Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa skaner (i cały sprzęt) Epson SX405

26 Maj 2010 07:48 2200 1
  • Poziom 9  
    Witam!
    Miałem niedawno drobną awarię (duża ilość papieru zaklinowała mi się w drukarce) przez co zmuszony byłem do jej rozkręcenia. Niestety urwałem taśmę ffc 12 żył rast. 1mm łączącą skaner z płytą główną (taśma była w zawiasie, mocno napięta, więc urwanie jej to nie problem).
    Taśmę tą jednak znalazłem i wymieniłem ale....w chwili uruchamiania urządzenia, gdy testowana jest głowica drukująca oraz...skaner, głowica skanera dosuwa się do prawego końca, i pasek zaczyna omykać, jakby silnik chciał głowicę ciągnąć dalej. Rzecz jasna po 5-10 sekundach takich prób wyrzuca błąd na ekranie i jedyne co mogę zrobić to wyłączyć urządzenie.

Pytanie moje w związku z powyższym - skąd głowica powinna "wiedzieć" że dotarła do końca? Nic w skanerze poza: małym silnikiem krokowym z przekładnią z dwoma kołami zębatymi, paskiem zębatym oraz głowicą na wózku nie ma! Czy silnik powinien się zatrzymać gdy napotka opór i pobierany prąd wzrośnie? Czy liczy skoki (z tym że ja pasek pewnie założyłem kilka zębów inaczej niż był)? Czy głowica obserwuje jakiś znacznik od spodu na obudowie (nie znalazłem nic takiego)?

A może da się SX405 uruchomić bez skanera wogóle? Zwykłe odłączenie kabli skanera też skutkuje błędem skanera;-/
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany. Niestety kupiłem drugie urządzenie (sprawowało się dobrze, wydajnie więc nie szukałem innych, pozostałem przy tym samym modelu) i na własne ryzyko przekładałem poszczególne elementy z nowej do starej. Okazało się że nawet spreparowany przeze mnie kabel zastępczy zamiast ffc, działał ale...uszkodziła się listwa skanująca. Nie wykrywa swojego położenia. Listwy takiej nie mogę nigdzie dokupić więc sprzęt przeznaczam na allegro na części;)
    a co do uruchomienia urządzenia bez funkcji skanowania to doczytałem się że trzeba by było soft w drukarce zmienić, zmodyfikować. Ale soft raczej mają tylko serwisanci z epsona.