Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka instalacji elektrycznej

cocokoko 27 Maj 2010 23:00 3933 8
  • #1 27 Maj 2010 23:00
    cocokoko
    Poziom 10  

Witam, drodzy koledzy proszę podpowiedzcie mi jak dobrze zmodernizować instalację elektryczną.
    Dom z lat 80 -tych, układ sieci TN-C, brak uziemienia.
    Zasilanie linią napowietrzną, zabezpieczenie główne C32A moc przyłącza 15kW.
    WLZ to aluminium i wygląda mi na max 4x6 mm².
    W rozdzielni znajdują się: cztery bezpieczniki 16A topilowe - z dwa zabezpieczają oświetlenie (góra, dół) z pozostałe dwa gniazdka (góra dół), trzy beczniki 25A topikowe, z które zabezpieczają następna rozdzielnię.Przewód to również aluminium 4x6mm². W tej rozdzielni znajdują się trzy zabezpieczenia siłowe: 1xC20A - zasilanie silników w warsztaciku, 1xC20A gniazdo w garażu, B20A - zasilanie kuchenki elektrycznej.
    Teraz może o tym jaką mocą dysponują moje najbardziej energochłonne odbiorniki:
    Kuchenka max 10kW
    Zmywarka 2kW
    Pralka 2kW
    Czajnik 2,4kW
    Boiler 1,5kW
    Mikrofala z grilem max 2kW
    Silniki: 2x7,5 kW 2x3,5kW - nie pracują częssto, nigdy jednocześnie.
    Zmywarka, czajnik, pralka, boiler są poprostu wpięte w gniazdka.

Moja wizja:
    Zmienić WLZ na 4x10mm² CU,
    W pierwszej rozdzielni dokonać rozdziału przewodu PEN i uziemić ten punkt.
    Wykonać uziom.
    Zasilanie gniazdek i świateł (wykonane z miedzi 2,5mm² pozostawić w ukłądzie TN-C (chyba, że wolno po całym domu ciągnąć pojedyńczy przewód PE i doprowadzić go do każdego gniazdka, żeby nie kuć zbyt mocno ścian np. pod listwą przy podłodze?)
    Wykonać dwa obwody siłowe do drugiej rozdzielni - jeden zabezpieczyć 3xC25A, drugi 3xB20A
    Na tym pierwszym chciałbym, żeby były podłączone: boiler, zmywarka, mikrofala, czajnik, pralka - każde na osobnym obwodzie zabezpieczonym B16A. A także silniki i gniazdo siłowe w garażu zabezpieczone osobno po 3xC20A. Przewód 5x6mm² Cu myślę, że powinien w zupełności wystarczyć.
    Na drugim obwodzie chciałbym powiesić tylko kuchenkę i zastosować 5x4mm² lub 5x2,5mm²
    Oczywiście RCD obowiązkowo.

Teraz klika pytań:
    Czy w kuchni czajnik, zmywarka, mikrofala, które stoją blisko siebie moga być zailane z osobnych faz ?
    Czy do drugiej rozdzielni zamiast dwóch kabli ciągnąć jeden grubszy i tam dokonać rozdziału?
    Czy zastosować dwa RCD trójfazowe - na każdy obwód osobno ?
    Jeżeli będzie można "dorobić" przewód PE do gniazdek to oczywiśćie bez dwóch zdań 2xRCD jednofazowe na gniazdka ?
    Uziom musi być czy nie - zdrowy rozsądek podpowiada mi, że lepiej by było?
    Jeżeli wykonam uziom - czy jak będzie spełniał warunki - mogę go zwyczajnie podpiąć do punktu rozdziału PEN czy musi być na to jakaś zgoda?
    Czy wykonać i czy mogę wykonać GSW - ogrzewanie - rury metalowe, wodociąg - metalowy, krany, wanna -wszystko z metalu.
    Czy jest sens stosować zabezpieczenie przepięciowe?
    Czy ten kabel aluminiowy, który zasila drugą rozdzielnię mogę jeszcze do czegoś wykorzystać czy zwyczajnie lepiej go odłaczyć i już nie używać?

Dodam tylko, że ku mojemu zdziwieniu, kabel aluminiowy nie wygląda na jakiś przegrzany czy nadtopiony (staram się w miarę symetrycznie obciążać instalację i nie z przesadną mocą) ale wiem, że licho nie śpi a obciążenia instalacji elektrycznej w domu od lat 80-tych sporo się zmieniły dlatego wolę coś zmienić :)

Prosze o radę
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 27 Maj 2010 23:29
    MrMazi
    Poziom 16  

Punkt rozdziału PEN nie musi być uziemiony. Jednakże jak masz możliwości wykonania uziomu, chęci i pieniądze, to wykonanie jego na pewno nie zaszkodzi. Nie słyszałem nigdy o prowadzeniu żyły PE poza dwiema (czterema) pozostałymi. Sądzę, że może to stwarzać poczucie mylnego bezpieczeństwa. Przewody w ścianie, nie tak łatwo uszkodzić, a w korytkach czy przy podłodze znacznie łatwiej. Robiąc w ten sposób, możesz mieć przerwę w PE a nawet się nie będziesz tego domyślał. .Co do WLZ, to żyły 10 mm2 w zupełności Ci wystarczą, przy takim przydziale mocy.
    Do drugiej rozdzielni poprowadź jeden przewód ale odpowiednio większy.

0
  • #3 27 Maj 2010 23:37
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

20kW naliczyłem w domu + 11kW w warsztacie.

Na moje to tak:
    - Zmienić WLZ na 4x10 [62A obciążalności długotrwałej]
    - przewidzieć dla kuchenki, zmywarki, lodówki i pralki obwody dedykowane [osobne zabezpieczenia w rozdzialni] gniazda nad blatem w kuchni po 2 szt na jedno zabezpieczenie B16 i najlepiej żeby zasilane z jednej fazy nie były obok siebie
    - dorobić uziemienie
    - do odbiorników jednofazowych RCD jednowazowe [po 1 na fazę]
    - do odbiorników 3 fazowych RCD 3-fazowe
    - zasilanie rozdzielnicy "warsztatowej" dać jednym przewodem i podłączyć pod wyłącznik główny, żeby w razie zrzucenia nie trzeba było biegać po całym domu i załączać po kolei Ski
    - kontrolki faz
    - w rozdzielnicy warsztatowej pokusiłbym się o układ kontroli zaniku faz, żeby silnikom krzywdy nie zrobić

0
  • #4 28 Maj 2010 23:12
    cocokoko
    Poziom 10  

Panowie, wyjście na warsztat i gniazdo siłowe jest z drugiej rozdzielni, do której chcę doprowadzić przewód 5x6mm² zabezpieczony 3xC25A. Z tej rozdzielni chcę wykonać dodatkowo obwody dedykowane - dla odbiorników typu czajnik, zmywarka, lodówka, mikrofala, boiler, pralka (oczywiśćie każdy zabezpieczony). Pytanie czy wystarczy jedno RCD trójfazowe - czy będzie działało poprawnie?? Dla mnie nie jest problemem, że jak RCD zadziała to wyłączy wszystkie wymienione odbiorniki.

0
  • #5 29 Maj 2010 00:38
    Miwhoo

Skoro nie problem, to możesz dać jeden RCD na całość, chociaż od tej tendencji się odchodzi, aby zadziałanie RCD w konkretnym obwodzie nie powodowało wyłączenia wszystkiego, a dodatkowo przy kilku RCD zamontowanych w rozdzielnicy łatwiej znaleźć ewentualne uszkodzenie, a prąd upływu może być większy [30mA na fazę a nie 30mA na 3 fazy].

-1
  • #6 30 Maj 2010 14:47
    retrofood
    Moderator

Wszelkie podpowiedzi są nie warte funta kłaków.
    To jest temat na solidne opracowanie doświadczonego projektanta, a nie na podpowiedzi w stylu:
    "Skoro nie problem, to możesz dać jeden RCD na całość",
    "Zmienić WLZ na 4x10 [62A obciążalności długotrwałej]",
    "Punkt rozdziału PEN nie musi być uziemiony" i podobne kwiatuszki. One same nie są nieprawdziwe, ale czy na pewno w tym przypadku? Czy na pewno WLZ 4 x 10 to się daje ze względu na obciążalność długotrwałą?Ludzie, kol. Akrzy74 napisał niedawno, że nóż się w kieszeni otwiera. Chyba ma rację.
    Zanim zaczniecie podpowiadać, to zastanówcie się nad tym, że nie znacie warunków ZE, nawet nie zapytaliście o odległości, nie znacie usytuowania obiektów, a przede wszystkim czy ZE dał taki przydział mocy. A jak dał, to czy czasem nie zechce pomiaru półpośredniego?
    I następna seria pytań: Czy garaże to na działalność gospodarczą? Wtedy trzeba robić oddzielne zasilania, oddzielne układy pomiarowe, no i na schemacie będą zupełnie inne wielkości wartości w stosunku do proponowanych w podpowiedziach. I jak się ma to do Waszych podpowiedzi?

Jeszcze raz powtarzam: bez wizji lokalnej i wiedzy wynikającej z istniejących odpowiednich dokumentów, wszelkie podpowiedzi są obarczone poważnym ryzykiem błędu, więc z mojej strony ich nie będzie. Ja staram się nie pisać głupot.

1
  • #7 30 Maj 2010 20:42
    Miwhoo

Witam.

Kol. retrofood zacytowałeś tylko część mojej wypowiedzi, to tak, jakbyś otworzył Biblię i wyciął z niej dowolny fragment np. "... Boga nie ma..." i już wiadomo, że Biblia pisze, że Boga nie ma...

Opisałem dalej niedogodności jakie wiążą się z zastosowaniem jednego RCD 3 fazowego na cały dom / rozdzielnicę. Mam przynajmniej 2 projekty [obydwa z 2010r] gdzieś w szafie, opieczętowane przez różnej maści fachowców z odpowiednimi uprawnieniami, w których instalacje są chronione przez 1 RCD 3-fazowe 0,03A zamontowane w rozdzielnicy głównej.

Informację o obciążalności długotrwałej dałem dodatkowo "poza konkursem", teraz jak patrzę na ten zapis, to sam mógłbym się do niego przyczepić, ale nie taki był mój zamysł... 4x10 ze względu na min. przekrój PEN...
    Tylko w tym zapisie widzę swój wyraźny błąd, który polegał na pominięciu oczywistej przyczyny wyboru takiego, a nie innego kabla...

Nie będę się dalej rozpisywał, bo nie o tym był temat.
    Pozdrawiam.
    Miwhoo.

-1
  • #8 30 Maj 2010 21:32
    retrofood
    Moderator

Miwhoo napisał:
    Witam.

Kol. retrofood zacytowałeś tylko część mojej wypowiedzi, to tak, jakbyś otworzył Biblię i wyciął z niej dowolny fragment np. "... Boga nie ma..." i już wiadomo, że Biblia pisze, że Boga nie ma...

Opisałem dalej niedogodności jakie wiążą się z zastosowaniem jednego RCD ...

Wszystko się zgadza. Ja nawet napisałem, że "One same (tzn. cytowane wypowiedzi - przyp. mój) nie są nieprawdziwe, ale czy na pewno w tym przypadku?"
    Chodziło mi o to, że nie możemy na pewno tego stwierdzić, że tak można, lub nie można. A skoro nie ma pewności, to radziłbym ostrożniej z podpowiedziami. I to tyle.

0
  • #9 30 Maj 2010 21:53
    Miwhoo

Przyjąłem do wiadomości. :)

0
  Szukaj w 5mln produktów