Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung RL44SCPS - padnięty agregat model MD4A1Q-L1U2?

acc007 26 Maj 2010 23:27 4565 4
  • #1 26 Maj 2010 23:27
    acc007
    Poziom 9  

Witam,

Mam lodówkę Samsunga RL44SCPS. Po 1.5 roku padł agregat, wymienili na gwarancji. Minął kolejny rok, wraz z nim gwarancja :( i prawdopodobnie znowu agregat. Wydatek ok. 600zł mi się niezbyt uśmiecha, więc chciałbym wpierw zdiagnozować czy to aby na pewno ten problem. Tego dnia na ułamek sekundy był zanik prądu, może to istotne - kiedyś rodzicom też padł agregat i serwisant tak im powiedział o zaniku prądu: "jak jest zanik, a tłok jest w górnym położeniu (jak w silniku na końcu sprężania) to po powrocie prądu nie ma siły ruszyć. Grzeje i termik wyłącza. Powtarza się to wiele razy aż uzwojenie się uszkadza (od temperatury)"

Agregat to model MD4A1Q-L1U2. Jego podłączenia wyglądają tak:
    - 3 bolce na agregacie:

- plastikowe elementy ze złączami:
    Całość po podłączeniu wygląda mniej więcej tak (zdjęcie zapożyczone z tego wątku):
    Postanowiłem więc sprawdzić i podłączyć agregat bezpośrednio do 230V wg. wskazówek z postu, czyli zasilanie na górny i prawy. Efekt - agregat nie rusza, słychać ciche buczenie (takie jak np w transformatorze), a termik (ten u góry) - strasznie się grzeje jego plastikowa obudowa.

Po zdjęciu tych plastikowych złącz z agregatora (widoczne na zdjęciu 2 - czy to jest właśnie przekaźnik rozruchowy?) pomierzyłem rezystancję bezpośrednio między samymi bolcami agregatora i tak oto:
    lewy-prawy - 50Ω
    lewy-górny - 30Ω
    prawy-górny - 20Ω

Żaden z bolców nie zwiera do obudowy. W dolnej plastikowej części (tej z 2 złączami), rezystancja między lewym, a prawym - ok. 33Ω. Próba odpalenia była przy agregacie wpiętym w układ chłodniczy w lodówce.

Czy ktoś ma jakiekolwiek pomysły co może być nie tak? Bo ja widzę 2 możliwe sytuacje i żadna mnie nie cieszy:
    1) padnięty agregat
    2) zatkany układ chłodniczy, przez co agregat nie ma siły zadziałać (bo cały układ jest pod ciśnieniem już)

Niezbyt mi się widzi wydać prawie 600zł, już wolę dołożyć drugie tyle i kupić nową lodówkę, trochę mniejszą, ale tym razem bym szukał takiej z 5 letnią gwarancją...
    --
    Pozdrawiam,
    Adam

0 4
  • #2 29 Maj 2012 14:52
    maziizam
    Poziom 10  

Spróbuj kondensator rozruchowy zmienić z oryginalnego 5µF na np. 7µF

0
  • #3 29 Maj 2012 15:58
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

acc007 napisał:

Postanowiłem więc sprawdzić i podłączyć agregat bezpośrednio do 230v wg wskazówek z postu, czyli zasilanie na górny i prawy.

Trzeba jeszcze zewrzeć krótkim impulsem prawy i lewy kołek , czyli nadać rozruch sprężarce .

0
  • #4 06 Sie 2018 14:59
    karol1977
    Poziom 13  

acc007 mam podobny problem nie startuje po zaniku napięcia >>>Czy udało ci się zastartować sprężarkę ???
    Czy jak zwiększę kondensator rozruchowy ma szanse ruszyć ?

0
  • #5 06 Sie 2018 15:02
    acc007
    Poziom 9  

Niestety nie pomogę - skończyło się na wymianie lodówki na inną.

0
  Szukaj w 5mln produktów