Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop na bazie dysku twardego

tymeczek 24 Maj 2010 18:54 8025 7
  • Oscyloskop na bazie dysku twardego Oscyloskop zbudowany z dysku twardego. W miejscu gdzie obracały się talerze zamieszczono mini lusterko ze sklepu dla hobbystów, takie same po drugiej stronie dysku. Tam gdzie umiejscowiona jest głowica dysku, autor przymocował drucik za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Całość podłączona do generatora sygnału, na którym ustawia częstotliwość. Posłuchajcie jakie dźwięki wydaje. Można je nawet zobaczyć, bo autor w to wszystko wplótł jeszcze laserowy wskaźnik. Przy zmianie częstotliwości na kartce widać jak zmieniają się dźwięki. Zresztą zobaczcie sami jak to wszystko zostało zrobione i jak działa na poniższym wideo.

Link

Link

Źródło: Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tymeczek
    Poziom 24  
    tymeczek napisał 900 postów o ocenie 126, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
    zmorex
    Poziom 11  
    Szkoda, że laser nie jest przyklejony taśmą. Dopełnił by swojego "dzieła"... Zamiast machać tym jednym lustrem mógł zamontować 3 lub 4 w kształt trójkąta lub kwadratu i włączyć ten silnik. Wtedy działało by to jak oscyloskopem. W obecnej wersji jest to jak dla mnie totalnie bez sensu.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Bardzo kiepsko. Takie coś do pokazania komukolwiek się nie nadaje. Niedorobione, masa niewykorzystanych możliwości i do tego jeszcze praca ręczna. To równie dobrze można przykleić lusterko do membrany piezo i od niego laser odbijać...

Takie rzeczy to się robi z pomocą silników(działających) i galw...
    sknerus
    Poziom 11  
    Konstruowałem już kiedyś coś takiego, ale jedno zwierciadło umieściłem w miejscu osi, wokół której "obraca" się prowadnica głowic, natomiast drugie zwierciadło było wyjęte ze skanera ręcznego (szerokość 5mm, długość 100 mm), a miało tą ciekawą właściwość że obustronnie odbijało światło, i było obracane wokół osi długości za pomocą zwykłego silniczka, czyli było to po prostu odświeżanie obrazu. Efekt był lepszy niż w powyższym projekcie, mimo że za generator służyło zwykłe radio.
    gemiel
    Poziom 22  
    Pomysł nie nowy a wykonanie bez przemyślenia. Wystarczy wziąć silnik z sześciokątnym zwierciadłem od drukarki laserowej lub kserokopiarki cyfrowej ze złomu i połowę mamy już z głowy. Tutaj nie dość, że większą część obrotu lustro nie jest wykorzystane to w dodatku przykręcone jest z boku i całość może służyć raczej jako wibrator do zagęszczania pustaków :)
    Oprócz paru mrugnięć nie zauważyłem żadnego podobieństwa do oscyloskopu.
    Tasioror
    Poziom 11  
    VSS napisał:
    słabe i kiepskie. Liniowości to nie ma żadnej. nie powinno być w dziale diy tylko w dziale "strata czasu"

Kolego to nie strata czasu żaden projekt to nie strata czasu można powiedzieć wyrażając swoje zdanie oczywiście ze to bezsensowne i do niczego się nie przyda ale to nie strata czasu... stratą czasu jest "nicnierobienie"...
    utak3r
    Poziom 25  
    Tasioror napisał:
    stratą czasu jest "nicnierobienie"...

Nie - "nicnierobienie" spełnia bardzo pożyteczną funkcję wypoczynkową, podczas, gdy realizacja takich "projektów" faktycznie marnuje czas :P