Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pojemność akumulatora

MAX_PAZDROS 24 Sie 2004 18:57 1073 3
  • #1 24 Sie 2004 18:57
    MAX_PAZDROS
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Mam pytanie: Czy możliwe jest określenie pojemności akumulatorka Ni-Cd, Ni-Mh w szybki sposób
    np. przez pomiar rezystancji wewnetrznej.
    Jeśli tak to w jaki sposób?
    Wiadomo że pomiar przez rozładowanie stałym prądem trochę tego czasu zajmuje :)
    Interesuje mnie raczej szybszy odczyt pojemności
    pozdrawiam

0 3
  • #2 27 Sie 2004 14:55
    excray
    Poziom 39  

Raczej nie. Tym sposobem co najwyzej mozesz okreslic stan akumulatorka. Jest co prawda jeszcze jeden bardzo szybki sposob odczytu - odczyt wartosci napisanej na obudowie :). Ale to chyba Ciebie nie zadowoli.

0
  • #3 27 Sie 2004 15:51
    MAX_PAZDROS
    Poziom 10  

Twój pomysł z szybkim odczytem pojemności mnie zaskoczył :)
    Może jednak ktoś inny podsunie mi inny pomysł :D

0
  • #4 02 Wrz 2004 14:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Niestety, poza pomiarem pojemności przez naładowanie i rozładowanie akumulatora
    nie ma sposobu - co prawda akumulator o większej pojemności zazwyczaj będzie
    potrzebował pobrania większego ładunku, żeby tyle samo spadło napięcie, zazwyczaj
    będzie miał mniejszy opór wewnętrzny - ale te parametry zależą i od innych czynników,
    napięcie przy rozładowaniu akumulatora z elektrodą niklową (Ni-Cd, Ni-MH, Ni-Fe)
    spada szybciej, jeśli był on nadmiernie ładowany - następuje wtedy zmiana struktury
    krystalicznej wodorotlenku niklowego (NiO.OH) na mniej aktywną, opór wewnętrzny
    wzrasta przy głębokim rozładowaniu, lub po dłuższym przechowywaniu, i próba oceny
    pojemności w taki sposób może dać duży błąd - o czynnik kilka, a może i większy.

I to znana jest historia pomyłki, z której pochodzi mit o "efekcie pamięci" - że pojemność
    akumulatora Ni-Cd spada, jeśli nie rozładuje się go do końca - nie pojemność zmalała,
    tylko napięcie, wzrósł opór, i przy rozładowywaniu przedwcześnie uznano akumulator
    za rozładowany, kiedy w rzeczywistości miał on jeszcze większość ładunku.

0