Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik z rosyjskiej maszyny - pali się tranzystor mocy.

patryk-84a 26 May 2010 21:32 2776 5
 • #1
  patryk-84a
  Level 28  
  Witam. Mam do naprawy wzmacniacz z falownika (sterownika) zasilającego silnik trójfazowy prądu przemiennego. Na jeden silnik od osi x lub z są 3 takie wzmacniacze, po jednym na każdą fazę. Na silnik wrzeciona na jedną fazę przypadają 2 takie wzmacniacze czyli na silnik 6. Problem jest taki, że spalił się jeden kanał. Na początku spalił się tranzystor V29, rezystor R7 i dioda V14. Po wymianie tych elementów i sprawdzeniu wzmacniacza w maszynie teraz pali się za każdym razem tranzystor V27, który zresztą połączony jest równolegle z tranzystorem V28 ale pali się akurat ten i to od razu po załączeniu obrotów. Błąd w tym przypadku właśnie spalenie tranzystora sygnalizowane jest świeceniem diody led V10. Sprawdziłem wszystkie tranzystory, diody i rezystory i wszystko wygląda na sprawne. Sam już nie wiem co może powodować palenie się tego jednego tranzystora. O to schemat:  Falownik z rosyjskiej maszyny - pali się tranzystor mocy.

  Ta niższa gałąź jest dla napięcia ujemnego i właśnie w niej pali się tranzystor, sterownik dla obu kanałów jest taki sam.
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  A jakie wstawiasz te tranzystory (v27 i 28) ? Przecież cudów nie ma - jeśli są w parze identyczne i pali się tylko jeden to musi być coś źle podłączone.
 • #3
  patryk-84a
  Level 28  
  Sa identyczne oryginalne produkcji rosyjskiej ale z innego roku. Myslisz zeby w te pare wstawic identyczne tranzystory? Polaczone jest wszystko dobrze, konstrukcja radiatorów i połączeń nie pozwala na inne podłączenie.
 • #4
  marek_ka
  Level 26  
  Tranzystory bipolarne pracujące równolegle muszą być parowane. Ewentualnie trzeba dodać rezystory wyrównujące prądy tranzystorów.

  Prawdopodobnie jeszcze któryś tranzystor w górnej części jest walnięty tylko na mierniku udaje sprawny.
 • #5
  patryk-84a
  Level 28  
  Sprawdzałem na innych działających wzmacniaczach które są po naprawie i powstawiane są równolegle tranzystory różnej serii i tam nic się nie dzieje.

  Mam chyba troszkę inny schemat bo stopień mocy wygląda w rzeczywistości troszkę inaczej. Tu jest schemat poprawiony:

  Falownik z rosyjskiej maszyny - pali się tranzystor mocy.

  Nie pali się jak pisałem wcześniej V27 tylko V28 wg nowego schematu, czyli jeden z 4 równoległych tranzystorów, w których V28 i V30 są tej samej serii i V29 oraz V31 tej samej serii.
 • #6
  marek_ka
  Level 26  
  W takim układzie cudów nie ma. Wymień 4 tranzystory pracujące równolegle. Rozumiem że kolektory zwarte są poprzez radiator? Jeśli tak to trzeba sprawdzić połączenia emiterowe i bazowe. Jeśli nie to masz uszkodzoną podkładkę pod tranzystorem lub tulejki dystansowe. Możesz dodać małe rezystory w emiterach np. 0,47R/2W to wyrównasz prądy w tranzystorach. Skąd masz tranzystory? Może te nowe są do niczego.
  Sprawdź tranzystory sterujące, a najlepiej podmień choćby z innego modułu.