Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Telos WA 40/67 - Ile To '' Zjada '' Prądu?

26 Maj 2010 20:37 3381 5
 • Poziom 13  
  Witam wszystkich. Kupiłem od znajomego Altusy 75 do których potrzebuje wzmacniacza i mam lekki dylemat. Decyzja jest pomiędzy słynnym Radmorem 5102 lub Lampowcem Telos WA 40/67. Z tego co słyszałem, Telos '' żre '' naprawdę dużą ilość prądu, a dokładniej nawet 1kW ( tak tylko słyszałem, chciałbym poznać fakty ). Zależy mi na dobrej jakości dźwięku, jednak jeśli wzmacniacz lampowy pobierałby mi 1kW z sieci to zrezygnuję :|. Koszt takiego wzmacniacza jest równy kosztowi Radmora ( chyba że jest mowa o takich '' profesjonalnie odnowionych '', to już bardziej opłacałby się Telos).
  Dla ciekawskich: Altusy podłączyłbym szeregowo uzyskując 16Ohm ( Mowa o Telosie ) - nie zależy mi na dźwięku Stereofonicznym skoro to miałoby być tylko do słuchania muzyki.
  Pozdrawiam i liczę na fakty specjalistów.
 • Poziom 43  
  Witam!
  Tu masz stronę z dokumentacji technicznej Telosa:
  Wzmacniacz Telos WA 40/67 - Ile To '' Zjada '' Prądu?
  - możesz "mitologów" odesłać do ..., a nawet jeszcze dalej !
  Głośników nie należy podłaczać szeregowo, gdyż wówczas ich rezonans własny nie będzie tłumiony opornością wyjściową wzmacniacza.
 • Poziom 25  
  Bierz Radmora i rób stereo.
  Przy kolumnach audio podłączenie szeregowe odpada, więc Telos jest "średnio" przydatny.

  A w audio nigdy nie zrezygnowałbym ze stereo, nawet na 'korzyść' lampy. Właśnie 'tylko' do słuchania muzyki jest potrzebne stereo... No, chyba że masz naprawdę małe pomieszczenie i nie można kolumn rozstawić jak trzeba.
  No, czasem też sobie postawię jakiegoś małego boomboxa. Ale kolumny w stereo, rozstawione jak należy, to jest to ;)
 • Poziom 31  
  Do współpracy z Altusami 75 wybierz Radmora. Telos to wzmacniacz przystosowany do zasilania linni radiowężłowej choć dało się z niego korzystać też na estradzie. Podłączając do niego nawet szeregowo połączone dwie kolumny 8 omowe przeciążasz niepotrzebnie lampy mocy. Poza tym dobrej jakości dźwięku z niego nie uzyskasz.
  W tabelce jest błąd, pobór mocy przy pełnym wysterowaniu WA 40/67 wynosi 210VA, a nie 110VA jak podano.
 • Poziom 21  
  Telosa można wykorzystać do wzmacniania sygnałów dla głośnika niskotonowego- mono po zmieszaniu sygnałów ze źródła stereo. Dobrze brzmi muzyka jeżeli głośniki średnio i wysokotonowe będą zasilane ze wzmacniacza zbudowanego na półprzewodnikach- tranzystorach lub układach scalonych. Opóźnienie sygnałów wprowadzane przez lampy powoduje, że odsłuch jest lepszy, zbliżony do naturalnego-biologicznego niż przy zastosowaniu wzmacniaczy półprzewodnikowych dla tonów niskich. Inna sprawa, że wzmacniacze lampowe to pożeracze energii elektrycznej. Ten dodatkowy wzmacniacz lampowy można zawsze wyłączyć przy oglądaniu np. TV.
 • Poziom 13  
  Witam, zdziwiło mnie że doszło tutaj aż tyle postów - a ja żadnego powiadomienia nie dostałem.. Z Radmora jednak zrezygnowałem jak i Telosa - kupiłem wzmacniacz Denona okazyjnie za 160zł, jego moc wynosi przy 8Ohm 2x60W. Jednak zauważyłem z wzmacniaczem jeden problem, że przy większych głośnościach po prostu pojawiają się zniekształcenia przy niskich tonach. Uważam że to wina przewodu, bo jest to naprawdę cienki przewód głośnikowy ( 0.6mm2 a długość 8m bo mam spory pokój ).