Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

falownik 7,5kW a praca w gospodarstwie

24 Maj 2010 14:36 1916 3
  • Poziom 9  
    Witam,
    Znajomy kupił maszynę, która jest napędzana silnikiem 7,5kW. Jako, że czasami leciały zabezpieczenia główne w gospodarstwie założyłem tam przełącznik gwiazda trójkąt. No i problem zniknął. Teraz pojawiła się możliwość wykorzystania falownika do napędu tej maszyny, pierwsze próby ze zmniejszoną prędkością dały bardzo dobre efekty. Jednak męczy mnie jedna wątpliwość, czy są jakieś zakazy stosowania falowników do użytku prywatnego, szukałem w internecie jednak nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na mój problem.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    A niby czemu miały by być jakieś zakazy??

Wyobraź sobie, że falowniki stosowane są już nawet w pralkach.
  • Poziom 2  
    Witam
    Musisz uważać bowiem silniki z tradycyjnym chłodzeniem mogą pracować w zakresie 30-70 hz bez szkody bowiem bardzo grzeją się. Do silników pracujących w pełnym zakresie częstotliwości stosuje się silniki z obcym chłodzeniem silniki z obcym chłodzeniem
  • Spec od Falowników
    Teraz większość firm jest prywatna.
    Falownik daje bardzo łagodny rozruch - miałem przypadek, że na żądanie właściciela podłączałem maszynę o całkowitej mocy rzędu 40kW pod instalację prawie, że mieszkaniową (mała firma). Mówię, że zasilanie przynajmiej 10mm2, a gość się śmieje, że już z licznika wychodzi "szóstka", co po sprawdzeniu był zmuszony skorygować na "czwórkę", a dokładnie 3,6mm2 (cygaństwo, jak wszędzie - każdy chyba mierzył obecne druty).
    Główny silnik miał 22kW i został przerobiony na falownik. Maszyna ruszyła i choć przewody grzeją, to działa do dziś. Gdyby był oryginalnie włączany stycznikiem, to te 3,6mm2 upaliłyby się chyba przy pierwszym włączeniu.
    Osobny temat to zakłócenia generowane przez falowniki. Na szczęście radiowe fale długie są coraz mniej popularne.