Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia na linii tepsy // stary router sie łączy, a nowy nie

QUEDOO 24 Maj 2010 15:02 2839 3
  • #1 24 Maj 2010 15:02
    QUEDOO
    Poziom 9  

Witam. Zainteresował mnie ten temat. Długie, ale przeczytać warto bo problem naprawdę dziwny.

1. Moim ISP jest Netia na linii TPSA (PPPoA VC-Mux, VPI:0, PCI:35). Mam 1Mb/s.
    2. Dotychczas łączyłem się z netem za pomocą staruszka Sagema Fast800 (czasem zrywał ale działał chociaż).
    3. Z racji, iż mój laptop z win xp się zepsuł, kupiłem nowy, lecz ten ma W7 i stery od Sagema nie pasują.
    4. Poszedłem krok dalej by mieć neta bezprzewodowo i w ogóle go mieć kupiłem router ADSL z WiFi: TP-Link TD-W8960N (podobno najlepszy za tą cenę)
    5. Po podłączeniu do linii przez splittera (mam jeszcze w domu telefon) router łączy się (dioda adsl mruga), jest podłączony przez jakieś 5 sekund(świeci się stale) i gaśnie, a potem znowu się łączy (i tak w kółko). Pomyślałem sobie: "kupiłem zepsutego".
    6. Kumpel wziął go ode mnie żeby go przetestować u siebie (tez ma Netie na tepsie). Okazało się że u niego działa znakomicie (od razu się podłączył, zero problemów).
    7. W tym samym czasie dał mi swojego staruszka D-Linka DSL-524T. Po podłączeniu kabli u mnie ten od razu się podłączył do neta. Net działał w miarę dobrze.
    8. Ze swoim TP-Linkiem próbowałem wszystkich kombinacji filtrowo-kablowych (operator twierdzi, iż źle podłączyłem kable), tłumaczyłem mu iż nawet jak podłączyłbym bezpośrednio do linii to ADSL powinno się ustabilizować.
    9. W telefonie niema szumów, mieszkam na wsi, nie słyszałem żeby któryś z sąsiadów skarżył się na internet.

To są screeny z momentu jak router jest podłączony (5sekund):

Operator upiera się, iż to jest wada mojego sprzętu (pomimo tego że u znajomego działa) nie wyślą montera, gdyż nie jest to awaria linii.

I takie małe wspomnienie: 3 lata temu kiedy moim operatorem była tepsa nie dało się normalnie korzystać z internetu Sagem co jakieś 10-15minut się rozłączał, działo się tak przez około rok czasu do momentu zmiany na Netie.

Nie znam się zbytnio na tym co się w kablu i budkach dzieje.
    Pytanie: Co może być przyczyną takiego zachowania się nowego routera ???
    Jak rozwiązać ten problem ??

Zaintrygował mnie router znajomego, a mianowicie D-Link DSL-524T. Postanowiłem sprawdzić co w nim takiego wyjątkowego, że on się łączy a mój nie.
    Ciekawa rzecz pojawia się przy zmianie standardu ADSL (w zakładce Advanced ADSL) domyślnie było ustawione ADSL (Multi-Mode), po zmienieniu na ADSL2 (Multi-Mode) oraz ADSL2+ (Multi-Mode) router nie chce się podłączyć (łączy się i nie udaje mu się).
    Nie wiem czy dobry wniosek z tego wyciągnąłem ale chyba problem leży w tym, iż w mojej wiosce jest infrastruktura oparta na ADSL, a nie (jak być winna) na ADSL2/2+.
    Problem w tym, że routerów ze zwykłym ADSL (albo chociaż taka opcją) tym bardziej bezprzewodowych już chyba niema.

0 3
  • #2 25 Maj 2010 13:46
    terrade
    Poziom 36  

QUEDOO napisał:
    9. W telefonie niema szumów, mieszkam na wsi, nie słyszałem żeby któryś z sąsiadów skarżył się na internet.(...)
    To są screeny z momentu jak router jest podłączony (5sekund):
    Z którego? Chyba z TP-Linka, potrzebujesz z większej ilości, bo potrzebujesz dowodów, że to nie jego wina (standardowo należy jednak odłączyć telefony i filtry oraz wielokrotnie w kilka dni sprawdzić na ile stabilne są te parametry).

Masz MAKABRYCZNIE zaszumioną linię, po prostu szok, prędkość malutka, tłumienie lepsze niż u mnie, powinieneś mieć Marginy rzędu 30 dB. A tu nawet działają widełki, na upstream masz zaledwie 133 Kbps zamiast 320 (Margin 6,9 dB).

To że w telefonie nie ma szumów to tym gorzej, bo tym trudniej będzie to reklamować, ale na szczęście często rwie synchronizację. Jeśli im udowodnisz, że tak samo jest na kilku modemach/routerach, to nie będą się mogli wymigać. Już masz ADSL2+ i spokojnie powinno na tym ruszyć 10 Mb/s (twoje tłumienie niemal przejdzie nawet wyśrubowaną normę checka TP 25,1), ale najpierw muszą odszumić linię (np. przepinając na inną parę, z innej czwórki na której nie powinno działać inne ADSL itp).

0
  • #3 25 Maj 2010 16:18
    zwyklyczlowiek
    Poziom 22  

QUEDOO napisał:
    Zaintrygował mnie router znajomego, a mianowicie D-Link DSL-524T. Postanowiłem sprawdzić co w nim takiego wyjątkowego, że on się łączy a mój nie.
    Ciekawa rzecz pojawia się przy zmianie standardu ADSL (w zakładce Advanced ADSL) domyślnie było ustawione ADSL (Multi-Mode), po zmienieniu na ADSL2 (Multi-Mode) oraz ADSL2+ (Multi-Mode) router nie chce się podłączyć (łączy się i nie udaje mu się).

Poniżej masz obrazek z instrukcji- ekran ustawiania parametrów DSL. (Advanced Setup>DSL). Zobacz jak jest to ustawione u Ciebie. Ja mam router również działający domyślnie w trybie ADSL2 i kiepską linię. Problemy z synchronizacja ADSL rozwiązało przestawienie na tryb G.Dmt.
    Netia na linii tepsy // stary router sie łączy, a nowy nie.

Tak przy okazji:
    QUEDOO napisał:
    lecz ten ma W7 i stery od Sagema nie pasują.
    Te od XP na pewno nie, ale Sagem będzie działał z Win 7, jak zainstalujesz odpowiednie sterowniki, zapoznaj się z tym tematem

0
  • #4 25 Maj 2010 22:03
    QUEDOO
    Poziom 9  

Cytat:
    Poniżej masz obrazek z instrukcji- ekran ustawiania parametrów DSL. (Advanced Setup>DSL). Zobacz jak jest to ustawione u Ciebie. Ja mam router również działający domyślnie w trybie ADSL2 i kiepską linię. Problemy z synchronizacja ADSL rozwiązało przestawienie na tryb G.Dmt.

Dotychczas też miałem zaznaczone tak jak na powyższym screenie.

Nowy pomysł nasunął mi się jak sprawdziłem połączenie z dlinka (screen poniżej):

Rozwiązaniem okazało się ustawianie takie jak poniżej:

Problem w sumie rozwiązany, ale mam wrażenie że net myka znacznie wolniej (przypominam że mam 1Mb/s).
    Speedtest wykazuje:
    Download Speed: 760 kbps (95 KB/sec transfer rate)
    Upload Speed: 261 kbps (32.6 KB/sec transfer rate)
    Dodatkowo wklejam screena z obecnych (na których net myka ale wolno) statystyk.

0