Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung pokazał przeźroczysty wyświetlacz AMOLED 19 cali

tymeczek 24 Maj 2010 19:23 4555 9
 • Samsung pokazał przeźroczysty wyświetlacz AMOLED 19 cali Na początku roku Samsung pokazał na targach CES 2010 przejrzysty wyświetlacz AMOLED. Firma poszła jeszcze dalej i zaprezentowała nowy model takiego wyświetlacza o przekątnej 19 cali. Obecnie jest to największy tego typu wyświetlacz na świecie. Matryca oferuje 30 procentowy poziom przejrzystości. Jakie jest zastosowanie takiego wyświetlacza? Raczej mało realnym jest, by przeźroczyste matryce wykorzystywano w telewizorach. No bo jak tu oglądać przeźroczysty telewizor o przekątnej 40 cali. Zdaniem Samsunga ta technologia może znaleźć zastosowanie w motoryzacji. Proszę wyobrazić sobie przednią szybę samochodu wykonaną w tej technologii. Drugi przykład użycia tej technologii to platforma reklamowa. Na przeszklonych witrynach sklepów w centrach handlowych kupcy nie musieliby już naklejać kartek z informacją o promocjach.

  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  tymeczek
  Poziom 24  
  Offline 
  tymeczek napisał 900 postów o ocenie 127, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  tymeczek napisał:
  Zdaniem Samsunga ta technologia może znaleźć zastosowanie w motoryzacji.


  Ale najpierw muszą się zmienić przepisy dotyczące przyciemniania szyb.
 • #3
  pixel7
  Poziom 22  
  Cytat:
  Zdaniem Samsunga ta technologia może znaleźć zastosowanie w motoryzacji.


  Chyba raczej do zastosowań militarnych. Celowniki, HUD-y itp.
 • #4
  sokoleokoo2
  Poziom 22  
  z tego co pamiętam to przezroczyste HUD-y już są od lat 90 w myśliwcach o hełmach - ale tylko dwu kolorowe. Tu chyba bardziej chodzi o skale masową. Ale fakt autko z takimi zegarami i GPS na przedniej szybie - super - przynajmniej dopóki nie pierdyknie.
  Reklama - ten Rynek to chyba najszybciej wchłonie.
 • #5
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Ja wiem, co bym zrobił mając taki ekran i większe zdolności programistyczne. Nosiłbym go przed okiem cały czas i użyłbym kamery i małego komputera(albo Atom/ION, albo coś na ARM) by ułatwić sobie widzenie na codzień. Od czegoś takiego wymagałbym zaznaczania krawędzi, zoomu do 10x, regulacji kontrastu, jasności i gammy, poprawy obrazu w słabym oświetleniu(noktowizor) i ewentualnie oprogramowania OCR i rozpoznawania twarzy. Ale to tylko ze względu na stan mojego wzroku...

  Te ekrany sprawdzą się w systemach poszerzonego widzenia, bo są lżejsze i bardziej elastyczne, niż systemy HUD z samolotów, które to wykorzystują bodaj projektory...
 • #6
  szulat
  Poziom 23  
  Urgon napisał:
  Te ekrany sprawdzą się w systemach poszerzonego widzenia, bo są lżejsze i bardziej elastyczne, niż systemy HUD z samolotów, które to wykorzystują bodaj projektory...

  a dlaczego projektory? bo dzięki nim obraz jest pozornie wyświetlany w nieskończoności (albo wiele metrów przed szybą).
  natomiast przeźroczysty ekran w szybie, w rodzaju OLED, wytworzy obraz tylko w płaszczyźnie szyby. jeżeli zogniskujesz na nim wzrok to przestaniesz wyraźnie widzieć to co jest za szybą. tak więc do tego akurat zastosowania jest raczej kiepski.
 • #7
  jamajkaPL
  Poziom 17  
  A tak mi wpadło do głowy - przezroczystość matrycy nie przydaje się czasem w przypadku, gdy chcemy ją podświetlić, aby obraz z niej emanujący mógł być bez przeszkód odebrany przez nasze gałki oczne? Bo zwykłe matryce LCD też są przezroczyste - mniej, ale są.
  Bo o ile się orientuję , zwykłe lcd to matryca + podświetlenie. Jedno bez drugiego - cóż, słabo spełnia powierzone mu funkcje. Może amoled same emanują odpowiednią ilość światła, ale nie wydaje mi się.
  Jakieś pomysły?
  --edit--
  Współczynnik przezroczystości ma, w takim przypadku, znaczenie w ograniczeniu energii niezbędnej do uzyskania satysfakcjonującej jasności ekranu, a co za tym idzie, w ograniczeniu poboru prądu. Ale za 19 cali - brawo>
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  KokiX
  Poziom 20  
  Wow, trzymam kciuki by technologia ta się rozwijała. Żołnierz będzie mógł czuć się jak w grze komputerowej, a być może z takich matryc będą tworzyć coś w stylu okularów tak jak napisał Urgon. Fajne rozwiązanie, ciekawe czy będą mogły się wyginać jak OLED.
 • #10
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  Ja się zastanawiam nad jedną rzeczą:
  Jeśli patrzymy na odległy obiekt, to soczewka w naszym oku jest ustawiona tak, aby ostry był obraz np. 20m przed nami, wtedy HUD który jest tuż przy oku mamy zamazany.
  A jak spojrzymy na HUD to zamazuje nam się obiekt 20m dalej. Niby jest to w hełmach pilotów, wie ktoś jak oni rozwiązali ten problem ?