Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony CyberShot DSC-W300 - problem z wyświetlaczem

26 Maj 2010 13:54 3023 22
  • Poziom 9  
    W pracy znalazłem w jakiejś starej zapomnianej szufladzie w/w aparat.
    Nie reagował, kupiłem ładowarkę, naładowałem i uruchomił się.
    Ale brak mu poświetlenia na wyświetlaczu - jakby nie działał inverter w ekranie. Choć wątpie aby aparaty miały takie coś jak monitory :)
    Menu jest widoczne, zmienia się itd. Ale nie ma "wewnętrznego światła" :)

Czy wymiana wyświetlacza pomoże (znalazłem taki - LCD Display Fit Sony DSC-W150 W170 W210 W220 W300 - czysty ekran z taśmami) ? Czy szukać czegoś na płycie głównej? (Po rozebraniu zauważyłem, że ktoś bawił się już lutownicą koło ekranu) Jeżeli na płycie to czego:> :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Dodano po 31 [minuty]:

Znalazłem temat podobny do mojego problemu.
    Uszkodzona taśma lub przetwornica prądu!
    Jeżeli to taśma to poradzę sobie sam i zamknę temat.
    Ale jeżeli to przetwornica to czy w takim przypadku nie byłoby także obrazu na wyświetlaczu? Lampa błyskowa działa ok, obraz i menu (jak pisłem wcześniej) też.
  • Poziom 13  
    wrzuć fotkę lutów koło ekranu po prawej stronie od lcd
  • Poziom 9  
    Z domu wrzuce, puki co jestem w pracy i nie mam jak.
    Ale wyglądają jakby ktoś je potraktował migomatem:D luty okropne, ścieżki są lekko hm.. no zobaczycie sami:)
  • Poziom 31  
    Proponuję zacząć od sprawdzenia czy na tych punktach lutowniczych jest napięcie.
  • Poziom 9  
    Hm.. dobry pomysł. Ale to wieczorem, teraz do pracy czas.
    Odlutowałem taśmę puki co.
    A co jeżeli nie miernik będzie uparcie trzymał się zera? Wtedy ekran ok a płyta główna - nie ok?:>
  • Poziom 13  
    ten wyswietlacz który podałes jest to samo co w twoim aparacie. ?Faktycznie wygląda na spaw. Nalepiej aby to sprawdzic odlutuj to i podepnij LCD-podswietlanie pod napiecie i zobacz czy swieci.
  • Poziom 9  
    Tutaj znalazłem zdjęcie lepszej jakości nowego ekranu
    http://img683.imageshack.us/img683/5751/16389272.jpg

Mój wygląda przy tym jakby ktoś operował nie tylko migomatem ale i starał się to uciąć przecinakiem i młotkiem.
    Ktoś może ma taki aparat i może wrzucić zdjęcie płytki sterującej? Tam jest jakiś port na tą taśmę? czy jest przylutowana? Bo ze zdjęć nowych ekranów wynika, że jest port.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Taśma od LCd jest lutowana.
    Na zdjęciu które zalączyłeś wyświetlacza jest odwrócony fleks polami, najpierw sprawdź czy działą podświetlenei lcd. odlutuj go i doprowadź do niego napięcie zacznij od najmniejszego i idź ku górze. Nie wiem przy ilu Ci sie powinno podświetlic ale szacuje że cos około 8-12v w zalezności od podświetlenia. Jeżeli nie bedzie działało podświetlenie [roponował bym je wymienić a jak dalej nie będzie działać to musisz wymienić tę płytkę. jesli chodzi o podświetlenie to mam do tego.
  • Poziom 9  
    surykatka tzn. masz ekran czy płytkę ? Choć wynika, że ekran:)

W domu spróbuje z ekranem i napięciem.
    Rozumiem, że napięcie doprowadzić do samego odpiętego ekranu? I powinnien mi się świecić na piekny mleczny kolor.
  • Poziom 31  
    Zasilanie na punktach to ok 6V przy czym zwykle zarówno jeden jak i drugi pin nie są łączone z masą aparatu. Jest tam różnica potencjałów do masy.
  • Poziom 9  
    Przyznam się, że sprawdzałem te dwa luty na mikrometrze na 20V i nic.. zero.. total null :)

Podpiąłem dużą taśmę, małą odlutowałem. Włączam aparat i przykładam czujniki z mikro... do pinów... i nic.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Czyli mamy jakiś postęp - nie ma zasilania - podświetlenie świecić nie będzie.
    A jak jest z napięciem pomiędzy każdym z pinów a masą aparatu?
    Trzeba sprawdzić przejścia na ścieżkach (wyglądają tak sobie) może jest przerwa. Jeśli jest przejście no to należy szukać przyczyny braku napięcia podświetlenia w układach na płycie głównej.
    Tu dobrze gdyby wypowiedział się ktoś znający ten model.
  • Poziom 9  
    Teraz toś mi namieszał. Jak sprawdzić to co piszesz? jeden czujnik do lutu drugi.. do ?
  • Poziom 31  
    Chodzi o sprawdzenie napięcia z każdego z pinów względem masy aparatu - czyli (-) zasilania.
    Co istotne każdy z kanałów zasilania ma (powinien mieć) odrębną ścieżkę. Jeśli miernik pomiędzy jednym i drugim pinem niczego nie pokazuje to raczej na 99% uszkodzenie jest mechaniczne którejś ze ścieżek. Kontrola każdej do np masy da informację która z nich ma przerwę - możliwe też oczywiście, że obie.
  • Poziom 9  
    Znalazłem takie coś na sieci

SW-531 MOUNT(SERVICE)
    Sony Part Number: A1567429A
    Alternate Part numbers: A-1567-429-A
    For Sony DSCW300 and many other Sony models
    This is a New OEM (Original Equpment Manufacturer) Sony part with a 60 day warranty. See our Warranty Terms and Conditions

Czy wymiana tej płytki załatwi sprawę?
  • Poziom 31  
    Wymiana tej płytki załatwi sprawę, pod warunkiem że uszkodzenie jest właśnie na tej płytce.
    Najpierw diagnoza potem wymiana tej czy innej płytki lub elementu. Chyba,że wymiana aparatu - to można zrobić bez diagnozowania czegokolwiek :D
  • Poziom 9  
    Aparat koszt około 500-600zł.
    Płytka 41$ z wysyłką. :) Nawet jak dokupię ekran nowy aby tą taśmę zasilająca wymienić to koszt nadal będzie mniejszy niż całego aparatu:)

Sprawdzałem płytkę - jedna ścieżka milczy zupełnie, druga pokazuje jakieś śladowe skoki na napięciu. Ale coś pokazuje.

Aby przetestować wyświetlacz i podświetlenie - podpiąć okło 5-8V do każdego z dwóch końców taśmy czy też zmasować to z masą aparatu? (może i lakoniczne pytanie ale kto nie pyta ten błądzi:D)
  • Poziom 13  
    Najlepiej odlutuj podświetlenie lcd od płytki zanim podepniesz napięcie gdyż możesz sobie dodatkowo spalić płytę główną.
  • Poziom 9  
    Już dawno odlutowałem, teraz taśma wygląda jeszcze gorzej niż wyglądała. Zastanawiam się jak ja ją przylutuje ponownie.
  • Poziom 31  
    Aby sprawdzić podświetlenie, tak jak już wcześniej była mowa, na te dwa piny bezpośrednio należy podać napięcie ok 6V. Oczywiście taśma wylutowana.
    Ale podstawą jest znalezienie przerwy w obwodzie czy też usterki. Przecież napięcie na LCD nie bierze się z tej nieszczęsnej płytki z przyciskami tylko podawane jest z płyty głównej, a ta płytka to tylko przejście.

Co to znaczy, że po odlutowaniu wygląda jeszcze gorzej?
    Czy kolega ma przynajmniej odpowiednie narzędzia aby to naprawiać?
  • Poziom 9  
    Kolega ma narzędzia ;) (co prawda za wymianę układów BGA bym się nie brał ale do naprawy tego aparatu mam rzeczy), okazało się, że pod tymi spawami co są widoczne na zdjęciu pierwszym ... powiedzmy, że taśma wygląda jak te luty:)
  • Poziom 31  
    Proszę sprawdzić przejścia obu torów przez płytkę. Od tych nieszczęsnych punktów lutowniczych po kolei aż do miejsca gdzie napięcie jest podawane. Na zdjęciu widać tylko kawałek, obok pokrętła przechodzą obie ścieżki na drugą stronę laminatu - może już tu jest przerwany obwód.