Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy RGB o mocy pół wata

c4r0 30 Maj 2010 21:33 109208 109
    c4r0
    Poziom 36  
    andrzejlisek napisał:
    Ten scalak ma ułatwić sterowanie danymi w porcie LPT.
    Jeśli już ładować tam mikroprocka, to nie ma sensu robić tego na LPT. Lepiej od razu pójść w USB.

bolek napisał:
    lepiej dać nowszego i szybszego procka z PWMem.
    Podejmowałem próby z ATmegą i 8-bitowymi drabinkami R-2R podłączonymi do portów. Spisuje się całkiem nieźle, no i chyba nie trzeba nikogo przekonywać że nie ma szybszego przetwornika C/A :) Ponawiam pytanie: o co chodziło Ci z regulacją Ith w driverach?
  • OptexOptex
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Ogólnie mówiąc dioda lepiej się moduluje od Ith do Iop, niż od zera do Iop.
    W ttl'u tego osobiście nie robiłem, bo to proste driverki ale w analogu obowiązkowo. Różnice było czuć, zwłaszcza w DPSS
    c4r0
    Poziom 36  
    Z analogową modulacją to logiczne, bo inaczej występował by offset dokładnie taki sam jak widać na charakterystyce P(I) diody :) Przy okazji pytanie, z tego co piszesz występują DPSS-y z modulacją analogową bez sprzężenia optycznego (pomiaru mocy wyjściowej)? Myślałem, że tego typu lasery są tak nieliniowe, że modulacja analogowa bez sprzężenia optycznego to g... a nie robota :P
    palindrom
    Poziom 10  
    c4r0,
    bardzo dobrze zrealizowany projekt - gratuluję!
    Od jakiegoś czasu mam taki komplecik źródeł (R.G, ehm - V) i chcę z tego poskładać sobie biel. Wprawdzie jeszcze nie znam dróg koherencji i sceptycznie przyjmuję pomysł kolorowego hologramu ;) ale fajnie mieć taki laser w innych celach. Mam tutaj kilka pytań:
    - Jak jest ze stabilnością diod? Czy oprócz solidnego bloku jakiegoś mosiądzu potrzebne jest dodatkowe chłodzenie? Peltier? Zauważyłem wahania mocy w niektórych zielonych pointerach (20, 30 mW). Zastanawiałem się czy to wina stabilizatora, czy pompy. W sumie wyciska z baterii siódme poty.
    - Coś Ci zdążyło paść? Masz jakiś pogląd na czas życia poszczególnych diod zakładając CW?
    - Kupiłeś zwierciadła dielektryczne czy sam je naparowywałeś?
    Zauważyłem logo SPIE, pracujesz czy się uczysz? Skąd Ty u licha bierzesz na to wszystko czas? :D

c4r0 napisał:
    Z analogową modulacją to logiczne, bo inaczej występował by offset dokładnie taki sam jak widać na charakterystyce P(I) diody :) Przy okazji pytanie, z tego co piszesz występują DPSS-y z modulacją analogową bez sprzężenia optycznego (pomiaru mocy wyjściowej)? Myślałem, że tego typu lasery są tak nieliniowe, że modulacja analogowa bez sprzężenia optycznego to g... a nie robota :P

DPSSy są wredne. Obecnie produkowana tania chińszczyzna nie ma detektorów, z resztą mierzyłyby moc pompy a nie wyjścia. Charakterystyka P(I) jest strasznie nieliniowa, bo mamy próg laserowania i zależność efektywności konwersji od mocy. Pompa może być gdziekolwiek na liniowym odcinku swojej charakterystyki ale to nie uchroni laserowania ani SHG przed zdechnięciem ;)
    Stąd też moje pytanie o stabilność. Wiem że najlepiej byłoby odprowadzić parę % mocy do detektora i czynnie kontrolować prądy ale szczerze mówiąc nie chce mi się :D

Jeszcze jedno, na stronie:
    http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/greenpointer
    podałeś że Nd:YVO4 laseruje na 1064 nm. Jesteś tego pewien? AFAIR emisję na 1064 nm masz z Nd:YAG, natomiast w krysztale YVO4 jest to 2nm mniej, co ostatecznie po konwersji daje 531 nm. Tyle też ma mój wskaźnik.

Pozdrawiam,
    Marcin
    c4r0
    Poziom 36  
    palindrom napisał:
    bardzo dobrze zrealizowany projekt - gratuluję!
    Dzięki :D

palindrom napisał:
    Wprawdzie jeszcze nie znam dróg koherencji i sceptycznie przyjmuję pomysł kolorowego hologramu ;)
    Hmm, co masz na myśli? Ja też nie wyobrażam sobie jak by miał działać kolorowy hologram :P

palindrom napisał:
    Jak jest ze stabilnością diod? Czy oprócz solidnego bloku jakiegoś mosiądzu potrzebne jest dodatkowe chłodzenie? Peltier? Zauważyłem wahania mocy w niektórych zielonych pointerach (20, 30 mW). Zastanawiałem się czy to wina stabilizatora, czy pompy. W sumie wyciska z baterii siódme poty.
    Lasery R i V mają tylko pasywne chłodzenie, bez peltierów. Nie zauważyłem niestabilności w pracy, chociaż nie sprawdzałem dokładnie cy trzymają moc po dłuższej pracy. Diody trochę się grzeją (wyczuwalnie), więc TEC na pewno coś by tutaj dał, ale pytanie brzmi, czy "gra jest warta świeczki".
    Zielony ma fabrycznie peltiera, ale tylko do diody. Moc trochę pływa, z tego co się zorientowałem jak kiedyś testowałem ten moduł. Niestabilność szybkozmienna w pointerach (pływanie mocy w dół i w górę tuż po włączeniu) wynika o ile wiem z kiepskiego chłodzenia kryształów. Po dłuższej pracy moc takiego pointera też siada, bo jako całość się przegrzewa i przez to rozstraja. "Wyssane" baterie objawiają się przeważnie spadkiem mocy po kilku-kilkunastu sekundach od włączenia.

palindrom napisał:
    - Coś Ci zdążyło paść? Masz jakiś pogląd na czas życia poszczególnych diod zakładając CW?
    W tej konstrukcji jeszcze nic nie padło. Wcześniej padły mi dwie diody czerwone, takie jak zastosowane tutaj, ale pracowały w ploterze laserowym po kilka godzin przy prądzie 600mA (tu pracują na 350mA). Padła mi też w ten sposób jedna dioda z PHR-803T, ale pędziłem ją na 250mA więc nie ma co się dziwić :)

palindrom napisał:
    - Kupiłeś zwierciadła dielektryczne czy sam je naparowywałeś?
    Były w galvach fabrycznie. Heh, nie mam jeszcze tak wyposażonego warsztatu, żeby samemu napylać takie zwierciadła :P

palindrom napisał:
    Zauważyłem logo SPIE, pracujesz czy się uczysz? Skąd Ty u licha bierzesz na to wszystko czas? :D
    Uczę się, i jestem członkiem studenckiego chapteru SPIE. Czas niestety już mi się na te zabawy kończy, albo i już się skończył :(

palindrom napisał:
    Jeszcze jedno, na stronie:
    http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/greenpointer
    podałeś że Nd:YVO4 laseruje na 1064 nm. Jesteś tego pewien? AFAIR emisję na 1064 nm masz z Nd:YAG, natomiast w krysztale YVO4 jest to 2nm mniej, co ostatecznie po konwersji daje 531 nm. Tyle też ma mój wskaźnik.
    No tutaj to mnie zagiąłeś :) Pewien nie jestem, ale nie słyszałem o tym, żeby neodym na wanadianie laserował na innej długości fali niż na yag-u. Wszystkie pointery o ile wiem (oprócz jakichś starych, jednych z pierwszych) mają kryształ YVO4 a długość fali mają podaną 532. Co do samego Nd:YVO4, również dość wiarygodne źródła (np. http://www.rp-photonics.com/vanadate_lasers.html ) podają 1064nm.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    palindrom
    Poziom 10  
    Faktycznie, Nd:YVO4 emituje 1064.3 nm. Pomyliłem z Nd:NYAB.

c4r0 napisał:
    Hmm, co masz na myśli? Ja też nie wyobrażam sobie jak by miał działać kolorowy hologram :P

Hologram, który można oglądać w świetle białym :P Takie są zapisywane AFAIR of 1997r na zwykłych płytach holograficznych czułych na podstawowe składowe barwne i nie wymagają światła koherentnego żeby je odtwarzać.
    http://www.colourholographic.com/History.htm
    Teraz powodzeniem cieszy się zapis cyfrowy an nośnikach holograficznych
    http://www.opticsinfobase.org/oe/abstract.cfm?uri=oe-16-4-2514 (open access)
    przykład:

Link

;)

Dzięki za info o zielonym laserku. Widzę że żeby to chodziło stabilnie, trzeba będzie odsłonić kryształ i zrobić "zimny palec" ;)

c4r0 napisał:
    Uczę się, i jestem członkiem studenckiego chapteru SPIE. Czas niestety już mi się na te zabawy kończy, albo i już się skończył

Byłeś pod koniec kwietnia na konferencji w Brukseli? Jeżeli tak, może widziałeś na wystawie to:
    http://www.dlp.com/technology/
    można było popatrzeć na pracujące chipy, wyglądało to ładnie. Duża prędkość pracy zwierciadeł. Ładnie też kosztowało ;) Wprost prosiło się o takie źródło, jakie zrobiłeś :)

Pozdrawiam,
    Marcin
  • OptexOptex
    c4r0
    Poziom 36  
    palindrom napisał:
    c4r0 napisał:

Hologram, który można oglądać w świetle białym :P Takie są zapisywane AFAIR of 1997r na zwykłych płytach holograficznych czułych na podstawowe składowe barwne i nie wymagają światła koherentnego żeby je odtwarzać.
    Takie które można oglądać w świetle białym to znam (np. amatorskie z DCG tak działają), ale nie wiedziałem że obraz z takiego hologramu może odwzorowywać poprawnie kolory. Znam tylko takie, które wyglądają mniej więcej tak:

Ten z avatara zapewne cyfrowo robiony i to dlatego. Chyba nie da się jeszcze zarejestrować kolorowego hologramu z fizycznego obiektu ... ?

palindrom napisał:
    Dzięki za info o zielonym laserku. Widzę że żeby to chodziło stabilnie, trzeba będzie odsłonić kryształ i zrobić "zimny palec" ;)
    Sam za dużo nie miałem do czynienia z takimi problemami, ale o ile wiem najważniejsze to zapewnić dobre i równomierne odprowadzanie ciepła (no, w ogólności transfer ciepła) z kryształów do ich uchwytu. Wtedy to już z górki.

palindrom napisał:
    c4r0 napisał:
    Uczę się, i jestem członkiem studenckiego chapteru SPIE. Czas niestety już mi się na te zabawy kończy, albo i już się skończył

Byłeś pod koniec kwietnia na konferencji w Brukseli? Jeżeli tak, może widziałeś na wystawie to:
    http://www.dlp.com/technology/
    można było popatrzeć na pracujące chipy, wyglądało to ładnie. Duża prędkość pracy zwierciadeł. Ładnie też kosztowało ;) Wprost prosiło się o takie źródło, jakie zrobiłeś
    W Brukseli nie byłem, na razie z SPIE byłem tylko na opto meetingu w Toruniu, gdzie naoglądałem się sporo OCT :) Za to przy dobrych wiatrach zawitam w sierpniu na konferencję do San Diego :D

Pozdrawiam.
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Że tak powiem zwykłe, lepsze chińczyki, o mocy do kilku W nie mają sprzężenia optycznego, ale za to temperatura jest wystarczajaco stabilna (jak dobrze pamiętam to przy zmiennej modulacji pompki latała o 0,1°). Jak całość się ustabilizuje cieplnie to fluktacji nie było.Mają przynajmniej dwa TECi i myśle że jest to podstawa. Liniowość nie jest tragiczna i jej nie równość jest dla mnie praktycznie nie odczówalna. Ponadto kilka programów posiada możlwiość mniej lub bardziej konkretnej korekcji. Tu chyba przyda się tylko próg laserowania.
    Tak że spokojnie można stwierdzić że brak fotodiody nie jest jakąś tragiczną pomyłką.

Ale o wiele gorzej sprawa wygląda w module gdzie jest sama dioda- czyli np czerwień.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wrzucam płytkę do Popelscana, może się komuś przyda :)
    - Symbole elementów na płytce nie zgadzają się ze schematem!
    - Trzeba doprowadzić za pomocą zworki zasilanie układu 74hc574 (nóżka 20 do +5V)
    - Dwa z rezystorów SMD na płytce to zworki (rezystor SMD 0Ω).
    - Ścieżki narysowane jako Top Layer to zworki z drutu.
    - Płytka jest zrobiona pod dwie obudowy układu LM7805 - można użyć SMD 8-nóżkową lub TO-92.
    - Na płytce są rezystory szeregowo z wyjściami, których nie ma na schemacie. Można tam wstawić resory dopasowujące impedancję do linii, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli nie, można wstawić zworki lub dowolne rezystory o niewielkiej rezystancji (ale wszystkie powinny być takie same).

[edit 14.06.2010]
    Występują też jakieś niezgodności płytki ze schematem jeśli chodzi o kolejność użycia wzmacniaczy operacyjnych, oraz kolejność użycia przerzutników z układu 74hc574. W każdym razie mimo tych niezgodności, schemat jest ideowo poprawny a płytka też jest OK i działa. Niezgodności wynikły w czasie projektowania płytki, a schemat potem nie został skorygowany.
    [/edit]

Płytka gotowa do druku na papierze kredowym jest w PDF-ie w załączniku. Umieszczam również jeszcze raz zdjęcia i schemat:

Projektor laserowy RGB o mocy pół wata Projektor laserowy RGB o mocy pół wata Projektor laserowy RGB o mocy pół wata Projektor laserowy RGB o mocy pół wata Projektor laserowy RGB o mocy pół wata Projektor laserowy RGB o mocy pół wata
    LaserKlos
    Poziom 14  
    Witam..
    ponownie kolegę i gratuluję mega projektu :)

no i moje pytania :P

1. Gdzie nabyłeś filtry dichroiczne ? zwłaszcza ten do RGY ?
    2. Pisałeś że nie można łączyć beamspliterem więcej niż 2 wiązki.. jesteś pewien ?
    tu jest więcej: http://www.youtube.com/watch?v=5rJkOlQLA0w
    3. Pisałeś wyżej że interfejs USB to sporty wydatek i problem ? ja sobie taki kupiłem od jednego z kolegów elektrodowiczów za jakieś 200 zł oczywiście mówię o interfejsie "bILDA" :)
    4. Nie podałeś prędkości skanowania galv :)

pozdrawiam
    Klos
    wpserwistv73
    Poziom 13  
    LaserKlos!
    A może coś w tym temacie zaprezentujesz swoją własną konstrukcje i twoje uwagi .... może będą godne zauważenia?
    Zazdrość z powodu własnej infantylności często gubi a zwłaszcza jak coś się zaczyna wieczorem, że się coś zbuduje i wymyśli a rano nic z tego nie wynika po za nocną marą i codziennym dniem nieudacznika to się wszystko skrytykuje, żeby się w tym nieudacznictwie dobrze poczuć.
    Wpierwy trzeba samemu tak jak autor udokumentował coś zbudować i przy okazji mieć pojęcie techniczne a nie tylko latać po internecie i się wypowiadać często o tym czego się nie ma zielonego pojęcia.
    Trochę rozwagi, bo tu nie tylko czytają posty idioci a przy okazji polecam chwilę czasu i Dostojewskiego.l

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

Podziwiam twój projekt i wyrażam duże słowa uznania.
    LaserKlos
    Poziom 14  
    Że co ? Haha drogi kolego..
    Nie mam zielonego pojęcia o co Ci chodzi chyba coś bierzesz siadając do kompa :)
    Chcesz mój projekt to użyj opcji szukaj ;)

Klos.
    c4r0
    Poziom 36  
    wpserwistv73, też nie wiem w czym tkwi Twój problem... Szczerze mówiąc, jak tak czytam Twojego posta, to wygląda jak byś sam do siebie pisał. Ja nie dostrzegam żadnych złośliwości czy czegokolwiek złego w pytaniach użytkownika LaserKlos, a jeśli macie "na pieńku" osobiście, wówczas to nie jest miejsce na poruszanie takich spraw...

LaserKlos napisał:
    gratuluję mega projektu :)
    Dzięki :D
    LaserKlos napisał:
    1. Gdzie nabyłeś filtry dichroiczne ? zwłaszcza ten do RGY ?
    :roll: :roll: :roll: U mnie można nabyć ;) I w razie chęci nabycia radzę się spieszyć, bo za dwa tygodnie wciąga mnie czarna otchłań.
    LaserKlos napisał:
    2. Pisałeś że nie można łączyć beamspliterem więcej niż 2 wiązki.. jesteś pewien ?
    tu jest więcej: http://www.youtube.com/watch?v=5rJkOlQLA0w
    Tak, jestem pewien. Na filmiku, który pokazałeś widzę właśnie dwa beamsplittery polaryzacyjne, które łączą po dwie wiązki, nie więcej :) To, co się dzieje dalej już nie ma żadnego związku z polaryzacją. Po prostu dwie wiązki są "przytulane" jedna do drugiej.
    LaserKlos napisał:
    3. Pisałeś wyżej że interfejs USB to sporty wydatek i problem ? ja sobie taki kupiłem od jednego z kolegów elektrodowiczów za jakieś 200 zł oczywiście mówię o interfejsie "bILDA" :)
    No tak, ale:
    1. czy jest sens inwestować w bildę? Czy to działa z sensownym oprogramowaniem?
    2. cena 200zł to cena za jaką Tobie się udało to dorwać, nie cena po jakiej można kupić u normalnego sprzedawcy.
    LaserKlos napisał:
    4. Nie podałeś prędkości skanowania galv :)
    Oficjalnie 20kpps, przy pomiarach wychodziło różnie i nie pamiętam już jakie to były prędkości, ale na obrazku testowym ildy się w miarę zgadzała ta prędkość.
    Elektrooonik
    Poziom 29  
    We wcześniejszych postach padła sugestia na temat zastosowania czujnika ruchu w polu rażenia aby ochronić wzrok przed uszkodzeniem i w pore wyłączyć laser. Duży problem stanowiło by wyznaczenie strefy zadziałania takiego czujnika i ustawienia go na taki obszar zadziałania, ale nawet gdyby to zostało rozwiązane to te działania na nic się zdają - czas zadziałania klasycznego czujnika pasywnej podczerwieni jest conajmniej o rząd wielkości (10 razy) dłuższy niż czas potrzebny na uszkodzenie wzroku przez laser o mocy 500mW.

Pozdr
    Paweł
    c4r0
    Poziom 36  
    Nikt nie robiłby tak, żeby "pole rażenia" lasera dokładnie pokrywało się z polem detekcji czujki, chociażby dlatego, że się nie da. Jeśli obszar detekcji byłby odpowiednio większy od obszaru oświetlanego przez laser, to można ominąć problem opóźnienia zadziałania czujki. Ale tak czy siak, moim zdaniem w tym przypadku jest to gra nie warta świeczki. Co innego oczywiście w przypadku sprzętu i widowni "z prawdziwego zdarzenia".
    c4r0
    Poziom 36  
    Co do płytki Popelscana, jeszcze jedna uwaga. Na zdjęciu nie widać rezystorów 10k, co może być mylące dla niektórych. Otóż w miejscach gdzie miały być rezystory 10k są po dwa 20k jeden na drugim (czyli połączone równolegle).
    slam
    Poziom 13  
    Czy ktoś składał tą płytke właśnie ja skończylem i nie zabardzo to działa mam z nia problem. Po podłączeniu wyświetla jedynie jakby łezkę niezalenie od wybranej grafiki.
    c4r0
    Poziom 36  
    Mowisz o moim popelscanie? Jesli tak, to:
    - jakiego programu uzywasz?
    - pokaz zdjecie tej plytki co zmontowales.
    slam
    Poziom 13  
    Zgadza sie jest to ten popelscan z tematu używan Poplescana 3.1 i NLS 167 na obu jest to samo sygnal który wychodzi z karty to niewiadomo co tak samo z TL431 po zamontowaniu wyleciał odrazu w powietrze wydaje sie że albo mam dziwny uklad w SMD albo płytka jest pod układ innej firmy :/ za nim padł 74hc584 , po wymontowaniu wygaszania i zostawieniu samych daców dalej sygnal z daców ten sam :/

c4r0
    Poziom 36  
    Z TL431 to w pewnym stopniu moja wina. We wczesniejszym poscie napisalen, ze plytka jest zrobiona bod dwie obudowy TL431. Nie wiem czemu napisalem TL431, bo to jest LM7805... Schemat jest poprawny, a tamtego posta wlasnie poprawilem. Jesli wstawiles tam TL431 to dlatego wlasnie szlag go trafil, i rowniez 74hc574 (napisales 74hc584 - zakladam, ze to literowka). Powinienes zauwazyc niezgodnosc ze schematem, jednak moja wina tez jest niepodwazalna, wiec bardzo przepraszam za ta pomylke. Zamontuj LM7805 i sprawdz napiecie na jego wyjscu. Jak bedzie OK (5V) to dopiero wlutuj 74hc574. Upewnij sie tez najpierw, czy negatory to przezyly.

DAC-e powinny byc OK po tej calej przygodzie. Czy w programie masz ustawione, ze uzywasz wersji RGB? W Popelscanie 3.1 (polecam go do testow, bo dziala od razu a z NLS troche mi zajelo zanim go doprowadzilem do dzialania) trzeba zaznaczyc o ile pamietam "switch PCB" w glownym oknie programu, czy cos takiego. Upewnij sie tez, ze masz kabel LPT 1:1 - ja swego czasu walczylem z tym ukladem dosc dlugo a okazalo sie potem ze kabel LPT mialem jakis dziwny...

A poza tym... ladnie to tak wykorzystywac czyjas prace i wymazywac jego podpis? :P
    slam
    Poziom 13  
    Ok znalazłem przyczyne teraz mam kolejny problem na jednym z kanalow obraz jest 5x razy weższy od drugiego zamiana LM-ów czy daców nic niedaje sam juz niewiem niby rezystory sa identyczne na obu kanałach, może ktoś miał taki sam przypadek.
    c4r0
    Poziom 36  
    A jak ustawienia w programie? Nie pamietam czy popelscan umozliwia tego typu korekcje, mozliwe ze tak. Masz mozliwosc obejrzenia przebiegu w roznych punktach ukladu za pomoca oscyloskopu?
    slam
    Poziom 13  
    Program nie umożliwia korekcji tego typu co do dostępu do oscyloskopu niemam takiej możliwości tak poza tym z kąd wziołeś beam cube dla czerwieni nigdzie nie mogę go znaleść wszystkie trafiają mi się do łączenia ir + czerwień ?
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Tak sobie oglądałem YT i jedno nagranie podsunęło pewien pomysł co do udoskonalenia/rozszerzenia Twojego projektu.

Jeżeli da radę zdobyć fosforescencyjną powierzchnię (fosforescencyjny materiał, z którego można zrobić taką powierzchnię) jak na tych filmach:
    http://www.youtube.com/watch?v=8N8Td1dfkIo
    http://www.youtube.com/watch?v=rgsIOEEqg1c
    To myślę, że mógłbyś zbudować pokaz slajdów (może nie w kolorze, ale monochromatyczny tak). A działałoby to tak, że laser oświetla powierzchnię linia po linii (tak, jak w kineskopie wyświetla się obraz), szybkość i czas takiego oświetlenia byłaby determinowana przez możliwości techniczne mechanizmu odchylania promienia.

W praktyce, to "odświeżenie" byłoby widoczne (przejazd jasnej poziomej linii z góry na dół przez cały "ekran") i trwałoby to ułamek sekundy lub może nawet całą sekundę, ale obraz byłby stabilny. Odstęp czasowy między "odświeżeniami" należałoby wypraktykować samemu.

Co o tym myślisz? Realizacja byłaby kwestią zdobycia tej substancji i opracowania programu, który w taki sposób steruje laserem. W maszynie chyba nic nie trzebaby już zmieniać.
    c4r0
    Poziom 36  
    slam napisał:
    Program nie umożliwia korekcji tego typu co do dostępu do oscyloskopu niemam takiej możliwości tak poza tym z kąd wziołeś beam cube dla czerwieni nigdzie nie mogę go znaleść wszystkie trafiają mi się do łączenia ir + czerwień ?
    W takim razie kliknij "swap x/y" (jesli jeszcze tego nie zrobiles). Jesli osie w obrazie sie zamienia, ale dalej obraz bedzie 5x mniejszy w tej samej osi, to jedyne co przychodzi mi do glowy, to sprawdzenie rezystorow na plytce, oraz zmierzenie czy oba DAC-e dostaja takie samo napiecie odniesienia. Zakladam ze obraz na obu osiach jest rowny i poprawny, tylko osie nie maja tej samej skali.

c4r0 napisał:
    A poza tym... ladnie to tak wykorzystywac czyjas prace i wymazywac jego podpis? :P
    He? ...

andrzejlisek napisał:
    Tak sobie oglądałem YT i jedno nagranie podsunęło pewien pomysł co do udoskonalenia/rozszerzenia Twojego projektu.

Jeżeli da radę zdobyć fosforescencyjną powierzchnię (fosforescencyjny materiał, z którego można zrobić taką powierzchnię) jak na tych filmach:
    http://www.youtube.com/watch?v=8N8Td1dfkIo
    http://www.youtube.com/watch?v=rgsIOEEqg1c
    To myślę, że mógłbyś zbudować pokaz slajdów (może nie w kolorze, ale monochromatyczny tak). A działałoby to tak, że laser oświetla powierzchnię linia po linii (tak, jak w kineskopie wyświetla się obraz), szybkość i czas takiego oświetlenia byłaby determinowana przez możliwości techniczne mechanizmu odchylania promienia.

W praktyce, to "odświeżenie" byłoby widoczne (przejazd jasnej poziomej linii z góry na dół przez cały "ekran") i trwałoby to ułamek sekundy lub może nawet całą sekundę, ale obraz byłby stabilny. Odstęp czasowy między "odświeżeniami" należałoby wypraktykować samemu.

Co o tym myślisz? Realizacja byłaby kwestią zdobycia tej substancji i opracowania programu, który w taki sposób steruje laserem. W maszynie chyba nic nie trzebaby już zmieniać.
    Nie widzialem filmikow (youtube zablokowany w pracy :P ) ale chyba wiem o co Ci chodzi. Tak, moglbym to zrobic, ale:
    1. Nie jest tak prosto zdobyc duzy arkusz fosforyzujacej powierzchni. Mozna niby pomalowac cos taka farba, ale nie wiem czy to dobrze wyjdzie.
    2. Piszesz o obrazach rastrowych - moim zdaniem rysowanie w ten sposob obrazow wektorowych jest bardziej efektowne
    3. Nie jest do tego potrzebny projektor RGB, wystarczy 405nm.
    4. Moj projektor nie sluzy tylko do wyswietlania grafiki, ale rowniez (a moze przede wszystkim) do tzw. beamshow. Czyli po prostu nie jest przeznaczony do tego typu zastosowania, jak podales. Mozna zrobic znacznie prostszy projektor, z tylko jednym laserem fioletowym lub UV, i sie bawic w cos takiego.
    adziej
    Poziom 12  
    Witam,
    można wiedzieć skąd wziąłeś same filtry dichro?
    Freddy
    Poziom 43  
    adziej napisał:
    Witam,

Kupić w sklepie, albo z rozbiórki napędu DVD.

Dodano po 35 [sekundy]:

adziej napisał:
    Witam,

Kupić w sklepie, albo z rozbiórki napędu DVD.
    Przeczytaj cały topic, było już o tym.