Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 42 Multi - brak nadawania w niektórych standardach

25 Maj 2010 17:57 6384 25
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam dziwaczny problem z moim świeżo zakupionym Alanem42. W większości "standardów" ( I , I2 , d , d2 , d3 , EU , EC , E , F , PL - wszystkie są po kolei )radio pracuje świetnie. Problem zaczyna się przy następnym w kolejności - "PX" (400 kanałów w "0" AM/FM ). Aby usłyszeć cokolwiek "RX" trzeba nacisnąć "skan" albo "DW" , a każda zmiana kanału czy próba nadawania ( bezskuteczna zresztą ) powoduje brak odsłuchu , chociaż na wyświetlaczu pokazywany jest poziom sygnału "S/RF".
    Przy ustawieniu następnych ( w kolejności ) standardów "RU" i "SW" odbiór jest normalny a nadawania brak.
    Jakby tego było mało , są jeszcze dwa dziwadła :
    1.W standardzie "UK" jest tylko 40 kanałów i to nie wiem który zakres ( według instrukcji i mojego doświadczenia powinno być 80 , przesuniętych względem "naszej" podstawowej czterdziestki )
    2.Istnieje jeszcze jeden "standard" - "PC" - na jego temat nie ma nic w instrukcji , a sposób przełączania kanałów jest jakiś cudaczny.
    ...a co znaczy "cudaczny" :
    -ustawiam "standard PC"
    -wyświetla mi się kanał nr 3 z "40-stki" A
    -następne kanały to : 7A , 11A , 15A , 19A , 3B , 7B , 11B itd.
    ...domyślam się , że to są zebrane wszystkie "dziury" międzykanałowe , tylko nie mam pojęcia czy są w "0" czy w "5"...zresztą nadawania też nie ma...

Problemy z brakiem nadawania nie są na 100% spowodowane niedopasowaniem anteny ( testowałem na kilku ).

I teraz drodzy Koledzy pytanie :
    Czy ktoś już spotkał się z taką usterką i czy to w tym modelu jest normalne (?) bo nie wiem co zrobić...czy to reklamować i wziąć inny egzemplarz , czy też zmienić firmę...
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 11  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Niestety nie znam niemieckiego... ;)
    Radio jest na gwarancji i nie mogę go rozkręcić bez jej utraty...Czy w Twoim Alanie przed rozblokowaniem też brakowało tylko nadawania na "szerszych" pasmach a odbiór był o.k. czy nic nie było?...
  • Poziom 14  
    Witam.Wejdż przez 'Google' na stronkę i włącz translatora i można się doczytać.Swojego Alana kupiłem rok temu i tego samego dnia był już rozebrany, nie zważałem na gwarancję.W tej chwili ma przerobione obwody wejściowe,zamontowany ma rf-gain (bardzo potrzebny przy pracy w samochodzie),oczywiście też zestrojony bo fabryka tego nie zrobiła no i jeszcze kilka rzeczy.Czy u mnie tak było? Nie sprawdzałem ale wiem że producent stosował kilka wersji procka tak że u ciebie blokada może tak się właśnie objawiać.Jak nie chcesz go otwierać to na twoim miejscu wymienił bym go na inny egzemplarz i porównał.( być może ktoś próbował go rozblokować i coś uszkodził ale to tylko moja sugestia)
  • Poziom 11  
    ...tak przy okazji pytanie :
    -czy da się bez większych problemów podmienić filtr na pośredniej na węższy?(dokładniej to :czy go zmieniłeś i na jaki ?)

Ponawiam pytanie do Szanownych Kolegów :
    Czy ktoś jeszcze spotkał się z takim problemem , jak opisany wyżej?(jeżeli coś takiego nie wystąpiło , to również proszę o wzmiankę)
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 14  
    W Alanach 42 Multi stosowany jest w II pcz. filtr 455khz +/- 3khz z oznacz. HT. Można podmienić go na filtr w takiej samej obudowie z oznaczenien IT o szerokości +/- 2khz,ale...spowoduje to pogorszenie odczytu słabszych stacji z emisją FM.Tak że trzeba wybrać czy lepiej odbierać z lepszym skutkiem AM czy zostawić tak jak jest.Ja częściej używam FM-u i wróciłem do orginalnej wersji.Jak się zdecydujesz to takie filtry sa w tej chwili na Allegro w dziale "radiokomunikacja,sprzęt krótkofalarski,akcesoria..,filtry" pozdro.
  • Poziom 31  
    Źle ustawiona zworkologia. Jak na gwarancji to do sprzedawcy i niech wymieni na radio ze sprawnym multistandartem. Tak na marginesie to za sprzedaż w legalnym sklepie rozblokowanego radia powinien mieć zwinięty interes.
  • Poziom 11  
    Znalazłem trochę materiałów o A42Multi i odnośnie ustawienia zworek...czy zablokowanie niektórych standardów przez zlutowanie zworek skutkuje brakiem całkowitego dostępu do tychże standardów , czy blokuje tylko możliwość nadawania (?) - bo to jest dla mnie niejasne...

...a przy okazji wielka prośba do wszystkich speców/wynalazców ;) ...
    Poszukuję wszelkich konkretnych informacji (opisów , schematów , pomysłów , linków do takowych...) odnośnie wszelkich usprawnień tego radyjka.

Nie znaczy to , że jestem leniwy i chcę wszystko na tacy...po prostu jak do tej pory nie znalazłem zbyt wiele materiałów (o 48+ , 78+ , starszych wersjach alanów - choćby 95 czy 38 jest wiele...), a może przydałoby się zebrać coś na kształt kompendium w stylu : ''wszystko o Alan 42 Multi'' a na pewno skorzysta na tym wielu Kolegów .

...i następne ''przy okazji'' :) ...
    1.Co można zrobić , żeby choć trochę zmniejszyć szumy ''własne'' odbiornika?
    2.Ktoś może posiada albo może rozrysować schemat połączeń w mikrofono-głośniku Alan MA-26?
    ...do @józef wiśniewski : czy możesz podzielić się informacją , co i w jaki sposób usprawniłeś w swoim Alanie (jakbyś mógł podać w miarę dokładny opis strojenia toru odbiornika - schemat oczywiście posiadam , a może masz jakiś pomysł na wyregulowanie głębokości modulacji?)

73.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witaj jollykot.Nie znajdziesz w necie tego typu informacji dot. A42..,ponieważ rzadko kto decyduje się na przerabianie układów smd. Ja szukając takich wiadomości spotkałem się z opiniami o tym radiotelefonie na różnych forach,że to szumofon, że głośnik chrypi itd.Jeżeli się zdecydujesz coś poprawiać należy przygotować sobie wiązkę która połączy płytki, jak wiadomo alan zbudowany jest z dwóch modułów (nie za długą ok 10cm),oraz lutownicę do elementów smd.Jeżeli chodzi o szumy odbiornika to wyrzuciłem elementy mieszacza i wzmacniacza wcz. oprócz elementów rezonansowych(indukcyjnych):d2,q5,q6,q1,r1,r2,r3,c2,r5na10om,r6,r7,c10,c35a.W mieszaczu zastosowałem niskoszumny ukł. SA602smd.Trzeba poprzecinać delikatnie niektóre ścieżki od cewek-dochodzi tam napięcie zasilające.W wzmacniaczu wcz zastosowałem tranzystor BF996 smd dwubramkowy.druga bramka służy do regulacji wzmocnienia toru wejściowego.Ważna sprawa,należy wymienić stabilizator ic503 na 6V. po pomiarach stwierdziłem że nie dochodzi pełne nap 5V na procesor (spadki napięć na elem..) i poprawi to działanie odiornika i wyświetlacza.Efekt tych zmian od razu widać.Chrypienie czy zniekształcenia wywołane niby niskiej jakości głośnikiem po wymianie go na głośnik o takich samych parametrach od radiotelefonu Yaesu przyniosły jeszcze gorsze skutki jak w orginale.przyczyną zniekształceń była żle wyregulowana cewka demodulatora FM i żle dobrany kondensator c47 na wyjściu wzm.mcz.Wyeliminowałem też beep klawiszy wylutowując r141.Głębokość modulacji mozna podwyższyć w FM peerek r4(reg dewiacji),w AM jest regulator rv3 ale na głośność ma bardzo mały wpływ.Zostawiłem tak jak jest i zakupiłem mikrifonogłośnik MA-26,za montowałem w nim wzmacniacz mikrofonowy,po kóry sam zbudowałem na podstawie opisów w necie. Oczywiście wszystko w smd.Takie wzmacniacze można było kupić na Allegro i na bazarach elektr..tylko były dwustronne ja zrobiłem jednostronny(chodzi o grubiść).pozdro..
  • Poziom 11  
    Fajnie to wykombinowałeś :) . Jak wynika z opisu , RFgain zrobiłeś na tej drugiej bramce BF996...a jak wyprowadziłeś regulację na zewnątrz? Podmieniłeś któryś z potencjometrów na podwójny czy zastosowałeś jakiś dodatkowy?
    Spodziewałem się co prawda , że raczej wymieniłeś tranzystory na niskoszumowe , ale taka przeróbka mieszacza to już wykracza poza mój "warsztat" niestety...Jeszcze mała prośba o rozpiskę połączeń MA-26 jeśli nie sprawi to kłopotu. Mam zamiar zastosować któryś z moich starych mikrofonów po odpowiedniej adaptacji...ale tylko jako mikrofon i interesuje mnie sposób przełączania PTT bo w MA-26 jest to rozwiązane dosyć nietypowo (jak zdążyłem się dowiedzieć)...

pozdrawiam............j-kot
  • Poziom 14  
    witam.Bardzo podobny a może stwierdzę że taki sam jest schemat mikrofonogłośnika AE-31.I tu zaczynają się schody bo nie chce mi przyjąć obrazka w pdf-ie.
  • Poziom 14  
    Jeszcze jedna wiadomość dla zainteresowanych.Kondensatory c47,c45 znajdujące się przy wzmacniaczu mcz. LM386 były odwrotnie wlutowane przez producenta, c47 nagrzewał się i był popękany,podmieniłem go na 100uf co poprawiło odtwarzanie średnich tonów.
  • Poziom 11  
    ...no , to się popisali...made in Taiwan :]
    A może tego pdf-a "wydrukuj" do jakiegoś strawnego pliku...ewentualnie odręcznym rysunkiem w paincie też nie pogardzę...
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Poprawka,jest to schemat mikrofonosłuchawki AE-31,jak wyrzucisz rezystor 27om to będzie mikrifonogłośnik MA-26
  • Poziom 11  
    I o to chodziło :) :)

Dzięki wielkie.

Jeszcze małe pytanie : czy jest potrzeba zwiększenia wartości rezystora w mikrofonie przy zastosowaniu wzmacniacza o dużym wzmocnieniu i jak ma się ten opór do sprzężenia zwrotnego w torze wzm. mikrofonowego?
    Ja planuję zastosować mój stary mikrofon-samoróbkę na wzmacniaczu UL1321 (wzmocnienie ok.60dB - z własnym zasilaniem) , a jak się da , to sadeltę HM.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.Jak chcesz zastosować mikrofon z odzielnym (własnym)zasilaniem to musisz odseparować sygnał zmodulowany (z mikrofonu) od wejścia mikrofonowego radiotelefonu,należy wpiąć kondensator 100nf-1uf przed rezystor 3.3kom.Patrząc na schemat Alana jak zauważyłeś mikrofonogłośnik MA-26 zasilany jest z (to samo dotyczy mikrofonu wewnętrznego) bazy tranzystora Q50.PTT mikrofonu (radiotelefonu) zwiera do masy rezystor ,wysterowuje w ten sposób bazy tranzystorów odpowiednich obwodów nadajnika i odbiornika.Jak nadajesz to blokowane są obwody odbiornika i na odwrót.Jak tego nie zrobisz to przy włożeniu wtyczki urządzenie przejdzie w stan nadawania.Tak na marginesie rezystor 3,3kom wymieniłem na taki jaki jest w Alanie-2,2kom jest wtedy pewniejsze załączenie nadajnika bez opóżnień.Ten rezystor nie ma źadnego wpływu na sprzężenie zwrotne.Stosując wzmacniacz o tak dużym wzmocnieniu radził bym zastosować potencjometr do regulacji wielkości tego wzmocnienia najlepiej na wyjściu tego wzmacniacza.I jeszcze jadno powinieneś zrobić sobie podsłuch własnego sygnału.Ja mam dotego celu radio globalne ale można dostosować odbiornik radiowy z zakresem fal krótkich 13metrów,przestroić na 11m lub zastosować konwerter(ma być bez anteny-zbyt silny sygnał).Jest to duże udogodnienie no i nie trzeba męczyć innych użytkowników eteru.
  • Poziom 10  
    Hej

Jollykot pytasz czy ktoś jeszcze ma taki sam problem. Trochę późno odpowiadam, ale ten problem stanął przede mną dopiero dzisiaj :) Dokładnie takie same objawy mam, bez naciśnięcia SC mam ciszę w standardzie PL. W UK radyjko działa okej. Jak to rozwiązałeś? Zworkologia stosowana?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam .
    Tak właśnie się zachowuje radio z zablokowanym "standardem" , a swoją drogą to Twoje ma jako "standard" UK... czyżby stamtąd przywiezione?
    Trzeba wniknąć w zworki i powinno być ok.
    /j-kot/
  • Poziom 10  
    Aha, czyli jednak rozbieramy Alana :) Tak, radio kupiłem w UK bo tu mieszkam. Zdziwiony jestem że na 19 który jest tu kanałem wywoławczym jest taki mały ruch. Wczoraj słuchałem przez godzinkę na zewnętrznej antenie i tylko jedną, krótką rozmowę słyszałem. Czy w Polsce CB radio też jest teraz tak mało popularne?

Pozdrawiam, Camilo
  • Poziom 33  
    zalutowane wszystkie 4 zwory = full opcja

Dodano po 4 [minuty]:

pod przyciskiem q.down

Dodano po 4 [minuty]:

jollykot napisał:
    2.Istnieje jeszcze jeden "standard" - "PC"
    wysypany eeprom :?:
  • Poziom 10  
    SP8JZ napisał:
    zalutowane wszystkie 4 zwory = full opcja

Tak, już to zrobiłem i śmiga. Dzieki!

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Haha...

śmigać (język polski)

wymowa:
    wymowa ?/i, IPA: [ˈɕmʲiɡaʨ̑], AS: [śmʹigać], zjawiska fonetyczne: zmięk.
    znaczenia:
    czasownik nieprzechodni
    (1.1) pot. dobrze działać, sprawnie funkcjonować
    (1.2) gwara więzienna biec
    odmiana:
    (1.1–2) smig|ać, koniugacja I; dk. śmignąć
    przykłady:
    (1.1) Po naprawie samochód śmiga jak należy.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    My się w Polska głowić w alan 42 multi wyświetlać PC :?:
  • Poziom 10  
    SP8JZ napisał:
    My się w Polska głowić w alan 42 multi wyświetlać PC :?:

Aaa... Ja teraz rozumieć Twoje pytanie ;) Jedyne co mam na P to PL i PX.

Pozdrawiać
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    camilozeta napisał:
    Tak, już to zrobiłem i śmiga. Dzieki!

No to chyba ZAMYKAMY.

Alan 42 Multi - brak nadawania w niektórych standardach