Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne

misturek 25 Maj 2010 23:44 1920 1
  • #1 25 Maj 2010 23:44
    misturek
    Poziom 15  

Witam,
    od kilku dni wytrawiam, wiercę, lutuję układy do kolorofonu 4 kanałowego z "Praktycznego Elektronika" 7/1993. O to efekty:
    Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne
    Chciałem zastosować na panelu przednim diody w kolorach żarówek które pokazywały by mnie jaki w danym momencie zapala się kolor.
    Jak wynika z tych schematów:
    Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne
    napięcie jest prostowane przez PR2
    Budowa kolorofonu - diody sygnalizacyjne
    i jak dobrze rozumiem na żarówki jest podawane napięcie wyprostowane 230V.
    Przy napięciu zmiennym nie było by takiego problemu gdyż wystarczy rezystor, dioda prostownicza i LED.
    Jak sobie wyliczyłem, do napięcie 230 DC, musiał bym do diod zastosować rezystor 12K o mocy 8W.
    Czy istnieje jakiś prostszy sposób na taką sygnalizację gdyż rezystor 8W jest dość sporych rozmiarów.
    Być może się mylę i proszę o "naprostowanie" mojej osoby :)
    Pozdrawiam

• #2 26 Maj 2010 00:45
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

misturek napisał:

Przy napięciu zmiennym nie było by takiego problemu gdyż wystarczy rezystor, dioda prostownicza i LED.

Bardzo dziwny "problem" (usunąłem go z tytułu - p.11.1). Pomysł z diodą prostowniczą to przecież uzyskanie napięcia wyprostowanego (i słusznie - LED-a należy zasilać takim właśnie napięciem).
    Natomiast pomysł zasilania diod sygnalizacyjnych z napięcia "230V DC" jest ... nierozsądny. LED-y można przecież podłączyć analogicznie, jak diody transoptorów: szeregowy rezystor -> LED -> kolektor tranzystora T3 (T5, T7 i T9).
    Inny sposób - sterować LED-y z emiterów tranzystorów T10÷T13.
    Pozdrawiam

Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, pomysły, problemy".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME