Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet poprzer radiówke - zasięg jak polepszyć?

keychi 25 Sie 2004 10:22 4902 27
  • #1 25 Sie 2004 10:22
    keychi
    Poziom 18  

Mam mały problem.
    Otóż nadajnik z którym łącze się aby uzyskać połączenie z internetem jest w osobnej części budynku. Sam jestem góra 200 m od nadajnika, z tym że 50 m wzdłuż mojej lini jest podstawówka.

Mimo, że niewielką posiadam odległość sygnał jest dość słaby, prosił bym o ewentualne wskazówki jak sobie z tym poradzić.

Fachowcy, którzy montowali mogli coś przeoczyć.
    proszę o wskazówki.

0 27
  • #2 25 Sie 2004 10:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Sie 2004 18:06
    elektryk
    Poziom 42  

Czy zgłaszałeś problem? Czy jest widocznośc optyczna?

0
  • #4 25 Sie 2004 18:54
    keychi
    Poziom 18  

Sam administrator powiedział, żeby się tym nie przejmować. Że poziom sygnału (jedna kreska w XP) jest niby tak dla jaj. Swoją drogą zależy z której strony domu patrzę

-----@-----
    1----2----3

Tak więc przy 1 mam balkon i w sumie to widze szkołe podstawową, przy 2 jest moje okno, widzę szkołe podstawową i nad oknem antena, 3 okno z którego widzę kawałek budynku w którym znajduje się nadajnik. Poza tym jeśli chodzi o części to są moją własnością, IP jest przyznawany za pomocą MAC adresu karty sieciowej. Tu już tylko kwestia mojego ustawienia.

Po małym skonsultowaniu wtyczka wynosi 10zł, kabel 3zł/m... bo sobie tak myśle czy aby nie lepiej by było aby umieścić antene nad oknem 3.

0
  • #5 25 Sie 2004 20:29
    snifferman
    Poziom 11  

hmm a jakiej anteny używasz... Na allegro helical 15dbi już od 34zł dostaniesz, mieszkasz w bloku czy w kamienicy. Ogólnie to najlepiej by było by jaknajmniej tej podstawówki stało na lini sygnału. Z tym przesunięciem anteny do innego okna to nie wiem czy dobry pomyśl im dłuższy przewód tym mniej mocy idzie na antene. Najlepiej żeby anteny się widziały... wysoka jest ta szkoła?

0
  • #6 25 Sie 2004 21:48
    cikez
    Poziom 12  

mozesz przenieść antene ale radze sprawdzic czy nadajnik jest widoczny z obecnego miejsca. Przy tak duzych czestotliwosciach jest wazne żeby na lini nadajnik-odbiornik nie było przeszkód, wiec radze pozyczyc lornetke i sprawdzic czy z obecnego miejsca gdzie jest odbiornik widac nadajnik, jezeli nie to przeniesc do innego. jak masz tylko mała antene to polecam anteny na allegro. co do sygnału "jedej kreski" to radze sprawddzic czy wszystkie pakiety przechodzą

0
  • #7 26 Sie 2004 10:34
    keychi
    Poziom 18  

Tak to wygląda. Rzadko kiedy... ale zdarzy się że 1 ping na 30 wysiądzie, czasami mniej.

Badanie 10.2.2.1 z użyciem 1024 bajtów danych:

Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=18ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=25ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=23ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=17ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=21ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=22ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=119ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=85ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=17ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=209ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=39ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=177ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=23ms TTL=64
    Odpowiedź z 10.2.2.1: bajtów=1024 czas=20ms TTL=64

...
    Statystyka badania ping dla 10.2.2.1:
    Pakiety: Wysłane = 3311, Odebrane = 3167, Utracone = 144 (4% straty),
    Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 14 ms, Maksimum = 3959 ms, Czas średni = 158 ms

---
    Szkołę widzę właśnie z tego okna 3... Szkoła jest 3 piętrowa. Ja natomiast mieszkam w domku 1 piętrowym z czego właśnie antena jest na 1 piętrze.

0
  • #8 26 Sie 2004 12:46
    halif
    Poziom 26  

Faktycznie jak na pingowanie bramy (jak rozumiem) to słabo. Moze da sie troche podgiąć antene. U mnie bylo podobnie - okazuje sie ze moja antena (i wiekszosc z tych tanich, popularnych) co prawda w horyzoncie ma kont widzenia i jest on dosyc duzy, o tyle w azymucie ma dosyc mala szczeline w ktorej "patrzy". U mnie pomoglo podgięcie lekki góra-dół, ale moim zdaniem to zobacz sobie np. na msv.dk jaka masz predkosc (nie jest to zbyt miarodajny wskaźniek) i potem na numion.com i jezeli predkosc jest niższa niz zalozona w umowie to pogadaj z Adminami... Moze to kwestia mocniejszej anteny, albo jak sam sugerowales przeniesiania w inne miejsce. Powalcz o swoje!

0
  • #9 26 Sie 2004 17:00
    jareck
    Poziom 10  

Witam
    wydaje mi się że przy falach dużych częstotliwości (rzedu GHz) długość fali jest liczona w centymetrach, zatem, drobne przeszkody na drodze mogą występować ??
    pozdrawiam
    JAreCK

0
  • #10 26 Sie 2004 18:20
    keychi
    Poziom 18  

Dla inf halif

Dobra zaczne od samego początku:

Łącze ma przepustowość 128kbps -> 1024 kbps. Zależna prędkość jest od pory, ale przy dużym nasileniu ruchu mam te gwarantowane 128kbps... Potrafie ściągać z prędkością 90kb/s, jak i 2 kb/s :-) No ale przy siedzeniu na RPG online... ten jeden ping może mi zaważyć na wszystkim...

Poza tym sygnał jest bardzo niski. Z czego wynika status połączenia. Admini powiadają "tym się nie przejmować". Ja myślę, że jednak. Połączenie nonstop mi skacze 1mbps,2mbps,5.5mbps. Jak skołuje aparat to zrobie zdjęcie tej anteny. Tymczasem zobacz na wyniki testów.

0
  • #11 26 Sie 2004 23:42
    paawel
    Poziom 21  

co do antenki to kupilem kiedyś "tanizne" z allegro i mogłem sobie ją wsadzić w d.,.. od tamtej pory wolę zaplaćić pare zyli więcej i kupić fabryczną antenkę niż się wku.. za mam sygn 95 a nagle 15% mocy i nawet stronki nie da sie otworzzyć

0
  • #12 27 Sie 2004 01:22
    keychi
    Poziom 18  

podaj źródło i model tej lepszej o pare żyli ;D a najlepiej to adres gdzie ją kupić i ile wyniósł Cię kabel?

0
  • #13 27 Sie 2004 09:24
    Calineczka*
    Poziom 31  

...dokladnie-Panowie, jako elektronik zwracam szczegolna uwage na antene-to wlasnie ona zbiera sygnal z powietrza....to tak jak zestwaw audio-najwazniejsze sa glosniki-to one zamieniaja prad na dzwiek...taka dygresja.Moze kolega bedzie mial mozliwosc pozyczenia antenki od kogos??Prosze pamietac, ze przy tych czestotliowsciach bardzo wazny jest kierunek-trzeba dokladnie namierzyc antene nadawcza.....ew. sprobowac zastosowac, wykorzystac fale odbita od jakiejs sciany, ale nie wiem czy to sie sprawdza w radiowym internecie.tak czy inaczej-po pierwsze dobra antena...powodzenia!

0
  • #14 27 Sie 2004 09:36
    halif
    Poziom 26  

Rozsadne ceny (nie mowie o Allegro) i wysyłkowy sklepo maja w Dipolu. www.dipol.com.pl <- dla mnie dodatrkowo tanio bo sa tez w Lodzi :) (chociaz tam kupowlaem tylko sprzte SAT) Obawiam sie, ze nei masz podstaw do zadania wymiany anteny na jego (dostawcy uslug) koszt. Zacznij od tego ze obejz sobie kabel. Poczytaj jakie ma oznaczenia - na kablu jest zawsze kategoria nadrukowana - moze oszczedzili na kablu (ale to moze powodowac bledy tylko przy dłuższych odleglosciach modem-antena). Potem zobacz wtyczki, moze cos z ekranem.. (chyba ze to BNC (a pewnie tak jest)). Ogolnie przyjzyj sie kabelkowi, a potem mozesz sie zabrac za antene.
    Zobacz czy przy antenie nie ma innych zrodel syganlu, albo czegos co moze zaklucac. Anteny naziemne, kuchenki mikrofalowe za sciana, anteny CB sasiada etc. I teraz popatrz na sama droge Twoja antena <-> antena nadawcy... Moze tam cos moze zaklocac (druty wysokiego napiecia... albo co..
    Jezeli chcesz sie bawic w wymiana anteny to na moment sie wstrzymaj. Zobacz jeszcze jaka masz moc i jakosc syganlu. Mysle ze obecnie masz antene mikrosektorowa (takie biale pudelko). Moze jedynym wyjsciem bedzie kupno antweny tzw. beczki (http://www.dipol.com.pl/sklep/a7120.htm) - ale to bedzie koszt rzedu "pod stówę" - zreszta w Dipolu sam widzisz.. moze na Allegro takie beda. Nie mowie juz o np. antenach szczelinowych, czy tez panelowych, lub sektorowych - to sa setki PLNów. Obejzyj Twoja antene. Zobacz czy jest to samoróbka (np. w puszce instalatorskjiej, natynkowej), czy tez pozadna, firmowa (niestety szczerze watpie, dostawcy na antenach oszczedzaja.. najczesciej). Potem daj znac i moze da sie cos doradzic.
    Powodzenia

(a tak btw - to w co grasz w RPG? NWN moze? Daj mi znac jakie servery.. moze to one maja taki ping...)

0
  • #15 27 Sie 2004 09:59
    keychi
    Poziom 18  

Kolego nie mowilem tu ze chce wymusic na dostawcy wymiane anteny, bo oni mogli zrobic wszystko co w ich mocy. Otoz chyba wiem w czym problem twki... przesylam zdjecie anteny Yagi 19db podobno identycznej.

1. Kabel nie ma żadnego oznakowania, jest biały jak mleko.

2. Antenka od początku wydawała mi się śmieszna!

Jak rzucicie okiem to sami stwierdzicie. Moze kupic jakas porządną w każdym razie gdzieś z tak 26 db... no nie wiem, jest tu jakiś radiowy fachowiec ? :D :cry:

0
  • #16 27 Sie 2004 11:22
    paawel
    Poziom 21  

nie widziałem jeszcze w zadnej ofercie takiej anteny na 2,4 GHz -- raczej wygąda mi na zwykłą telewizyjną antenkę i sądząc po odległości 200m do nadajnika to ten który ci zakładał pewnie założył byle co bo na dobrą sprawe przy 200m a nawet 300m (dane w/g producenta PLANET) można osiągnąć zasięg na fabrycznych antenkach dołącznych do urządzenia(karty lub AP) oczywiście w terenie otwartym. Ja myślę że ta antena wprowadza wiecej zakłóceń bo na takiej odległości powinieneś mieć sygnał bardzo dobry i nie powinno być problemów z siecią.
    Zresztą jeżeli ktoś wziął od Ciebie kase za sprzet i montaż to ma tak zrobić rzeby Ci chodziło bez problemów -- przecież za coś płacisz
    pozdr.

0
  • #17 27 Sie 2004 11:39
    keychi
    Poziom 18  

No wiesz to są świeżo upieczeni mgr, mają po 25 lat i biją na tym kasiurę, gdyż leży to we wsi. Sprzęt jest moją własnością a w ramach promocji założone mam za 100 zł, gdyż wcześniej było za 400 zł i niczym się nie różniły zestawy. Moi sąsiedzi po obu stronach mają anteny panelowe, a ja mam jakąś chorą choinkę :) I jeśli chodzi o odległość to napewno jest do 200 m.

KABEL JEST NONAME, zapytam adminów co jest grane :-)

0
  • #18 27 Sie 2004 11:47
    paawel
    Poziom 21  

i oczywiście problem może być w kablu. polecam h-155 tańszy( ale 200 m to napewno wystarczy) lub H-100 droższy ale przy twojej odległości to zbyteczne. Ta antenka naprawde mi sie nie podoba hm- dlaczego sąsiadom zakładali panelówki a tobie akurat inną ??? - ja bym nie płacił abonamentu dotąd aż nie poprawią tego problemu.
    pozdr.

0
  • #19 27 Sie 2004 12:36
    marmon
    Poziom 17  

paawel napisał:
    nie widziałem jeszcze w zadnej ofercie takiej anteny na 2,4 GHz -- raczej wygąda mi na zwykłą telewizyjną antenkę i sądząc po odległości 200m do nadajnika to ten który ci zakładał pewnie założył byle co bo na dobrą sprawe przy 200m a nawet 300m (dane w/g producenta PLANET) można osiągnąć zasięg na fabrycznych antenkach dołącznych do urządzenia(karty lub AP) oczywiście w terenie otwartym. Ja myślę że ta antena wprowadza wiecej zakłóceń bo na takiej odległości powinieneś mieć sygnał bardzo dobry i nie powinno być problemów z siecią.
    Zresztą jeżeli ktoś wziął od Ciebie kase za sprzet i montaż to ma tak zrobić żeby Ci chodziło bez problemów -- przecież za coś płacisz
    pozdr.
    widzialem takie antenki nie sa najgorsze ale tylko na male odleglosci sie sprawdzaja ciekawe co z tym kablem? ja nie widzisz teraz nadajnika to nie dziw sie ze sygnal marny przenies antene na probe tam skad widac i zobaczysz efek bedzie 11mbps

0
  • #20 27 Sie 2004 20:00
    snifferman
    Poziom 11  

Mam podobny problem założyliśmy z kolegami sieć i narastają problemy.
    np ja mam tlumienie -70db i mam tylko 2Mbity... dlaczego... Teoretycznie przy takim tłumieniu powinienem mieć na luzie 5,5Mbita

mam karte msi 54mbit pc54g2

ps.
    http://www.dipol.com.pl/bib86.htm
    tutaj znajdziecie ciekawe informacje które tłumaczą większość omawianych tu problemów

0
  • #21 28 Sie 2004 00:06
    wowka
    Poziom 28  

co do antenki to nie kupuj nic na allegro bo to zlom i przeplacisz tylko, kup sobie odpowiednia ilosc kabla h155 + wtyczka do tego i poszukaj w googlach biquad. Te antenki sa baaaardzo proste w wykonaniu i jednoczesnie bardzo dobre, na takiej antence mam sygnal identyczny jak na helikalnej z allegro a jak sygnal bedzie zbyt slaby to idziesz po czasze od satki do komisu i masz bardzo dobra i bardzo tania parabole ktora u mnie dzialala bardzo dobrze

0
  • #22 28 Sie 2004 00:37
    snifferman
    Poziom 11  

czy ktoś wie jak w praktyce sprawdzają się anteny liniowe i kołowe w starciu z betonem... Wyczytałem że podobno kołowe lepiej przechodzą, czy to prawda?

0
  • #23 28 Sie 2004 18:58
    keychi
    Poziom 18  

Pójde za Twoją radą (co do kablu i anteny) bo widze, że tylko tak się sprawdzi to w praktyce. Na zdjęciu zamieszczam m/w wizualna odległość do tej głupiej podstawówki... na dachu po drugiej stronie budynku (czyli te 50 m co wczesniej wspominalem) jest antena ale jej fotki nie mam.

Co do płotu tej podstawówki to wstawili nowy :D

Te zdjęcie z przed 2 lat, no i halę w tej szkole dobudowywali... Wybaczcie za gabaryty zdjęcia.

0
  • #24 28 Sie 2004 19:37
    nokos
    Poziom 11  

Witam.
    Jeśli chodzi o kabel to przy odległości 200 m od nadajnika to nawet na RG58 (niezbyt długi) będzie dobry sygnał. Ale tylko z dobrą anteną.
    Na www.google.pl poszukaj anten "Biquad" albo "Yagi" (uda yagi). Są to dobre anteny. Sam zrobiłem antenki Yagi ( przy nadajniku i mojej sieciówce) i nie mogę narzekać. Poziom sygnału nie spada poniżej 85%. Czasami 100% przy odległości od nadajnika ok.800 m. Super sprawa.

Pozdro

0
  • #25 28 Sie 2004 21:06
    keychi
    Poziom 18  

jeszcze tylko jedno pytanie, ktora ta antena bo mozliwosci jest wiele....

0
  • #26 06 Wrz 2004 12:24
    halif
    Poziom 26  

snifferman napisał:
    Mam podobny problem założyliśmy z kolegami sieć i narastają problemy.
    np ja mam tlumienie -70db i mam tylko 2Mbity... dlaczego... Teoretycznie przy takim tłumieniu powinienem mieć na luzie 5,5Mbita

Po kolei. Mój dostawca mial tez problem z tlumieniem, ale u niego byla to kwestia konkurencji. Okazalo sie ze na dachu "wyroslo" 7(sic!) innych anten i sie po prostu zagluszaly nawzajem. Zobacz najpierw czy nadajnik jest wolny od zakloceń. Moze tez cos w poblizu stoi. A taka zupelnie zdawaloby sie trywialna sprawa jak otoczenie anterny odbiorcy. Moze tam jakas stara kuchenka mikrofalowa stoi, albo antena pokojowa do TV (podobno tez zakloca). Z reguly wystarczy w domu pozadnie posprzatac, aby troche mocy sie pojawilo :) Jezeli to nie pomoze to zmiencie kanal - spojrzcie najpierw co w eterze piszczy, moze po prostu kanaly sie nakladaja, albo sasiednie, duzej mocy zagłuszaj wasz...

Co do doboru anten. Proponuje abys faktycznie zajzal na strone Dipola. Nie musisz u nich kupowac, ale poiczytaj (proste i zrozumiale) przewodniki dla instalatorwo. Tam to wszystko jest czytelnie opisane. (anteny typu jagi uda sa faktycznie dobre, nie slyszalem aby byly z nimi jakies problemy natury technicznej (slabszy zasieg niz inne czy cos takiego).

A tak prawde mowiac, to nie ma reguly. Ja mam u siebie zwykla panelowa i super dziala (moc, jakosc po 100%). Wszystko zalezy od warunkow lokalnych.
    A jakbys odkryl u sibie zylke do elektroniki (chociaz nawet ciezko to tak nazywac) i chcial samemu zrobic antene to podaje linki:
    po polsku jagi uda (wyglada mocno chalupniczo 8) )
    http://www.wlan.waw.pl/anteny_wlan_jak_zrobic_yagi_15dbi.php

po ang, ale dobre zdjecia:
    http://martybugs.net/wireless/biquad/
    http://trevormarshall.com/biquad.htm

Powodzenia - Tom

0
  • #27 06 Wrz 2004 12:43
    keychi
    Poziom 18  

Wiesz, bakcyla złapałem do elektroniki. Problem w tym, że wg oceny fachowców mgr u mnie w sieci, ten budynek jest przeszkodą. Mi się wydaje że dostosować parametry dobrej anteny czyli MOC w tej chwili 70%, sygnał do 10%... i tak to wygląda. Potrzebuje opini fachowca jaką antene sobie dobrać i zbudować by tego problemu nie mieć. Najlepsze w tym wszystkim jest to że jak inaczej skalibruje antenę to łapię czeski nadajnik i dwa pozostałe SKRZYSZÓW 2, SKRZYSZÓW 2A, 1 - ten mój, SKRZYSZÓW. Chciałbym poprawić wydajność mocy i sygnału, ale potrzebuje anteny aby sobie z tym budynkiem poradziła.

0
  • #28 06 Wrz 2004 17:24
    nokos
    Poziom 11  

Pamiętaj jeszcze o jednej bardzo ważnej żeczy jaką jest fala odbita.
    Przy polaryzacji poziomej to bardzo prawdopodobne że jeżeli widzisz nadajnik tuż za rogiem budynku to będą nici z tego. No ale jeśli łapiesz S2 i S3 to może admin podłączy cię do innego AP.

Pozdro

0