip1993 -> na allegro sprzedaje sklep salto wrocław, mają oni dobre zamienniki oryginalnych częsci do regeneracji, cewkę możesz kupić za parę groszy + wolne popołudnie i naprawisz głośniki tonsila i będzie to zrobione jak ma być za nieduże pieniążki :)
    SzokalML
    Level 36  
    Quote:
    Ludzie, no nie proponujcie zupełnie innych głośników do tych kolumn bo to się w ogóle mija z celem, głośniki mają inną charkę przenoszenia, impedancji, skuteczność... w skrócie oznacza to tyle że częstotliwość podziału wypadnie gdzie indziej, a poza tym tak naprawdę nie wiemy gdzie ona ma być, bo proponujecie wsadzać nieoryginalne głośniki.

Tak, masz rację, ale jeśli zastosujesz nieoryginalną cewkę i membranę, wszystkie parametry również ulegną totalnej zmianie. Tak czy inaczej trzeba się z tym pogodzić. Zresztą, zwrotnica w tych kolumnach nie była jakąś rewelacją.

Quote:
    Czy te alphardy to jakaś chińska podróba koppy czy kappy bo na allegro były też koppy i wyglądały tak samo.

Nie, to nie kwestia podróbek. Po prostu niektóre serie Koppy i Alpharda to ten sam produkt pod różną marką. Alphard LW to Koppa LK a Alphard RW to Koppa RK. Nie miałem tych głośników w ręku więc trudno mi o nich coś powiedzieć. Dużo ludzi chwaliło te LW, jednak jako głośniki niskotonowe. Na stronie www.alphard.pl masz parametry serii LW więc można sprawdzić jak LW65 zachowywał by się w tej skrzyni. Wizualnie na pewno nie pasuje :)

Co oznacza przystępna cena? Dosłownie tydzień temu, dostępne były GDN 16/15 4 szt. na płóciennym zawieszeniu za 15 zł/szt. Niestety, sprzedane.
    vip1993
    Level 10  
    przystępna cena oznacza +-30zł/szt. na allegro jest komplet zregenerowanych gdn 16/30 za 59zł za 2 szt ale niestety 4 ohm a ja potrzebuję 8 ohm :(
    mskojon
    Level 31  
    Wystarczy wymienić cewkę - membrana i zawieszenie może pozostać oryginalne - przecież są one sprawne.

Sama wymiana cewki pociągnie za sobą co najwyżej zwiększenie / zmniejszenie mms co przełoży się na różnicę w FS - zawieszenia, i parametry elektryczne cewki pozostają te same więc ja tutaj totalnych zmian nie widzę.

Dla wyjaśnienia - mms i cms pozwalają nam obliczyć FS - a tym raczej nie ma co sobie d... zawracać.

Gorzej jest kiedy zainstalujesz zawieszenia o innej podatności, innej wadze układ drgający wtedy FS ulegnie znacznie większej zmianie.

SD BL i RE pozostają takie same, a więc QTS nie zmieni się na tyle aby głośnik obiegał drastycznie parametrami od oryginału, poza tym na pewno będzie to 10x lepsze rozwiązanie niż pakowanie tam alpierda lub stx'a.

Ja za cewkę do GDN 25/80 płaciłem coś ok 10-15zł, z przesyłką nieco ponad 20pln - a głośnik pozostaje praktycznie oryginalny.
    vip1993
    Level 10  
    co myślicie o oddaniu głośników do regeneracji (pełnej) w tonsilu? Ile bym za takie coś zapłacił i czy warto?
    SzokalML
    Level 36  
    Nie warto, bo trzeba doliczyć koszty przesyłek w obie strony.

Ile głosników ma uszkodzone cewki - wszystkie?

mskojon: a wkleić cewkę trzeba umieć. A parametry cewki nie zostaną te same, bo przecież nie ma oryginalnych cewek do tych głośników. Ba, może okazać się, że cewki dostępne na allegro nie bardzo pasują do tych głośników...
    mskojon
    Level 31  
    Znowu teoretyzujesz... cewka może decydować jak wyżej pisałem o zmienionym minimalne mms, i ewentualnie bl,re, ale to w granicach tolerancji, zwykły człowiek różnicy nie usłyszy.

Wymiana wcale nie jest trudna, wystarczy poczytać i mieć prawą i lewą rękę a nie dwie lewe :)

A jak pisałem wcześniej - kupowałem z allegro i było wporzo, z oryginalną i wymienioną cewka głośniki grały tak samo.
    SzokalML
    Level 36  
    To, że pasuje do 25/60 to nie znaczy że będzie pasować do 16/12. Jeśli tobie udało się bezproblemowo wymienić cewkę - gratuluję, jednak trudno zakładać że każdy da radę, tym bardziej że w 16/12 układ grający jest mniejszy a więc trudniejszy do sklejenia.

Teraz się zastanawiam - a może cewki są ok, ale zawieszenia zostały wklejone, bez należytego wycentrowania?
    vip1993
    Level 10  
    Mój ojciec powiedział że po wykruszeniu się zawieszeń głośniki przez jakiś czas były używane (nie było mnie wtedy jeszcze na świecie) i wg mnie mogło to uszkodzić cewki w głośnikach. Uszkodzoną cewkę mają 3 głośniki i zostaje mi tylko jeden sprawny, który na dodatek poszedł na pierwszy ogień przy wymianie zawieszeń i zostało ono krzywo wklejone i obciera.
    wisnia_lwa
    Level 28  
    To powyżej, to tania chińszczyzna. I tak samo tanio zagra.

Link

41 zł za sztukę, to nie jest znów tak drogo, masz głośnik najbliższy oryginału.
    A jak jednak za drogo, to posłuchaj mskojon-a i zregeneruj te głośniki na dobrych częściach. Nie kupuj nic innego, żadnych zamienników.
    SzokalML
    Level 36  
    Łudząco podobne? Oprócz średnicy i piankowego zawieszenia niczym nie przypominają tych tonsili.