Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4

27 Maj 2010 22:19 5245 6
  • Poziom 9  
    Mam zamiar kupić piec ecoTEC pus i regulator ColorMATIC 430. Posiadam już kominek z płaszczem wodnym CTM wraz z centralką TC 120 ARIA. Będę chciał stronę wtórną z wymiennika z kominka połączyć z wyjściem z pieca poprzez zawory zwrotne i skierować na rozdzielacze grzejników. Aby uniknąć jednoczesnej pracy obu urządzeń chciałbym wyjście AUX centralki kominka wykorzystać do rozwierania styków 3-4 w piecu ecoTEC. Do pieca byłby podłączony również regulator colorMATIC 430.
    Wyjście AUX w centralce kominka opisane jest jako "Stycznik, styki zamienne bezprądowe 3(NO) 4(COM) 5(NC)" oraz "aktywowane (przy określonej temp wody w płaszczu kominka) jest wyjście AUX (rozwarcie styków 4(COM) 5(NC) przekaźnika - przerwanie sygnału z urządzenia zewnętrznego).
    Moje pytania są takie:
    1) Czy przy podłączonym regulatorze colorMATIC 430 dopuszczalne jest rozwieranie styków 3-4 w piecu i czy spowoduje ono wyłączenie pieca?
    2) Czy rozwarcie styków 3-4 spowoduje wyłączenie funkcji grzania co czy również grzania na wężownicę w zasobniku cwu ?
    Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    1. TAK
    2. Wyłączy tylko c.o.
    Możesz też zastosować dodatkowy czujnik VR 10 i podłączyć go do kostki czujnika pogodowego OT- FBG w kotle, a czujnik na wspólną rurę zasilającą (lub do sprzęgła). Po osiągnięciu temp. kominka wyższej od wyznaczonej przez pogodówkę, kocioł się nie załączy.
    Odradzam grzanie wody w zasobniku kominkiem, chyba że zastosujesz na wszystkich rurach zawory odcinające i będziesz sterował przepływem ręcznie.
  • Poziom 9  
    Mam zamiar grzać wodą z kominka również w zasobniku. Założenie jest takie: zasobnik bedzie z dwiema wężownicami jedną dla kominka a drugą dla kotła. Oddzielne czujniki temperatury wody w zasobniku dla kominka i dla kotła. Po stronie wtórnej wymiennika z kominka będzie zawór trójdrożny, który w beznapięciowym położeniu będzie kierował strumień na węzownicę dolną zasobnika a gdy centralka kominka dostanie sygnał, ze temp w zasobniku jest dostateczna poda napiecie na zawór trójdrozny, który przełączy strumień na grzejniki. W tym czasie piec będzie pracował już tylko w trybie cwu gdyż centralka rozewrze styki 3-4 kotła. Ale jak to zadziała w praktyce to do końca nie wiem.
    Zastanów się czy warto montować zawór trójdrogowy, a może lepiej drugą pompę do ładowania dolnej wężownicy. Kominek w zależności od temp. i oczywiście swej budowy ma różną moc. Możesz natrafić na problem gotowania wody w kominku z uwagi na zbyt mały odbiór mocy przez wężownicę zasobnika, a drugi problem to dopóki nie nagrzejesz wody w zasobniku kominek stale grzeje CWU. Wiele centralek od kominka posiada możliwość podłączenia pompy CO i pompy CWU - każda pompa z zdefiniowaną temp. załączenia.
  • Poziom 9  
    Obawiam się zaworu trójdrogowego bo podobno są awaryjne. Wężownica w zasobniku Drażice OKC 200 NTRR ma 24 kW , kominek ma 18 kW. Poza tym jest przepustnica na dopływie powietrza, która zamyka dopływ przy przekroczeniu ustalonej temeratury. Czy w takiej sytuacji wężownica mogłaby nie nadążyć odbierać ciepło?
    Czy rozwiązanie z pompą ładującą będzie lepsze?
    Producent centralki opisuje to w ten sposób:
    Oczywiście u mnie obydwie pompy ze schematu byłyby po stronie wtórnej wymiennika. W tłoczenie pompy VALV byłoby wpięte wyjście z pieca. Domyślam się, że po wyjściu z pieca i po pompie VALV należy zastosować zawór zwrotny, ale czy po pompie POMPA zasilajacej wężownicę zasobnika też musi być zawór zwrotny? Czy powinnno tu być także naczynie przeponowe (w obwodzie pompy ładującej i wężownicy) ?
    Nie wiem także, czy poprawnie będzie działała sonda S2 (NTC 10K) jeślii będzie oddalona od centralki ok 10 m i przedłużona przewodem 2*0.75?
    Przedstawię jeszcze opcję z zaworem trójdrogowym.
    Które rozwiązanie będzie lepsze?
    Rozwiązanie z dwoma pompami jest lepsze, ale tu zaczyna się problem palacza. Wiele zależy od sposobu palenia. Rozwiązanie z zaworem 3d ogranicza pracę do grzania jednego z obiegów.