Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4

choleszek 27 May 2010 22:19 5905 6
 • #1
  choleszek
  Level 9  
  Mam zamiar kupić piec ecoTEC pus i regulator ColorMATIC 430. Posiadam już kominek z płaszczem wodnym CTM wraz z centralką TC 120 ARIA. Będę chciał stronę wtórną z wymiennika z kominka połączyć z wyjściem z pieca poprzez zawory zwrotne i skierować na rozdzielacze grzejników. Aby uniknąć jednoczesnej pracy obu urządzeń chciałbym wyjście AUX centralki kominka wykorzystać do rozwierania styków 3-4 w piecu ecoTEC. Do pieca byłby podłączony również regulator colorMATIC 430.
  Wyjście AUX w centralce kominka opisane jest jako "Stycznik, styki zamienne bezprądowe 3(NO) 4(COM) 5(NC)" oraz "aktywowane (przy określonej temp wody w płaszczu kominka) jest wyjście AUX (rozwarcie styków 4(COM) 5(NC) przekaźnika - przerwanie sygnału z urządzenia zewnętrznego).
  Moje pytania są takie:
  1) Czy przy podłączonym regulatorze colorMATIC 430 dopuszczalne jest rozwieranie styków 3-4 w piecu i czy spowoduje ono wyłączenie pieca?
  2) Czy rozwarcie styków 3-4 spowoduje wyłączenie funkcji grzania co czy również grzania na wężownicę w zasobniku cwu ?
  Pozdrawiam
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  1. TAK
  2. Wyłączy tylko c.o.
 • #3
  DARIUS67
  Level 24  
  Możesz też zastosować dodatkowy czujnik VR 10 i podłączyć go do kostki czujnika pogodowego OT- FBG w kotle, a czujnik na wspólną rurę zasilającą (lub do sprzęgła). Po osiągnięciu temp. kominka wyższej od wyznaczonej przez pogodówkę, kocioł się nie załączy.
  Odradzam grzanie wody w zasobniku kominkiem, chyba że zastosujesz na wszystkich rurach zawory odcinające i będziesz sterował przepływem ręcznie.
 • #4
  choleszek
  Level 9  
  Mam zamiar grzać wodą z kominka również w zasobniku. Założenie jest takie: zasobnik bedzie z dwiema wężownicami jedną dla kominka a drugą dla kotła. Oddzielne czujniki temperatury wody w zasobniku dla kominka i dla kotła. Po stronie wtórnej wymiennika z kominka będzie zawór trójdrożny, który w beznapięciowym położeniu będzie kierował strumień na węzownicę dolną zasobnika a gdy centralka kominka dostanie sygnał, ze temp w zasobniku jest dostateczna poda napiecie na zawór trójdrozny, który przełączy strumień na grzejniki. W tym czasie piec będzie pracował już tylko w trybie cwu gdyż centralka rozewrze styki 3-4 kotła. Ale jak to zadziała w praktyce to do końca nie wiem.
 • #5
  DARIUS67
  Level 24  
  Zastanów się czy warto montować zawór trójdrogowy, a może lepiej drugą pompę do ładowania dolnej wężownicy. Kominek w zależności od temp. i oczywiście swej budowy ma różną moc. Możesz natrafić na problem gotowania wody w kominku z uwagi na zbyt mały odbiór mocy przez wężownicę zasobnika, a drugi problem to dopóki nie nagrzejesz wody w zasobniku kominek stale grzeje CWU. Wiele centralek od kominka posiada możliwość podłączenia pompy CO i pompy CWU - każda pompa z zdefiniowaną temp. załączenia.
 • #6
  choleszek
  Level 9  
  Obawiam się zaworu trójdrogowego bo podobno są awaryjne. Wężownica w zasobniku Drażice OKC 200 NTRR ma 24 kW , kominek ma 18 kW. Poza tym jest przepustnica na dopływie powietrza, która zamyka dopływ przy przekroczeniu ustalonej temeratury. Czy w takiej sytuacji wężownica mogłaby nie nadążyć odbierać ciepło?
  Czy rozwiązanie z pompą ładującą będzie lepsze?
  Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4
  Producent centralki opisuje to w ten sposób:
  Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4
  Oczywiście u mnie obydwie pompy ze schematu byłyby po stronie wtórnej wymiennika. W tłoczenie pompy VALV byłoby wpięte wyjście z pieca. Domyślam się, że po wyjściu z pieca i po pompie VALV należy zastosować zawór zwrotny, ale czy po pompie POMPA zasilajacej wężownicę zasobnika też musi być zawór zwrotny? Czy powinnno tu być także naczynie przeponowe (w obwodzie pompy ładującej i wężownicy) ?
  Nie wiem także, czy poprawnie będzie działała sonda S2 (NTC 10K) jeślii będzie oddalona od centralki ok 10 m i przedłużona przewodem 2*0.75?
  Przedstawię jeszcze opcję z zaworem trójdrogowym.
  Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4
  Piec Vaillant ecoTEC plus 186 i styki 3-4
  Które rozwiązanie będzie lepsze?
 • #7
  DARIUS67
  Level 24  
  Rozwiązanie z dwoma pompami jest lepsze, ale tu zaczyna się problem palacza. Wiele zależy od sposobu palenia. Rozwiązanie z zaworem 3d ogranicza pracę do grzania jednego z obiegów.