Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spotlight - szybkie wyszukiwanie plików w Mac OS X

tymeczek 26 Maj 2010 11:49 11905 1
    tymeczek
    Poziom 24  
    Szukasz szybkiej wyszukiwarki plików dla Mac OS X? Nie musisz. Bardzo zaawansowany program dostałeś wraz z systemem operacyjnym. Nazywa sie Spotlight. Uruchamiasz go klikając na ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu. Pokaże się pasek, w którym wpisujesz nazwę pliku, która Cię interesuje. Aplikacja przeszukuje programy, preferencje systemowe, dokumenty, katalogi, wiadomości pocztowe, kontakty, wydarzenia i rzeczy do zrobienia, obrazki, dokumenty pdf, witryny www, muzykę, filmy, czcionki, prezentacje i wiele innych. Praca programu jest niezwykle szybka. Już po wpisaniu pierwszej litery pojawiają się wyniki. Jeśli z komputera korzysta więcej osób możesz w preferencjach systemowych określić tak zwane prywatne miejsca, które będą wykluczone z wyszukiwania. Spotlight masz także bezpośrednio wbudowany w systemową przeglądarkę plików Finder. Tam, by jeszcze przyspieszyć proces wyszukiwania, możesz szczegółowo określić jakich rzeczy poszukujesz - czy mają to być zdjęcia, dokumenty PDF, a może pliki video.
    Rhotax
    Poziom 9  
    Niestety jak większość "fajowych" rozwiązań z Jabola — to też jest tylko "fajowe do robienia show", ograniczone do minimum tak żeby broń Boże za wiele nie wymagać od użytkownika.
    Piszę o tym bo od 3 lat pracuję (nie "bawię się") na Jabolach i po 3 latach nagle odkryłem ile razy mnie ta wyszukiwarka oszukiwała, że czegoś nie ma.
    Przykład:
    Szukałem pliku, który ma w nazwie "Szczecin".
    a) wpisałem "szczecin" - znalazł mi: Stargard Szczecinski, szczecinecki - nie znalazłem sposobu jak w jabolu ograniczyć aby wyszukiwał wyrazy o dokładnej nazwie jaką wpisałem i nic więcej
    b) ogólnie nie znalazł nazwy Szczecin. Przyjąłem to za prawdę.
    c) przez przypadek znalazłem plik, o który mi chodziło - ktoś popełnił błąd w nazwie i był podpisany 'sczecin'
    d) ok, może jest więcej takich pomyłek, wpisałem w wyszukiwarce "cze". Znalazł: czestochowa, parczew, itd. .. ale nie znalazl 'sczecin' - DLACZEGO ?
    Może jest jakaś funkcja wyszukiwarki, która ma na to wpływ ?

Nie ma jak w innych systemach, że można użyć symboli: * ? czy " " to ograniczenia i precyzyjnego określenia jak ma brzmieć dany wyraz.
    Zamiast tego jest...loteria. Wpisuje "cze" i nie wiem dlaczego znalazł Parczew a nie znalazł sczecin ?