Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plasma Panasonic TH-42PV80P - nie działa tuner TV

tukan77 24 Maj 2010 19:14 3215 6
  • #1 24 Maj 2010 19:14
    tukan77
    Poziom 10  

Witam,

Zaczęło się wieczorem od latających poziomych pasków, takich jak przy ruszaniu luźnym przewodem antenowym w gnieździe.
    Rano włączam TV a tu czarny ekran i cisza. Z HDMI i Euro obraz jest.
    Podczas strojenia nie znajduje żadnego kanału.
    Sprawdziłem kabel antenowy i przywróciłem ustawienia fabryczne - bez efektu.
    Jutro go rozbiorę i będę szukał. Mam duże doświadczenie jeśli chodzi o elektronikę, ale nowych TV typu LCD, czy Plasma jeszcze nie naprawiałem.
    Posiadam miernik uniwersalny z pomiarem częstotliwości i oscyloskop cyfrowy.
    Proszę o jakieś sugestie, gdzie zacząć szukać usterki.
    Gwarancja niestety skończyła się 17.05 :( więc spróbuję pomęczyć się sam.

Pozdrawiam
    Krzysiek

0 6
  • #2 24 Maj 2010 19:31
    mirex
    Poziom 43  

Pamiętaj jednak, że gwarancja bywa krótsza niż okres reklamacji z tytułu rękojmi.
    Postępowanie na początek standardowe - sprawdzić czy tuner otrzymuje poprawne napięcia.

0
  • #3 24 Maj 2010 19:39
    tukan77
    Poziom 10  

mirex napisał:
    Pamiętaj jednak, że gwarancja bywa krótsza niż okres reklamacji z tytułu rękojmi.

Kupiony 17.05.2008, więc rękojmia również odpada :(

0
  • #4 25 Maj 2010 06:47
    unimar
    Poziom 20  

Spróbuj zrobić SelfCheck. Ostatnio miałem taki sam przypadek i pomogło.

Dodano po 3 [minuty]:

Self-check indication only:
    Produce TV reception screen, and while pressing [VOLUME ( - )] button on the main unit, press [OK] button on the remote control
    for more than 3 seconds.
    Self-check indication and forced to factory shipment setting:
    Produce TV reception screen, and while pressing [VOLUME ( - )] button on the main unit, press [MENU] button on the remote control
    for more than 3 seconds.

0
  • #5 30 Maj 2010 15:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 02 Cze 2010 22:56
    tukan77
    Poziom 10  

Witam ponownie.

W końcu się zebrałem i rozebrałem TV.
    W środku wszystko co odpowiada za przetwarzanie obrazu, umiejscowione jest na jednej płycie:

Reszta to zasilacz i sterowanie matrycą.
    Na płycie jest tuner zintegrowany sterowany z procesora przez SDA/SCL, który wygląda jak kiedyś wyglądały same głowice w.cz.:

Znalazłem też serwisówkę jakiegoś TV z tym tunerem i wyciąłem jedną stronę:

Wymyśliłem sobie, że przetnę "video out" i podepnę się z jakimś sygnałem composite. Jeśli reszta jest sprawna, powinien chyba pojawić się obraz?
    Mogę kupić taki tuner za 270 zł, ale wolałbym mieć pewność, że wymieniam wadliwą część. Po prostu nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto :)

Może ktoś podpowie mi jak dalej postąpić, co pomierzyć, a może ktoś z Was ma tuner ENG37E09KF na zbyciu?

Pozdrawiam
    Krzysiek

Linki z obrazkami usunięte. Proszę zapoznać się z zasadami działu. [@]

0
  • #7 02 Cze 2010 23:47
    mirex
    Poziom 43  

Nie bardzo rozumiem co miałoby to dać? Moim zdaniem tylko zaciemnisz sobie sprawę. Jeśli faktycznie wizja zadziała to jakie będą wnioski? Wymienisz tuner? Co z fonią? Widzę, że to tor wydzielony. A nie masz ani obrazu, ani dźwięku.
    Owszem, może tuner uszkodzony. A może nie. Nie kombinuj jak koń pod górę tylko zacznij od podstaw, czyli sprawdzenia poprawności napięć na tunerze. O czym już opisano!
    A jak nie wiesz co pomierzyć to po co bierzesz się za naprawę?
    Zresztą serwisówka leży w bazie. Wyprowadzenia tunera opisane.

0