Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm rowerowy - nadajnik i odbiornik

26 Maj 2010 12:09 5900 17
  • Poziom 11  
    Witam
    Standardowo jak u każdego - po ostatniej kradzieży naszło mnie na zabezpieczenie roweru alarmem - oczywiście oprócz u-locka.

Wpadłem na pomysł, żeby nie był to "zwykły alarm" dźwiękowy, ale żeby nadajnik znajdujący się przy rowerze (reagując oczywiście na ruch/wstrząs/chęć zabrania roweru/jakkolwiek to nazwać) wysyłał sygnał do odbiornika który bym miał przy sobie w odległości ok 100m.
    Nadajnik nie musiałby wydawać nawet żadnego dźwięku - co by nie płoszyć intruza - fajniej by go było nakryć na gorącym uczynku.
    Jedynie w odbiorniku jakiś sygnał buzzerem i diodą na przykład.

Z elektroniką miałem do czynienia dawno temu i to w dodatku przez chwilę tylko więc przede wszystkim 2 podstawowe pytania:
    1. Jest takie coś możliwe?
    2. Jakim sposobem musiałby w ogóle być przesyłany sygnał?

Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
    Największa trudność to ukrycie źródła zasilania i elektroniki. Większość radiolinii oferuje zasięg do 100m w terenie otwartym więc z tym nie powinno być problemu. W rowerze wykorzystuje się pilot z podłączonym do klawisza/y czujnikiem/ami. Czujnik wstrząsowy również można kupić gotowy lub zrobić samemu (sprężynka+ciężarek jako 1 biegun i blaszka do której zewrze ciężarek przy ruchu jako 2 biegun). Czujnik powinien posiadać bufor wydłużający impuls aby pilot mógł zadziałać (np z tranzystora i kondensatora aby ustalić większą stałą czasową).
  • Poziom 24  
    Ja bym polecił mos-feta zamiast tranzystora i kondensatora.
    Proste połączenie czujnika z bramką zapewnia natychmiastowe nasycenie złącza. Poza tym mniejsze straty i łatwość implementowania np. z jakimś procesorem. Wszystko po to, aby całość jak najmniej zżerała prądu (baterie). Wystarczy atmega8 i prosty kod. Można nawet zrobić coś takiego, aby w odbiorniku pokazywało informację (Ledy) jaki typ czujnika zadziałał. Dołożyć termistor do ADC i procesor by sprawdzał czy czasem ktoś nie ochładza sprayem, w celu zmniejszenia udarności zabezpieczenia.
    Wystarczy kod DTMF, wysyłany tak jak poprzez telefon, wysyłać do zwykłego nadajnika UKF (proste zestawy do samodzielnego montażu).
    Jeszcze jedno: jaką masz ramę tego roweru?
    Kwestia upchania całości do sztycy od siodełka. a kabelek nadajnika od anteny do jakiegoś pseudo pancerza od linki. Nikt by nie zauważył takiej konstrukcji. Podłużna płytka drukowana (wycięta z uniwersalnej) i po sprawie.
    Albo jeszcze inaczej:
    Atmega8, po wykryciu ingerencji, załączałaby nadajnik za pomocą tranzystora mos-fet i wysłałaby kod alarmu. Oczywiście odbiornik cały czas byłby na nasłuchu.
    Odbiornik to radyjko FM. Z głośnika podać sygnał na wejście drugiej atmegi8. Informacja, nawet z zakłóceniami, powinna być prawidłowo odczytana przez odbiornik-centralkę. Jeszcze jedno: kod sygnału powinien się zaczynać od sygnatury obiektu (ciąg cyfr) tak aby jakieś nadajniki nie wywoływały alarmu. Dobrze by było kilkukrotnie powtórzyć przesył sygnału.
  • Poziom 36  
    AVE...

Mam pytanie do autora: masz rower 30-50 metrów od siebie. Ktoś załatwia blokadę, siada na niego i odjeżdża. Wiesz o tym, bo alarm zadziałał. Myślisz, że go dogonisz na piechotę?
    Ja bym stawiał na system, który uniemożliwi zabranie roweru. Na przykład solidna kłódka i łańcuch-krowiak...
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 24  
    Do kolegi Urgona.
    Jeżeli Autor ma w zanadrzu profesjonalne zabezpieczenie to nie ma problemu. Złodziej ani tego nie przepiłuje, ani nie przetnie nożycami.
    Krowiak to na jeden kęs nożyc do drutu.
  • Poziom 36  
    AVE...

Sądząc po pierwszym poście autor takim zabezpieczeniem nie dysponuje...

Mój kolega ma rower z hamulcami hydraulicznymi tarczowymi. W takim przypadku proponowałbym układ, który dzięki dodatkowemu tłoczkowi i siłownikowi zaciśnie przedni hamulec, gdy złodziej osiągnie 10-20km/h. Nie miałbym oporów moralnych, by złodziej się kawałek przeleciał i rozwalił fizjonomię na drodze. Do tego może układ śledzenia GPS na wypadek, gdyby rower został wpakowany do samochodu lub odprowadzony za kierownicę...

Widziałem kiedyś łańcuch rowerowy, gdzie na stalową linkę nałożono kulki i tulejki ze stali łożyskowej. Nie było jak tego ugryźć nożycami. Niestety, zamek do tego był tak prymitywny, że dałoby się go jedną ręką otworzyć. To chyba była samoróbka...
  • Poziom 24  
    Co do zestawu to proponuję zestawy Jabela. Norda odradzam (nie najlepsze doświadczenia z jego nadajnikami).
    Co do kodu to jak znajdę u siebie to spakuję i zamieszczę.
  • Poziom 11  
    Ad Urgon:
    Wspomniałem w pierwszym poście, że mam zamiasr zakupić porządnego u-locka. Z różnych źródeł wiem, że to właśnie on sprawia najwięcej problemów złodziejom. Dobry łańcuch nie jest zły, ale stawiam, że u-lock też powinien dać radę - chyba że się mylę? Jakieś źródła? :)

Ad deksta84
    Początkowo myślałem, że trzeba będzie to na wierzchu trzymać, gdzieś pod siodełkiem np, ale pomysł w sztycy jest faktycznie super. Z rozróżnieniem w odbiorniku jaki sygnał też fajna idea.
    Ale mógłbyś mniej więcej naprowadzić w takich sprawach np jak:
    1. Jaki nadajnik ukf? Mi się napatoczył jakiś NE 081 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic213722.html ale nie wiem czy to akurat dobry wybór?
    2. Generator DTMF to rozumiem, że może być wspomniany AtMega8 z odpowiednim kodem, tak? Mógłbyś naprowadzić na jakiś schemat ułatwiający wykonanie?
  • Poziom 24  
    W sprawie blokera jazdy. Odradzam, niezgodne z prawem i jeszcze sprawę w grodzkim Autorowi by założyli o usiłowanie okaleczenia. W Polsce złodzieje mają szczególne prawa...
  • Poziom 36  
    AVE...

Nie lepiej miniaturowe moduły nadawcze i odbiorcze? Są małe, wymagają niewiele energii i mają zasięg do 300 metrów w sprzyjających warunkach...

Co do blokera, to nie wiedziałem. Może zatem jakiś całkowity immobilizer? Np. blokada kierownicy w stylu tych rygli, co w stacyjkach samochodowych się montowało?

Jeszcze można zamontować metalową puszkę na ramie tuż nad pedałami umocowaną tak, by nie dało się jej łatwo zdjąć i otworzyć. Głośna syrenka alarmowa tam zamontowana odstraszy każdego złodzieja, bo uwagę postronnych przykuje...
  • Poziom 24  
    A J09? wejdź tu Link

Sprawa punktowanych linków do ogólnie znanych i dostępnych schematów: czemu?
    Schemat ten sam.
    Nie składałem tego J244 nie wiem jaka tam jest płytka, ale perspektywa cewki drukowanej bardziej przemawia do mnie.

Nadajniki miniaturowe kosztują. a w torze nadawczo-odbiorczym wystarczy taki nadajnik i zwykłe radyjko (najlepiej małe cyfrowe utrzymujące stała częstotliwość odbioru). Sam nadajnik ładnie pracuje nawet przez parę ścian. Więc nie kłopot z mocą. Z resztą jak wspomniałem wcześniej nadajnik by pracował tylko w chwili alarmu i co jakiś czas wysłałoby kod "OK" więc kwestia zakłócania odbioru innym użytkownikom eteru odpada.
    Można spróbować zwiększyć moc nadawania, stosując lepszy tranzystor w torze w.cz..

Zamiast mikrofonu bezpośrednio wyjście z atmegi8. Zrezygnować z kondensatorka na wejściu nadajnika, reszta może być.

Alarm rowerowy - nadajnik i odbiornik
    Schemat w parę minut robiony w megacadzie (bez drwin proszę! hehe) pod ten kod.rar

Jako czujniki mogą być:
    1. kontaktron np. z zestawu licznika rowerowego sprawdzający czy koła się kręcą,
    2. wspomniany termistor NTC, sprawdzający temperaturę jego otoczenia,
    3. zwykły microswitch, w roli przełącznika anty-sabotażowego ewentualnej obudowy/ pokrywy,
    4. wspomniany czujnik drgań,
    5. A może totalny hard-core i czujnik wykrywający zmianę pojemności ramy (gdy ktoś dotknie roweru)?

Oczywiście trzeba jeszcze pomyśleć o sensownym sposobie wyłączania nadajnika na czas zwykłej jazdy.
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    Ja też chcialem takie cos kupic ale zastosowałem blokade nie wiem jakiej firmy ale nie da sie jej przeciąć niczym ;d
  • Poziom 24  
    Co do toru odbiornika:
    Jednak potrzeba by było odbiornik tonów DTMF (może MT8870). Kod w Bascomie uwzględnia tylko nadawanie. Hm niech Ktoś zaproponuje jakieś inne kostki z wyjściem BCD.
    Co do wyłączania:
    Jakiekolwiek rozwiązanie elektroniczne, będzie ciągle pobierało energię.
    Oczywiście zwykły przełącznik to bzdura.
    Co do pamięci:
    Zgoda, jest to konkretne rozwiązanie, tylko że:
    - Wtyk Jack z czterema wyprowadzeniami (masa, SDA, SCL, +5V),
    - Gniazdko Jack z włącznikiem (po włożeniu wtyku dodatkowe styki uruchomią zasilanie alarmu, gdy był wyłączony)
    - A jak wyłączyć? Przecież takie drobiny lubią się gubić podczas jazdy więc rozwiązanie stałego klucza odpada.

Ja bym zaproponował atmegę8 w breloczku z własnym zasilaniem bateryjnym, z jednym microswitchem (wyłączającym). Połączenie z układem poprzez wtyk Jack mono, izolowana optyczne szyna transmisji szeregowej. Brelok, po włożeniu, zaświeciłby diodę optotranzystora (Cny17-3), załączając napięcie zasilania alarmu poprzez nasycenie złącza jakiegoś mos-feta (izolacja jakąś bramką logiczną) i tutaj wystarczy mały kondensator podtrzymujący zasilanie układu alarmu.
    Bramka tego mos-feta będzie miała dodatkowe podtrzymanie sterowane z atmegi. Po wyciągnięciu breloka alarm będzie załączony. Aby wyłączyć ponownie wkładamy brelok i naciskamy przycisk. wyciągamy i tyle. Po powiedzmy 2 sekundach od naciśnięcia atmega8 w nadajniku wyłącza podtrzymanie zasilania samej siebie. Układ wyłącza się kompletnie po rozładowaniu kondensatora poprzez rezystor 1M włączony równolegle do tegoż kondensatorka. Całość wygląda skomplikowanie, ale taka nie jest! To jest tylko kilka elementów dodatkowych.
    Do kolegi Urgona:
    Jak możesz to podaj namiary na takie miniaturowe nadajniki i odbiorniki, najlepiej wraz z cenami. Trzeba to wszystko rozważyć, biorąc pod uwagę całkowite koszta i stopień skomplikowania całości.
    Do Autora:
    Ile chcesz wydać na to (tak orientacyjnie)?
  • Poziom 36  
    AVE...

Pamięć na 1-Wire byłaby najlepsza. Zadziała nawet z jackiem mono. Centralka w trybie nieuzbrojonym może się uśpić. Po wsadzeniu klucza naciskałoby się przycisk, który poprzez przerwanie by wybudzał układ, ten by czytał pamięć(odczytanie tylko numeru seryjnego) i się uzbrajał. Naciśnięcie przycisku bez wsadzonej pamięci by nic nie robiło. Rozbrojenie tak samo...
    Jeśli autor zdecydowałby się na przykładowo reflektor przedni z diodą LED mocy, to mógłby wsadzić akumulator żelowy w zasobnik razem ze sterownikiem diody i z alarmem. Całość ważyłaby jakieś 3kg ostrożnie licząc bez masy samej obudowy(koniecznie metalowej)...
  • Poziom 24  
    Oj w rowerze każdy bierny kilogram się liczy. Fakt rozwiązanie z przyciskiem i przerwaniem zewnętrznych git pomysł. 0.5uA w stanie uśpienia to nic. Prawdę mówiąc, to 1wire nigdy nie programowałem, więc nie wiem jak to chodzi przy rozłączaniu. Koszt Atmegi8 to około 5zł, wtyku i gniazda Jack mono (lepszej jakości) to około 4zł, optoizolatora cny17-3 około 2zł.
    Plus proponowane przez kolegę Urgona przerwanie zewnętrzne (stałym przyciskiem typu reset), to jest pomysł idealny.
    Co do oświetlenia:
    Akumulatorek 12V żelowy plus trzy 50candelowe diody białe połączone szeregowo plus rezystor 10R. Te diody świecą najlepiej dla 4V.
    Pozostaje kwestia okablowania czujników! tak aby nie było kabli na wierzchu albo stosować kable czterożyłowe. Dwie żyły tworzą pętlę, która po przerwaniu kabla uruchamiają alarm. Pętla będzie jedna dla wszystkich kabelków.
  • Poziom 36  
    AVE...

Dowolny układ 1-Wire jest zasilany napięciem pasożytniczym bezpośrednio z magistrali. Najprostsza obsługa byłaby chyba na PICu, bo są gotowe komendy obsługi w PICBasic. Są dwa rozwiązania: albo odpytywanie magistrali, czy ma coś podpięte, albo odpytywanie po przerwaniu. Nie musisz też kupować nawet pamięci na 1-Wire. Dowolny układ na tą magistralę ma własny, indywidualny numer 64-bitowy w formacie: 8 bitów typu, 48 bitów numeru, 8 bitów sumy kontrolnej. A przy okazji Maxim wysyła sample na 1-Wire. Sam mam od nich jedną pastylkę i dwie pamięci oraz jeden RTC...