Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yagi-Uda na kanał 56, (~750Mhz), jak wykonać?

damianojsp112 24 May 2010 19:27 2289 5
    damianojsp112
    Level 18  
    Planuję wykonać Yagi-Uda na kanał 56 (751 Mhz). Mieszkam w dołku i ok. 36km od nadajnika, nadajnik kierunkowy w moją stronę. Na siatce jest słabiutki TVN, a nawet jego brak, nadajnik o mocy 3kW. Jak wykonać taką Yage w własnym zakresie aby dobrze działała? Jaki zrobić symetryzator, wziąć wymiary z kalkulatora, jak go wykonać? Może jakaś inna antenka? Dodam że osoby mieszkające ok 100 - 200 metrów ode mnie, będące położone wyżej mają TVN na siatce a niektórzy nawet TV4 słabe... Podniesienie anteny siatkowej mało daje, bo jednak to straszny dołek...

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi:)
    Elmont
    Level 24  
    Ja proponuję zakupić gotową antenę produkcji Telkom-Telmor . Osobiście taką
    tego producenta kupiłem ,jest to antena wąsko-pasmowa kierunkowa o
    dosyć dużym zysku.
    damianojsp112
    Level 18  
    Ale ja chcę sam sobie skonstruować, żeby nabrać doświadczenia przy okazji. Jeszcze dwie kwestie:
    Jaki zysk powinna mieć ta antena mniej-więcej?
    Czy potrzeba będzie zastosować wzmacniacz?
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

damianojsp112 wrote:
    Ale ja chcę sam sobie skonstruować, żeby nabrać doświadczenia przy okazji.

Jeżeli posiadasz doświadczenie w konstrukcji anten typu Yaga, to możesz ją wykonać samodzielnie.
    Podpowiem , że musisz posiadać przyrządy do sprawdzenia jej WSF-u i Rezonansu.
    Quote:

Jaki zysk powinna mieć ta antena mniej-więcej?

Przy mocy nadajnika 3kW z odległości 36km to zysk anteny powinien się zawierać w przedziale ( piszę z pamięci ) około +15dBd. ( nie dB i nie dBi )
    Quote:
    Czy potrzeba będzie zastosować wzmacniacz?

Wzmacniacze powinno się wogóle nie rozpatrywać w funkcji rzeczywistego odbioru (czytaj : natężenie pola - poziomu napięcia w uV/75omach).

Również podpowiem, że poziom sygnału z nadajnika w odbiorniku przy mocy nadawczej 3kW z odległości 36km, będzie Bardzo Mały i nieskuteczny do właściwego/poprawnego odbioru TV.

Pozdrawiam.
    PS. Polecam przeczytać książkę np. "Poradnik UltraKrótkofalowca", który jest w necie.
    damianojsp112
    Level 18  
    "Poradnik UltraKrótkofalowca" Zdzisława Bieńkowskiego właśnie zaczynam czytać. Doświadczenia dosyć dużego nie mam ale mam trochę wiedzy teoretycznej. Odbiór nie ma być idealne bo tak się zapewne nie da:) Chcę po prostu odebrać TVN, żeby dało się pooglądać.
    Myślę jeszcze żeby zacząć od anten na 2,4Ghz ponieważ o nich mam dużą wiedzę, skonstruował bym jakąś 3 elementową, prostą antenę aby sprawdzić jak to wyjdzie:) Kiedyś miałem się za to zabierać ale jakoś zeszło i przepadło... Z przyrządami będzie gorzej, ale nie ma rzeczy nie możliwych do załatwienia...
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    damianojsp112 wrote:
    Myślę jeszcze żeby zacząć od anten na 2,4Ghz ponieważ o nich mam dużą wiedzę, skonstruował bym jakąś 3 elementową, prostą antenę aby sprawdzić jak to wyjdzie

Temat ciężki. Bardzo ciężki. :cry:
    Quote:
    Kiedyś miałem się za to zabierać ale jakoś zeszło i przepadło...

Pozwolę sobie napisać, że musisz odwiedzić stronę krótkofalowca (fana VHF) o znaku YU1AW.

Pozdrawiam.