Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny radiowej do odbioru z dwóch nadajników

mat452 25 Maj 2010 10:15 1666 5
  • #1 25 Maj 2010 10:15
    mat452
    Poziom 8  

Witam.
    Mam problem z doborem anteny radiowej.Programy odbieram z dwóch nadajników w Gołogórze i ze Szczecinka. Sygnał z nadajnika w Szczecinku jest u mnie słabo słyszalny(mieszkam ok 30 km od nadajnika), z Gołogóry wszystkie stacje odbierają dobrze. Chciałbym odbierać radio ESKA ze Szczecinka i stacje nadawane z Gołogóry i dlatego nie wiem jaką antenę kupić. ESKA ze szczecinka jest nadawana w polaryzacji pionowej a stacje z Gołogóry w poziomej.

Nie używaj w tytule zwrotu "problem" (regulamin punkt 11.1). Zmień, zanim post trafi do kosza. /c2h5oh/

0 5
  • #2 25 Maj 2010 10:32
    jacekko63
    Poziom 30  

Zewnętrzna antena radiowa dookólna.

0
  • #3 25 Maj 2010 10:42
    mat452
    Poziom 8  

Przepraszam ale zapomniałem jeszcze dodać ważnej rzeczy do mojego pytania. Z tego co wiem anteny dookólne działają tylko w polaryzacji poziomej.

0
  • #4 25 Maj 2010 13:23
    Olek II
    Moderator

mat452 napisał:
    ESKA ze Szczecinka jest nadawana w polaryzacji pionowej, a stacje z Gołogóry w poziomej.

jacekko63 napisał:
    Zewnętrzna antena radiowa dookólna.

Kolega czyta ze zrozumieniem?

Kiedyś robiłem antenę na pasmo radiowe. Były to dwa dipole połączone jeden poziomo drugi stał wewnątrz pionowo. Nawet nieźle to chodziło.

0
  • #5 25 Maj 2010 17:40
    mat452
    Poziom 8  

Ktoś inny polecił mi taką antenę http://allegro.pl/item10472536_najlepsza_zewnetrzna_antena_radiowa_classic_nowa.html

Czy zadałeś sobie trud i przeczytałeś regulamin Forum. ???
    Regulamin pkt. 10.11 . [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu :
    10.11 zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp.

0
  • #6 25 Maj 2010 20:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Nie daj się "nawlec" reklamie. Zobacz co Oni wypisują :

4. Zysk energetyczny 12dB

Jak widać na rysunkach to ta antena nie może posiadać takiego zysku. :!:
    Antena na 88-108MHz (UKF) aby miała zysk zbliżony do +9dBd to jej długość powinna mieć około 3x 5/8λ a więc 3x 1,875 = 5,63m (563cm).

Jak widać na wyliczonym przykładzie przy długości promiennika około 5,63m (czyli 3x5/8λ) to zysk podany w dBd wyniesie zaledwie około +9dBd. Aby uzyskać jeszcze dodatkowe +3dBd to promiennik należałoby podwoić.
    I wyjdzie nam, że +12dBd to około 11 metrów bieżących anteny. A ta antena tyle metrów nie ma. :idea:

Praw Fizyki nie zmienimy. :D

Pamiętaj o przeczytaniu regulaminu Forum i jego zastosowaniu się.

Pozdrawiam.

0