Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie komputera podłączonego do kabla antenowego

24 Maj 2010 13:11 2334 2
 • Poziom 1  
  Witam,

  Posiadam komputer z kartą telewizyjną na PCI. Ponieważ czasem się przeprowadzam, karta telewizyjna może być podłączona kablem antenowym zarówno do kablówki w bloku jak i do anteny na dachu w domku jednorodzinnym. Komputer jest podłączony do prądu poprzez listwę przeciwprzepięciową. Rozumiem, że listwa przeciwprzepięciowa nie wystarczy jeśli sama sieć energetyczna poza moim mieszkaniem nie będzie odpowiednio zabezpieczona a piorun uderzy blisko. Zapewne podobnie jest w przypadku ochrony kabla antenowego. Jednak chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej mogę go zabezpieczyć na odcinku komputer-ściana.

  W sklepach sprzedają dwa rodzaje urządzeń: separatory galwaniczne i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

  Rozumiem jak działa separator galwaniczny i że przydaje się gdy podłączę kartę TV do kablówki. Natomiast do anteny na dachu chyba bardziej się przyda zabezpieczenie przeciwprzepięciowe? Tak mi powiedziano w jednym sklepie. Natomiast w innym sklepie powiedziano mi że to są te same urządzenia więc obojętnie co zastosuję (w tą wersję mniej wierzę).

  Chodzą mi po głowie następujące pytania:
  - czy separator chroni przed przepięciami
  - czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ma też izolator galwaniczny
  - jakiego urządzenia powinienem użyć podłączając kartę do kablówki a jakiego do anteny na dachu, a może powinienem użyć obu.

  PS. oczywiście jeśli nie zapomnę to podczas burzy będę zawsze odłączał kabel od komputera.
 • Sklep HeluKabel
 • Moderator
  Może moje 3 grosze:
  "- czy separator chroni przed przepięciami"
  Standardowo nie, są jednak separatory galwaniczne zawierające zabezpieczenia przepięciowe tak po stronie pierwotnej jak wtórnej.
  Ich zadaniem jest oddzielenie pętli uziomowych.

  "- czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ma też izolator galwaniczny"
  Jeżeli jest to standardowe zabezpieczenie przepięciowe to raczej nie. Takie zabezpieczenie jest wykonywane na dwa sposoby:
  albo
  - jest to iskrownik powietrzny, próżniowy lub gazowy w którym następuje wyładowanie iskrowe jeżeli napięcie na elektrodach przekroczy zadaną wartość;
  - jako element zastosowano element półprzewodnikowy typu warystorowego, rozwiązanie znacznie dokładniejsze w działaniu lecz wprowadzające większe tłumienie i (czasami) duże szumy; warystory bardzo często stosuje się w instalacjach telekomunikacyjnych. Często warystory są wmontowywane na stałe do układów elektrycznych po stronie liniowej.

  - jakiego urządzenia powinienem użyć podłączając kartę do kablówki a jakiego do anteny na dachu, a może powinienem użyć obu.

  Zdecydowanie zastosować wszelkie możliwe zabezpieczenia. bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie układu podwójnego, czyli kabel antenowy doprowadza sygnał najpierw do przelotowego zabezpieczenia przepięciowego/odgromnika iskrowego/warystorowego, następnie sygnał jest podawany na izolator galwaniczny i z izolatora przez kolejne zabezpieczenie przepięciowe pomiędzy separatorem a odbiornikiem.
  Pamiętać jednak należy że zabezpieczenie przepięciowe powinno także obejmować zasilanie. W większość przypadków energia wyładowania indukuje się w przewodach zasilających i ta drogą przedostaje się do wejścia antenowego.

  Pamiętać należy jednak że wszelkie zabezpieczenia są dość skuteczne tylko w przypadku gdy wyładowanie nastąpiło niezbyt blisko i zadziała zabezpieczenie nie od wyładowanie bezpośredniego lecz z indukcji napięcia w instalacji antenowej. W przypadku bezpośredniego "przyłożenia" najczęściej nie ma co zbierać..... antena najczęściej wyparuje, podobnie jak kabel i prawdopodobnie urządzenie.
 • Sklep HeluKabel
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Panowie muszę przypomnieć, że ten dział dotyczy :
  Zagadnienia związane z doborem anten oraz prawidłowym prowadzeniem instalacji, podział sygnału na kilka odbiorników, instalacje TV naziemnej oraz kablowej. Nie dotyczy TV SAT.

  Oczywiście rozumiem, że tak naprawdę nie ma działu jak w temacie (aczkolwiek dział Energetyczny byłby OK), ale ze względu na charakter "separacji" instalacji antenowych, pozwolę sobie na dopuszczenie tego wątku w tym dziale (z funkcji pełnionego obowiązku Moderatora tej strony).

  Przepraszam ale z tej właśnie funkcji, musiałem (jestem w "obowiązku)) napisać swój wątek w celu "domyślnej negacji" moich szefów Adminów i Moderatorów. :D

  Myślę, że mój wpis nie będzie "przeszkadzał" w Waszych wypowiedziach. :D

  Będzie to "przyczynek" do rozszerzenia "wątków" w tym dziale.


  Zapraszam i Pozdrawiam. Adam SP5ANJ.