Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik z rosyjskiej maszyny - pali się tranzystor mocy.

patryk-84a 26 Maj 2010 21:32 2383 5
  • #1 26 Maj 2010 21:32
    patryk-84a
    Poziom 28  

Witam. Mam do naprawy wzmacniacz z falownika (sterownika) zasilającego silnik trójfazowy prądu przemiennego. Na jeden silnik od osi x lub z są 3 takie wzmacniacze, po jednym na każdą fazę. Na silnik wrzeciona na jedną fazę przypadają 2 takie wzmacniacze czyli na silnik 6. Problem jest taki, że spalił się jeden kanał. Na początku spalił się tranzystor V29, rezystor R7 i dioda V14. Po wymianie tych elementów i sprawdzeniu wzmacniacza w maszynie teraz pali się za każdym razem tranzystor V27, który zresztą połączony jest równolegle z tranzystorem V28 ale pali się akurat ten i to od razu po załączeniu obrotów. Błąd w tym przypadku właśnie spalenie tranzystora sygnalizowane jest świeceniem diody led V10. Sprawdziłem wszystkie tranzystory, diody i rezystory i wszystko wygląda na sprawne. Sam już nie wiem co może powodować palenie się tego jednego tranzystora. O to schemat:

Ta niższa gałąź jest dla napięcia ujemnego i właśnie w niej pali się tranzystor, sterownik dla obu kanałów jest taki sam.

0 5
  • #2 26 Maj 2010 21:40
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A jakie wstawiasz te tranzystory (v27 i 28) ? Przecież cudów nie ma - jeśli są w parze identyczne i pali się tylko jeden to musi być coś źle podłączone.

0
  • #3 26 Maj 2010 23:01
    patryk-84a
    Poziom 28  

Sa identyczne oryginalne produkcji rosyjskiej ale z innego roku. Myslisz zeby w te pare wstawic identyczne tranzystory? Polaczone jest wszystko dobrze, konstrukcja radiatorów i połączeń nie pozwala na inne podłączenie.

0
  • #4 27 Maj 2010 07:58
    marek_ka
    Poziom 26  

Tranzystory bipolarne pracujące równolegle muszą być parowane. Ewentualnie trzeba dodać rezystory wyrównujące prądy tranzystorów.

Prawdopodobnie jeszcze któryś tranzystor w górnej części jest walnięty tylko na mierniku udaje sprawny.

0
  • #5 27 Maj 2010 20:15
    patryk-84a
    Poziom 28  

Sprawdzałem na innych działających wzmacniaczach które są po naprawie i powstawiane są równolegle tranzystory różnej serii i tam nic się nie dzieje.

Mam chyba troszkę inny schemat bo stopień mocy wygląda w rzeczywistości troszkę inaczej. Tu jest schemat poprawiony:

Nie pali się jak pisałem wcześniej V27 tylko V28 wg nowego schematu, czyli jeden z 4 równoległych tranzystorów, w których V28 i V30 są tej samej serii i V29 oraz V31 tej samej serii.

0
  • #6 28 Maj 2010 10:47
    marek_ka
    Poziom 26  

W takim układzie cudów nie ma. Wymień 4 tranzystory pracujące równolegle. Rozumiem że kolektory zwarte są poprzez radiator? Jeśli tak to trzeba sprawdzić połączenia emiterowe i bazowe. Jeśli nie to masz uszkodzoną podkładkę pod tranzystorem lub tulejki dystansowe. Możesz dodać małe rezystory w emiterach np. 0,47R/2W to wyrównasz prądy w tranzystorach. Skąd masz tranzystory? Może te nowe są do niczego.
    Sprawdź tranzystory sterujące, a najlepiej podmień choćby z innego modułu.

0