Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik sygnału tv i dvb-t?

andpol 33 23 Paź 2011 20:37 31549 43
    genek75
    Poziom 20  
    Na poniższym obrazku widać różnicę pomiędzy sygnałem cyfrowym a analogowym.
    Jest to pomiar dokonany miernikiem z analizatorem widma, ewidentnie witać różnicę.

Jaki miernik sygnału tv i dvb-t?

Należy pamiętać o tym iż zupełnie inaczej te dwa sygnały przekładają się na moc sygnału w paśmie.
    Dla tego ważne jest aby miernik mierzył sygnał cyfrowy gdyż różnica jest spora 5-15 dB.
  • Osprzęt kablowy
  • Osprzęt kablowy
    kreslarz
    Poziom 35  
    Na moje oko, to jest dokładnie to samo co Link, a ten wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Oglądałem go i sprawdzałem na SATKRAK 2011 i mam zamiar się w niego zaopatrzyć. Bardzo konkretny miernik.
    wow
    Poziom 27  
    No i jak Panowie dużo osób korzysta z Neona?
    Bo nie wiem czy kupować go ;-)
    genek75
    Poziom 20  
    Pojawił się nowy FW do NEON-A z nowymi opcjami:

-graficzny wskaźnik aktualnego sygnału z pamięcią najwyższego poziomu
    -zapamiętywanie najwyższego poziomu w analizatorze widma
    -SNAPSHOT - zrzuty ekranu w każdym pomiarze
    -AUTO POWER OFF
    Załączniki:
    lancet
    Poziom 16  
    ..... no nie wierzę !! Nie tak dawno sugerowałem że, to i owo , przydałoby się w tym mierniku poprawić i już jest. Moje gratulacje za szybkość , prosimy o więcej. :D

Pozdrawiam - Andrzej
    iwi1
    Poziom 17  
    Witajcie.
    Zastanawiałem się długo nad zakupem miernika do DVB-T, ale w końcu zakupiłem za parę stówek MDM-1000 miernik analogowy.
    Telewizję cyfrową też można na nim ustawić - piszę tutaj dla informacji dla mniejszych firm - nie ma się co napalać na drogie mierniki DVB-T z funkcją MER i BER i graficznymi wykresami. Dla instalacji kilkunastogniazdkowej zwykły miernik da sobie radę.
    Co prawda mierzy tylko poziom sygnału, ale dla takiej instalacji to wystarczy lub powinno wystarczyć.
    majkel88
    Poziom 2  
    Witam,jestem totalnym laikiem w dziedzinie DVB i stawiam dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie dlatego proszę o pomoc!

Mam stworzyć stanowisko do pomiarów jakości transmisji w systemach telewizji naziemnej DVB-T2 jednak zupełnie nie wiem od czego zacząć i jak to ugryźć. Dysponuje następującym sprzętem pomiarowym:
    analizator widma, analizator strumienia transportowego MTM300, odbiornik pomiarowy DVB-T DTU-235 DekTec, odbiornik DVB-T ETX200, odbiornik pomiarowy Divicatch RF-T/H, modulator PCI DTA-115 firmy Dektec, DTC-300 TS player, DTC-305 CM RF Channel simulator, DTC-340 (RFXpert), generator sygnałów Rohde&Schwarz (100kHz – 2000MHz), spectrum Analyzer Rohde&Schwarz (9kHz – 3GHz),generator RC typ PO-20 oraz Tektronix oscyloskop TDS 2014 (100MHz). Oczywiście istnieje możliwość dokupienia dodatkowego sprzętu pomiarowego ( w rozsądnych cenach).
    Czy jest ktoś w stanie mnie pokierować? Będę niezmiernie wdzięczny! pozdrawiam
    kreslarz
    Poziom 35  
    Jak na razie DVB-T2 na m nie grozi, więc nie za bardzo jest co mierzyć. Przede wszystkim, jeżeli chcesz cokolwiek pomierzyć, to zapoznaj się z normami bo tam jest napisane jakie są wymagania na daną rzecz. Dopiero wtedy wykonaj przymiarkę do posiadanego sprzętu, czy on podoła zadaniu. My Ci stanowiska ad hoc nie stworzymy. Musisz dysponować odpowiednią wiedzą i tą należy gruntownie uzupełnić.
    genek75
    Poziom 20  
    Kolego twój opis wymagań co do tego stanowiska jest bardzo ogólny.
    W Polsce DVB-T2 na razie nie ma w eterze. Czyli pozostaje ci wygenerować to z własnego modulatora który posiadasz DTA-115.
    Teraz musisz się zastanowić co ma być nośnikiem tego sygnału, zazwyczaj jest to eter ale może być i kabel.
    W przypadku eteru potrzebujesz anteną nadawczą i wzmacniacz.
    np. http://www.abovio.vector.com.pl/nadajniki/nadajniki-cofdm-dvb-t/

Następnie potrzebujesz miernik który mierzy DVB-T2 najlepiej terenowy np.
    http://www.abovio.vector.com.pl/digicube-hd-profesjonalny-miernik-rover-z-ekranem-dotykowym/.
    I oczywiście antena, w takim wypadku ważne jest aby jej złożenie i rozłożenie nie zajmowało ci wieków. Antena FLASHD Hiszpańskiej firmy IKUSI jest idealna:
    http://www.abovio.vector.com.pl/flashd-antena-telewizyjna-z-aktywnym-dipolem/

A można wiedzieć jaki jest cel takich testów?
    _cheetah_
    Poziom 37  
    @ majkel88:
    przede wszystkim powinieneś dozbroić aparaturę w możliwości nadawania, odbioru i analizy sygnałów DVB-T2.

Możesz więc zrobić tak:

1. dokupić do DTA-115 opcję (licencję) DTC-378-T2Xpress. Opcja ta umożliwi Ci nadawanie sygnału DVB-T2 z karty DTA-115.

2. dokupić odbiornik DVB-T2 typu DTA-2135-T2 z Dektec'a. Ta karta PCIe umożliwi Ci odbiór sygnałów DVB-T2.

3. dokupić do odbiornika DTA-2135-T2 licencję analizatora sygnałów DVB-T2 DTC-342-T2Xpert, co umożliwi Ci analizę odbieranych sygnałów.

I to wystarczy.

Łączysz na początek kablem wyjście DTA-115 do wejścia DTA-2135-T2, uruchamiasz powyższe oprogramowania i już masz transmisję. Symulację warunków rzeczywistych uzyskujesz poprzez uruchomieni oprogramowania DTC-305-CM, które umożliwia ustawianie dowolnego poziomu wyjściowego oraz stosunku S/N modulatora, a także wprowadzanie odbić, włącznie z Dopplerem.

Dystrybutor Dektec'a
    genek75
    Poziom 20  
    Tylko z tą kartą DTA-2135-T2 PCIe nie wyobrażam sobie ciebie w terenie. Do laboratorium może być ale nic więcej. Duży komputer z monitorem i kartą!!!
    Może gdyby mieli to na USB ale za wolne. Widzieliście jakie są wymagania dla komputera do tej karty??

Najlepiej miernik terenowy z dekoderem DVB-T2 z akumulatorem.
    majkel88
    Poziom 2  
    Bardzo Wam dziękuje koledzy za odpowiedź. Zmontowałem już stanowisko DVB-S/S2 i teraz z tym walczę. Jutro przedstawię to mojemu wykładowcy i zobaczymy co on na to. Mam nadzieję że sobie zaplusuję. Za klika dni dam Wam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam i jak będziecie mieli jeszcze jakieś fajne koncepcje to proszę piszcie.

Dodano po 3 [minuty]:

genek75 napisał:
    Kolego twój opis wymagań co do tego stanowiska jest bardzo ogólny.
    W Polsce DVB-T2 na razie nie ma w eterze. Czyli pozostaje ci wygenerować to z własnego modulatora który posiadasz DTA-115.
    Teraz musisz się zastanowić co ma być nośnikiem tego sygnału, zazwyczaj jest to eter ale może być i kabel.
    W przypadku eteru potrzebujesz anteną nadawczą i wzmacniacz.
    np. http://www.abovio.vector.com.pl/nadajniki/nadajniki-cofdm-dvb-t/

Następnie potrzebujesz miernik który mierzy DVB-T2 najlepiej terenowy np.
    http://www.abovio.vector.com.pl/digicube-hd-profesjonalny-miernik-rover-z-ekranem-dotykowym/.
    I oczywiście antena, w takim wypadku ważne jest aby jej złożenie i rozłożenie nie zajmowało ci wieków. Antena FLASHD Hiszpańskiej firmy IKUSI jest idealna:
    http://www.abovio.vector.com.pl/flashd-antena-telewizyjna-z-aktywnym-dipolem/

A można wiedzieć jaki jest cel takich testów?

projekt na zaliczenie semestru - mam stworzyć stanowisko pomiarowe do laboratorium w celach dydaktycznych. Jeszcze raz dziękuje za pomoc. w ramach podziękowań, po zaliczeniu kursu mogę się podzielić wynikami pracy (łącznie z tymi pomiarowymi które mam zamiar zrobić po stworzeniu takiego stanowiska).
    majkel88
    Poziom 2  
    witam ponownie.

Piszę ponieważ to co zaproponowałem na ćw w ramach projektu niestety nie zostało zaakceptowane. Uczelnia może kupić dodatkowy sprzęt pomiarowy ale dopiero po nowym roku i będzie on dostępny w kolejnym roku akademickim..
    W związku z tym prowadzący zasugerował, żebym stworzył stanowisko pomiarowe na podstawie sprzętu który mamy:

• odbiornik pomiarowy DVB-T DTU-235 DekTec,
    • odbiornik pomiarowy Divicatch RF-T/H,
    • modulator PCI DTA-115 firmy Dektec,
    • DTC-300 TS player
    • DTC-305 CM RF Channel simulator
    • DTC-340 (RFXpert)
    • komputer PC
    • odbiornik DVB-T na USB do komputera,
    • odbiornikpomiarowy DVB-S/S2 ESX 200
    •odbiornik pomiarowy DVB-T/T2 ETX 200
    • generator sygnałów Rohde&Schwarz (100kHz – 2000MHz)
    • spectrum Analyzer Rohde&Schwarz (9kHz – 3GHz)
    • generator RC typ PO-20
    • Tektronix oscyloskop TDS 2014 (100MHz)
    • analizator strumienia transportowego Tektronix MTM 300 (MPEG Monitor)
    • licencję DTC-700 MX/MR
    • DTC-300SP
    • DTC 305 CM
    • DTC 310 DP
    • DTC 320 SX
    • DTC 378 T2

na tej podstawie mam zaproponować praktyczną koncepcję stanowiska pomiarowego do DVB-S2 i DVB-T2. Od kilku dni nad tym myślę i mam tylko taki schemat pomiarowy:

ale nie do końca wiem co i jak zmierzyć...
    prowadzący powiedział, że może ewentualnie dokupić mi jakieś licencje, programy itp na "już" np. TSReader Lite professional.
    Proszę o pomoc, bo im bardziej staram się z tą dziedziną zapoznać tym gorzej mi idzie..