Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy połączony z motopompą własnej roboty

25 Maj 2010 21:24 3852 6
  • Poziom 9  
    Witam!!!
    Jak w temacie chcę zbudować agregat z motopompą. Jako napędu mam zamiar użyć silnika z kosiarki, a jako prądnicę użyję alternatora podpiętego do akumulatora. Męczy mnie tylko jedna rzecz chodzi mi o pompę nie wiem czego użyć patrzyłem na motopompy, ale mają strasznie drogie części. Myślałem o zastosowaniu pompy wspomagania z auta tylko czy będzie ona w stanie zassac wodę z 4m i wypompować na 10m?? Proszę o doradzenie.

POZDRAWIAM
  • Poziom 16  
    A po co tak komplikować? Silnik, alternator, pompa. Połącz silnik bezpośrednio z pompą.
  • Poziom 14  
    Pompa od wspomagania raczej potrzebuje smarowania - w samochodzie smaruje ją olej który pompuje. Woda prawdopodobnie szybko ją zniszczy. Lepiej poszukać jakiejś pompy przeznaczonej do wody.
    A tak w ogóle to kolega chce mieć motopompę i przy okazji prąd, czy produkować prąd i przy jego pomocy napędzać pompę?
  • Poziom 16  
    Paweł#G napisał:

A tak w ogóle to kolega chce mieć motopompę i przy okazji prąd, czy produkować prąd i przy jego pomocy napędzać pompę?

Też mnie to zmyliło. Ale z tytułu wątku wynika że ma to chyba być agregat prądotwórczy dodatkowo wyposażony w pompę do wody, albo na odwrót. Napęd pompy i prądnicy rozumiem że ma być bezpośrednio z silnika - tak?
  • Poziom 40  
    Panowie pierwsze pytanie jest taki co i ile autor chce pompować i co prądem zasilać.
  • Poziom 9  
    Chcę pompować wodę a napęd będzie pasowy z silnika na alternator i pompę. Szukałem na allegro pomp przystosowanych do wody i nie znalazłem jakiegoś przestępnego odpowiednika. Rozważałem też możliwość zastosowania przetwornicy i produkcji większej ilości prądu ale 12v da strasznie małą moc ok 150W musiałbym mieć 24v a to już dużo wychodzi i się nie opłaca. Może wie ktoś jaką zastosować pompę do wody?? Chcę zasilać niedużą ilość oświetlenia (ok 3 żarówki), a wodę chcę zasilić niewielki zbiornik umieszczony na wys ok 5m.