Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmienianie częstotliwości kwarcu

kamilsos 26 Maj 2010 13:14 7689 8
 • Znalazłem w internecie ciekawy opis sposobu na zmianę częstotliwości kwarcu. Przedstawiam polskie tłumaczenie dla osób nie znających angielskiego.

  Jeżeli zajmujesz się amatorskim bądź profesjonalnym krótkofalarstwem to często znajdujesz się w sytuacji gdy potrzebujesz generatora konkretnej częstotliwości. Regulacje rezonatora kwarcowego za pomocą kondensatora zmiennego pomagają, ale nie rozwiązują całkowicie problemu. Najlepszym rozwiązaniem byłby generator zmiennej częstotliwości, ale jeżeli nie chcesz komplikować sobie życia jest inny sposób. Kilka rezonatorów kwarcowych, marker i specjalna technika tzn. ‘crystal penning’ powinno pomóc.

  Zmienianie częstotliwości kwarcu

  ‘Crystal penning’ to stara i sprawdzona technika polegająca na nanoszeniu materiału na powierzchnię kwarcu w celu obniżenia jego częstotliwości drgań. Na początku przyklejano do kwarcu kawałki taśmy klejącej, ale stosunkowo lepszym sposobem sprawdzonym przez entuzjastów krótkofalarstwa okazało się malowanie powierzchni kwarcu przy pomocy markera.

  Zmienianie częstotliwości kwarcu

  Aby móc zmienić częstotliwość kwarcu należy najpierw otworzyć jego obudowę. Używając miniaturowej szlifierki kątowej z cienką tarczą należy utworzyć rowek w podstawie obudowy kwarcu. Nie zaleca się jednak przecinać obudowy za pomocą szlifierki, gdyż mogłoby to uszkodzić kryształ kwarcu. W miejscu gdzie utworzyliśmy rowek należy teraz przeciąć obudowę za pomocą piłki do metalu. Należy uważać aby nie uszkodzić mocowania oraz samego kwarcu.

  Zmienianie częstotliwości kwarcu Zmienianie częstotliwości kwarcu Zmienianie częstotliwości kwarcu

  Aby dokonać zmian w częstotliwości kwarcu potrzebny jest układ generatora częstotliwości, który napędzać będziemy naszym kryształem. W Internecie dostępnych jest wiele oscylatorów które można wykorzystać w tym celu. Przedstawione jest tutaj kilka takich układów (patrz schematy).

  Autor posiadał akurat dwa kwarce o częstotliwości drgań 3.579545 MHz. Rezonatorów tej częstotliwości używa się powszechnie w telewizorach do przesyłania sygnału koloru. Gdy było już wszystko przygotowane należało zacząć próbę. Na początek naniesiona została mała kropka atramentu markera na powierzchnię kryształu. W pierwszej chwili kwarc przestał oscylować, ale zaczął działać ponownie w momencie gdy tusz wysechł. Zgodnie z planem częstotliwość została obniżona. Po pomalowaniu całej powierzchni podwójna warstwą częstotliwość spadła z początkowych 3.57 MHz do 3.55 MHz. Jeżeli przesadzisz z markerem i chcesz zwiększyć częstotliwość drgań możesz użyć potraktować kwarc zmywaczem do paznokci.

  Gdy dostroisz już swój rezonator kwarcowy należy założyć na niego z powrotem obudowę. Przy pomocy lutownicy i cyny połącz ze sobą obudowę z podstawką kwarcu.

  Źródło:
  http://draaggolf.blogspot.com/2010/05/penning-down-crystal.html
  http://www.hanssummers.com/penning.html


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 26 Maj 2010 18:02
  rafalkosc
  Poziom 12  

  W którymś numerze chyba "radio" widziałem metodę na bodajże podwyższanie częstotliwości rezonansowej przez szlifowanie kryształu ;)

 • #3 26 Maj 2010 19:26
  livex21
  Poziom 22  

  Temat bardzo ciekawy i z pewnością wielu hobbistom ułatwi życie :)

  często zdarza się, że nie możemy dostać odpowiedniego kwarcu.

  Pozdrawiam!

 • #4 26 Maj 2010 21:31
  serwis
  Poziom 37  

  Widzę, że w modzie jest odkrywanie na nowo Ameryki :D

  Patent ten jest znany przynajmniej od 50 lat- czyli żadna rewelacja.
  A i sam opis jest bardzo skąpy- metoda posiada więcej wad jak zalet.

  Ale biorąc pod uwagę, że niektórzy odkrywają dopiero zasadę działania lamp ...

 • #5 26 Maj 2010 22:33
  livex21
  Poziom 22  

  Kolego, tu nie chodzi o to czy to nowe odkrycie - tylko o fakt, że jak ktoś pyta gdzie może dostać jakiś nietypowy kwarc to dostaje najczęściej odpowiedź ze musi zrezygnować z projektu ponieważ takiego kwarcu nie ma szans dostać, a jakoś nikt z doświadczonych nie podpowie aby spróbować tak przerobić inny kwarc.

  Pozdrawiam!

 • #6 27 Maj 2010 08:11
  joozwa
  Poziom 31  

  Kiedyś słyszałem o metodzie obniżania częstotliwości poprzez zanurzanie kwarcu w oparach jodu. Srebrzone elektrody wchodziły w reakcję z jodem, tworzył się jodek srebra i tym samym zwiększała się masa elektrod. Metoda pewnie bardziej precyzyjna niż w wypadku markera, bo można było uzyskiwać stopniowo niewielkie przyrosty masy poprzez odpowiednio krótkie zanurzenie.
  Pozdrawiam

 • #7 27 Maj 2010 08:43
  serwis
  Poziom 37  

  livex21 napisał:
  Kolego, tu nie chodzi o to czy to nowe odkrycie - tylko o fakt, że jak ktoś pyta gdzie może dostać jakiś nietypowy kwarc to dostaje najczęściej odpowiedź ze musi zrezygnować z projektu ponieważ takiego kwarcu nie ma szans dostać, a jakoś nikt z doświadczonych nie podpowie aby spróbować tak przerobić inny kwarc.

  Pozdrawiam!


  I tu się z tobą zgadzam całkowicie.

  Tylko że, informacja ta jest niepełna- odnosi się tylko do reakcji samego kryształu na ingerencję mechaniczną z zewnątrz. A nie ma nic na temat poprawnej pracy oraz zachowania się kwarcu po takim zabiegu.
  Oraz w jakim przedziale częstotliwości, i o jakich "cięciach" można takie zabiegi wykonywać- bo na pewno nie na wszystkich rodzajach rezonatorów.
  Autor tego artykułu powinien również to uwzględnić.

  A literatura krótkofalarska też pisze na ten temat- i to dosyć obszernie.

  To tak jakby napompować oponę tlenem lub innym gazem, zamiast powietrza.
  Auto zapewne pojedzie...

 • #8 28 Maj 2010 13:35
  DziadzioMiecio
  Poziom 27  

  Sam w latach 80 robiłem kwarce tą metodą ja stosowałem ołówek i gumkę. Po latach wykonany tą metodą filtr SSB rozjechał się dośc sporo jakieś dwa tygodnie temu sprawdzałem .

 • #9 10 Lis 2010 12:14
  VSS
  Poziom 21  

  takie kwarce to jeżdżą jak samochodziki formuły jeden. utrzymanie stabilnej częstotliwości w czasie dłuższym niż czas potrzebny na wypicie herbaty jest prawie nieosiągalny. po czasie (1-2 tygodnie) takie kwarce odpływają i trzeba je znów poprawiać.