Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie gazowe, dom 140 m2 z lat 50-60, koszt ogrzewania.

25 Maj 2010 09:38 23184 12
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Zastanawiam się nad zmianą kotła węglowego na gazowy kondensacyjny 2 funkcyjny z zamkniętą komorą spalania do c.;o i c.w.u.
    Dom 140 m2, ściana 40 cm cegła,budowany ok 1955 r, piwnica, 2 pietra i poddasze nieużytkowe [dach 4 spadzisty], dach oraz ściany nieocieplone, instalacja c.o zmodernizowane - rurki miedziane kaloryfery alu.

Czy ktoś z was mieszka w domku o podobnych gabarytach i budowie jak mój i używa gazu do ogrzewa c.o i c.w.u?
    Ile zużywacie gazu na rok bądź jakie płacicie rachunki za gaz?
    Czy ktoś orientacyjnie jest w stanie policzyć teoretyczne zużycie gazu w tego typu domu? (miejsce zamieszkania okolice katowic).

Jakiej firmy kocił gazowy najlepiej zakupić? Może jakieś propozycję?

Prosił bym o ile to możliwe o teoretyczne wyliczenie zapotrzebowania nba gaz oraz moc kotła.

Z góry dziękuję za pomoc i informacje
    Pozdrawiam
    tro
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 18  
    Ja osobiście, zamiast inwestować w kocioł kondensacyjny, za te pieniądze docieplił bym ściany i strop nad piwnicą i piętrem ,wymienił okna i drzwi wejściowe.(Wtedy może koszty ogrzewania gazem będa porównywalne z kosztami obecnie przez kolegę ponoszonymi.) Z resztą na forum było o tym wiele razy.
  • Poziom 9  
    No tak.. tak by było najlepiej. Ale inwestycja ok 30 tys na docieplenie z tynkiem mineralnym to zbyt dużo. Zwróci się dopiero po 15 latach....
    Okna mam wymienione. Na podłodze na tym mini poddasz(w najwyższym miejscu jest tam ok 1,4m wysokości) jest wełna mineralna częściowo wyłożona.
    Mniej więcej w sezonie grzewczym idzie 6-7 ton, co daje koszt rzędu 3500-4000zł plus drewno i dodatkowe wywozy śmieci to będzie ok 4500zl. Także na razie muszę się zorientować ile teoretycznie zapłaciłbym za gaz rocznie ogrzewając tylko gazem. jakby wyszło ok 5500 zł do 6000 to opłacało by mi się.

Da się to tak teoretycznie policzyć ??

pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 18  
    Policzyć pewnie się da,ale to tylko symulacja z dużym błędem ,bo zbyt wiele zmiennych.Najgorsze z nich ,to cena węgla i gazu,skoro mówimy o wieloleciach.Dlatego napisałem,że moim zdaniem trzeba inwestować w ograniczenie strat ciepła.Nośniki energii ciągle będą drożały:raz węgiel,a raz gaz.Ciekawe,że nigdy jednocześnie,chyba żeby się wydawało,że jest tańsza alternatywa.Inna sprawa,to komfort użytkowania ogrzewania gazem:tutaj nie trzeba latać z opałem i popiołem,pilnowac pieca itd.Przeróbka na gaz:projekt przyłącza,przeróbka komina i dostosowanie pomieszczenia na kocioł.Info w gazowni na początek ,czy w ogóle dadzą przydział na ogrzewanie.
  • Poziom 9  
    hmm tzn że mogę nie dostać przydziału na pareset m3 gazu?
    a propo to mam w piwnicy piecyk 2 funkcyjny z otwartą komorą therma classic, ale jeśli chodzi i ogrzewanie c.o gazem to zbyt dużo bierze i jest używany tylko do ogrzewanie c.w.u latem. A w kominie kwasówkę już mam także pewna część inwestycji odpada.
  • Specjalista elektryk
    Ta kwasówka to niekoniecznie będzie zdatna do użytku.
    Kotły kondensacyjne maja zamkniętą komorę spalania więc wymagają komina koncentrycznego (rura w rurze), ewentualnie można czerpać powietrze do spalania rurą z zewnątrz albo przestrzenią między wkładem a ściankami komina. Ale i w takim wypadku kwasówka może się nie nadać, bo musi mieć odpowiednią średnicę, a jaką to napisane jest w dokumentacji konkretnego kotła (nie za dużą i nie za małą, tylko dokładnie taką jak napisano, przeważnie jest to chyba 80 mm).
    Więc pewnie skończy się na koncentrycznym wyrzucie spalin prosto przez ścianę :)

Ja też radzę lepiej ocieplić dom, bo inaczej będzie bardzo drogo. Gazem może wyjść nawet i 2 razy drożej.
    Nie wiem ile biorą ekipy w twojej okolicy, może te 30 tys. to trochę przesadzone, zwracać się 15 lat też chyba nie będzie, przy gazie raczej poniżej 10 lat. Jak się robi samodzielnie (oprócz tynku) to i na węglu wyjdzie poniżej 10 lat.
    Ceny energii będą rosły systematycznie i to lawinowo, nie zanosi się na odwrotny proces, nie zdziw się, jak np. prąd będzie za 2-3 lata kosztował 1 zł za kWh zamiast obecnych 50 gr.

Swoją drogą sporo spalasz, ja mam kompletnie nieocieploną kostkę, stare okna, wentylację naturalną i spalam 1,5 tony + trochę drzewa...
  • Poziom 18  
    No i okazało się,że kolega ma przydział gazu na ogrzewanie ,zamontowany piec gazowy CO ,przystosowany do tego komin,ale pali węglem i czym tam popadnie ,bo istniejacy piec za dużo spala drogiego gazu.W zwiazku z tym chce zamienic piec o sprawności powiedzmy 90 % na piec o sprawności 102 %/kondensacyjny/No to pozwolę sobie na konkluzję :najpierw docieplać chałupki,potem szukac innych metod oszczędzania energii.Pozdr.
  • Poziom 9  
    Witam. dzięki za odpowiedzi.
    Po prostu będę miał do wymiany piec więc myślę o gazie głównie nie dla oszczędności lecz dla wygody.
    Jak pisałem przy tych stawek węgla (550 t na śląsku) koszt ogrzewania wynosi ok 4500. także jak za gaz dołożył bym rocznie 1000 zł więcej to by mnie aż tak nie pociągneło to po kieszeni.
    ale mając na uwadze to że mogę za ogrzewanie gazem zapłacić 50 % wiecej niż za węgiel to już robi to różnicę. dlatego pytam czy ktoś ma w domu niedocieplonym ogrzewanie gazowe.

z kalkulatora na www.kotly.pl wynika że za gaz zapłaciłbym ok 6000 -6500 zł przy starym niedocieplonym budownictwie.
  • Poziom 15  
    Każdy, kto ma piec miałowy czy na ekogroszek tylko przytaknie mirzzo .Panowie ten kalkulator jest chyba nieaktualny aktualizacja ma datę 2007,a ceny opału były wtedy inne.Następny błąd - Tro oblicza cenę ogrzewania (sezonu grzewczego) biorą pod uwagę zaniżoną cenę węgla .Kalkulator (gdyby był aktualny) na pewno uwzględnia cenę opału średnią w Polsce (700 zł t węgla) . Jeżeli dobrze liczę zużył 8t węgla.To jest zły wynik, ta chałupa będzie ssała gaz jak pompa wodę. No chyba, że jakiś błąd popełniam w rozumowaniu. Tu jest też tabelka z kosztami http://www.rakoczy.pl/?id=abc_akcesoria
  • Poziom 32  
    sprawność kotła olejowego jest moim zdaniem zawyżona.

Spróbujmy tak;
    Wydajesz 5000 zł na węgiel. Uzwględniając z tabelki 0,13 za kwh z węgla mamy 38 460 kWh
    (przy okazji 38 460 /140 = 274 kWh/m2/sezon - STRASZNIE ENERGOCHLONNY DOM !!!!!!!!!!! coś zaa przeproszeniem jest spie....)

38 460 kWh x 0,2 = 7 692 zł. przy grzaniu gazem
    Dla wrocławia gaz za kWh przyjmuję jako 0,22 czyli jeszcze 10% drożej.

Weź jakiegoś dobrego majstra i niech ci pokaze mostki termiczne lub coś innego ... bo masz niezły przepał.
    Jaką temperaturę masz w domu ?