Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przekroju przewodu w zależności od gęstości prądu.

24 Maj 2010 13:33 13996 5
  • Poziom 9  
    Witam mam ogromną prośbę o pomoc!
    Potrzebuję dobrać przekrój przewodu, ze względu na moc oraz gęstość prądu zależną od ułożenia przewodu. Przewód jest ułożony w pomieszczeniu, na ziemi, obok siebie leci kilka przewodów. Czy jest do tego jakiś wzór?
    Moja moc jest ok 11kVA a prąd 16 A...
    Piszę pracę, i promotor kazał mi to zrobić a coś nie umiem znaleźć... Bo to jest tak że mam podane już bezpieczniki i są one na 16 A no i moc powiedział mi żeby obliczyć z nich więc wyszło mi te 11 kVA. Tylko mam problem ze znalezieniem wzoru, lub zależności by dobrać przekrój ze względu na moc i gęstość prądu...

Z góry dzięki za pomoc!!
  • Poziom 24  
    Najpierw sobie zdefiniuj co to jest gęstość prądu
    np: weekepedia - http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99sto%C5%9B%C4%87_pr%C4%85du_elektrycznego

Gęstość prądu w przewodniku definiuje się jako stosunek natężenia prądu do pola przekroju poprzecznego przewodnika:

J = I/S

gdzie

I - natężenie prądu płynącego przez przewodnik,
    S - pole przekroju poprzecznego przewodnika.

Teraz moc P = U*I*cos(fi) bądź P=U*I chyba wiesz które do czego?
    A najlepiej to liczyć dla mocy pozornej S = U*I i tak przekroje zaokrągla się w górę.

Z drugiego wzoru wyznaczasz I podstawiasz do wzoru pierwszego za I, przekształcasz do momentu aż otrzymasz S = ...(przekrój w zależności od mocy i gęstości prądu)

A o doborach przewodów np tu:
    http://elektrykpiotr.dl.interia.pl/pomoce/elektrotechnika/dobor_prz_zab_obliczenia.pdf
  • Poziom 9  
    piotr_krak napisał:
    Najpierw sobie zdefiniuj co to jest gęstość prądu
    np: weekepedia - http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99sto%C5%9B%C4%87_pr%C4%85du_elektrycznego

Gęstość prądu w przewodniku definiuje się jako stosunek natężenia prądu do pola przekroju poprzecznego przewodnika:

J = I/S

gdzie

I - natężenie prądu płynącego przez przewodnik,
    S - pole przekroju poprzecznego przewodnika.

Teraz moc P = U*I*cos(fi) bądź P=U*I chyba wiesz które do czego?
    A najlepiej to liczyć dla mocy pozornej S = U*I i tak przekroje zaokrągla się w górę.

Z drugiego wzoru wyznaczasz I podstawiasz do wzoru pierwszego za I, przekształcasz do momentu aż otrzymasz S = ...(przekrój w zależności od mocy i gęstości prądu)

A o doborach przewodów np tu:
    http://elektrykpiotr.dl.interia.pl/pomoce/elektrotechnika/dobor_prz_zab_obliczenia.pdf

Dzięki a jak możesz powiedz czy J to jest zależność 1mm^2 na 1 A, bo wtedy nie będę miał nie wiadomych żadnych, a tak to J jest nie wiadomą, no i przekrój który obliczę...
    A powiedz jak możesz skąd wziąć?
  • Poziom 24  
    A co jest jednostką prądu ? mikroA, miliA - "Amper [A]" reszta to pokrewne
    Jednostką długości? - metr [m]
    a więc jednostką przekroju? - metr do potęgi 2 [m^2]

Trochu myślenia nie zaszkodzi a i zawsze google stoi pomocą.

J = I/S [A/(m^2)]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    kobranocka napisał:
    Witam mam ogromną prośbę o pomoc!
    Potrzebuję dobrać przekrój przewodu, ze względu na moc oraz gęstość prądu zależną od ułożenia przewodu. Przewód jest ułożony w pomieszczeniu, na ziemi, obok siebie leci kilka przewodów. Czy jest do tego jakiś wzór?
    Moja moc jest ok 11kVA a prąd 16 A...
    Piszę pracę, i promotor kazał mi to zrobić a coś nie umiem znaleźć... Bo to jest tak że mam podane już bezpieczniki i są one na 16 A no i moc powiedział mi żeby obliczyć z nich więc wyszło mi te 11 kVA. Tylko mam problem ze znalezieniem wzoru, lub zależności by dobrać przekrój ze względu na moc i gęstość prądu...

No i ile będzie warte to obliczenie gęstości prądu? Chyba, że liczysz tylko statystycznie.
    Czy uwzględniłeś grzanie przewodu od innych, typ pomieszczenia, rodzaj izolacji, spadek napięcia na nim itd? Może Ci wyjść ze dwa przekroje więcej...
    O ochronie p.por. nawet nie wspomnę.
    Zobacz projektowanie instalacji elektrycznych, jakiś skrypt jakiejś politechniki lub poradnik inżyniera elektryka.
    Konrad.
    kobranocka napisał:
    Przewód jest ułożony w pomieszczeniu, na ziemi

Klepisko, kurna chata czy obora?
    kobranocka napisał:
    (...)obok siebie leci kilka przewodów.

Przewody nie lecą, tylko biegną :D