Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Tusl2-C pomoc w dobraniu kilku podzespołów

26 Maj 2010 18:19 1345 12
  • Poziom 26  
    Witam. Zabieram się za złożenie starego komputerka, aby trochę posłużył mi na pewien czas, zanim nie odłożę na złożenie nowego zestawu. Jednak jest już zdekompletowany, i kilka części muszę tanio dokupić.

Mobo: Asus Tusl2-C (wersja bez zintegrowanej k.graficznej i dźwiękowej)
    Cpu: Intel Pentium III Tualatin 1.4GHz/512KB/133MHz
    Ram: 2x256MB Kingston 133MHz SDRam (2 identyczne kości)
    Gpu: Czego oczekuję od karty? Ok. 40-50 stałych FPS przy rozdzielczości 800x600 32bit w Counter Strike 1.6 ewentualnie przy rozdzielczości 640x480 32bit (Ważne, koniecznie 32Bit! + aplikacja steam która było nie było dodatkowo zwiesza grę), względnej płynności (25-30FPS) w GTA Vice City 640x480 32bit, poza tym normalna praca na komputerze, internet, filmy a z tym poradzi sobie każda karta. Jaką wybrać?
    Psu: Config nie jest zbyt wymagający, ale muszę podkreślić że planuję o/c procesora na ok 1.6GHz tak więc musi dawać on stabilne napięcia.

Potrzebuję dokupić tylko kartę graficzną i zasilacz, byłem pewien że mam wszystkie podzespoły od niego ale widocznie komuś już oddałem i muszę kupić. Do wydania +/- 150zł. Dziękuję za pomoc.
    P.S wiem, że nie warto inwestować nic w tą platformę, ale potrzebuję komputera zastępczego na pewien okres, zanim odłożę na nowy sprzęt, a ten tak czy inaczej zostawię - mam do niego sentyment. Liczę na odpowiedzi. Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Zasilacz: Chieftec HPC360-302DF
    GPU: Geforce3Ti w jakiejś mocnej wersji. Ale musisz sprawdzić, czy CS nie wymaga wyższego shadera.
  • Poziom 26  
    A jak to sprawdzić? Tzn jakiego shadera wymaga CS 1.6? Zasilacz kosztuje ok 50 złotych, na kartę graficzną pozostaje wtedy około 100 złotych. W tej cenie to może np. ATI Radeon 9800XXL 128MB/256bit DDR byłby lepszy? Co prawda przy tym procesorze mogę nie wykorzystać zbyt mocnej karty, ale na pewno przyda się na kiedyś. Do 100zł jakąś kartę jak byście polecili ... :) AGP oczywiście
  • Poziom 26  
    Dziękuję. Zasilacza będę szukał dokładnie takiego jaki podałeś, co do karty będę szukał albo jednej z zaproponowanych, albo będę próbował taniej "wyrwać" GeForca 6600GT lub 6800GT, co prawda na tej płycie będę w stanie wykorzystać może z 30% mocy takiej karty i będzie się "nudziła" ale przyda mi się w miarę dobra karta na AGP na przyszłość, gdyż w planach jest złożenie Pentium 4 jako komputer domowy z którego będzie mogła korzystać rodzina oraz znajomi.

Jeszcze takie jedno pytanie, jak duże znaczenie ma szyna pamięci karty 128,256,384bit oraz DDR,DDR2 i DDR3, teraz widziałem też GDDR3 DDR5 itp.
    Głównie chodzi mi o to, dlaczego DDR2 nikt nie poleca, jest to pamięć słabsza niż DDR? Czy np Radeon 9800Pro 128MB/128bit DDR będzie lepszy od karty 128MB/128bit DDR2?
    Wiem, że głównie liczą się taktowania rdzeń/pamięć ale powiedzmy identyczne karty z DDR i DDR2.
  • Poziom 41  
    DDR DDR2 czy wyższe numerki mają bezpośredni związek z taktowaniem. Im wyższy numerek tym szybsza pamięć. Im więcej bitów, tym większa przepływność. A to się per-saldo liczy, czyli nie Mhz, nie Bit, tylko MB/s. Oblicza się to mnożąc ilość Mhz, razy Bit. czyli 256Bit będzie 2x szybsza od 128Bit o tym samym taktowaniu. Ale! 128bit i 2400Mhz DDR5 będzie szybsza niż 256bit DDR.
  • Poziom 26  
    Rozumiem, dziękuję za wytłumaczenie. A jeszcze ostatnie pytanie, jeśli im nowsza pamięć (czyli wyższy numerek) tym szybsza,tak? To dlaczego np. mając do wyboru DDR i DDR2 proponują brać DDR i wyrzekać się DDR2, dlaczego przecież teoretycznie jest szybsza? Czy to był po prostu nie udany rodzaj pamięci, czy chodzi w tym o coś innego?
    Dziękuję
  • Poziom 41  
    W którym przypadku tak proponują?
  • Poziom 26  
    Nawet w obecnym przypadku (karta do tej płyty Asus Tusl2-C) Pytałem się w sklepie komputerowym co mają w miarę wydajnego na AGP, zaczęła się rozmowa na temat kart, powiedzieli żebym w żadnym wypadku nie ładował się w ddr2 bo to "syf" i już lepiej kupić kartę na ddr. Z tym że trochę mnie to dziwi, bo jeśli ddr2 to nowsza pamięć od ddr, powinna być szybsza, więc nie wiem czy to nieudany typ pamięci technologicznie, czy o co w tym chodzi.
  • Moderator Samochody
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Ale pytanie czy jest w stanie pracować w trybie AGP x4.
    Każda karta AGP 8x może działać w trybie AGP 4x - a rzeczona nawet w 2x. Karty AGP z dwoma nacięciami w złączu są uniwersalne - mogą działać zarówno na płytach z AGP 1x/2x jak i 4x/8x.
  • Poziom 26  
    A jaki jest spadek wydajności karty AGP 8x, która pracuje na płycie AGP 4x, i jaki byłby spadek wydajności karty AGP 8x która pracowałaby na porcie 2x? Chociaż mniej więcej chciałbym się dowiedzieć. Mimo to, gdzieś chyba w manualu widziałem, że płyta posiada AGP 4x Pro, a co oznacza to Pro, nie mam pojęcia.
  • Moderator Samochody
    Każda kolejna ma 2x większą przepustowość, ale w rozdzielczościach o których mowa nie będzie większej różnicy między 4x a 8x (w ogóle w praktyce jest <20%). AGP Pro miało dodatkowe linie zasilania (dodatkową sekcję w złączu).
  • Poziom 26  
    Dzięki za odpowiedzi na moje pytania, sory że trochę odbiegłem od tematu ale nie chciałem zakładać osobnego. Proszę moderatorów o zamknięcie. Pozdrawiam i raz jeszcze wielkie dzięki.