Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podwójnym wyłącznikiem zapalać halogeny i lampę sufitową

28 Maj 2010 10:52 8481 5
  • Poziom 2  
    Witam, mam delikatny problem z tym czego nie lubię, nie rozumiem i do tego się boję.
    W kuchni mam zamontowane halogeny meblowe. Podłączone są one do prądu przez gniazdko prądowe za szafką. Z transformatora wystaje kabel na którym jest włącznik halogenów (taki jak w lampkach nocnych). Chciałbym włączanie tych halogenów przerobić do podwójnego włącznika światła. Tak by jednym włącznikiem światła włączać światło sufitowe a drugim halogeny. Kupiłem podwójny włącznik ( z podświetleniem ) i ... zawiecha jak to podłączyć? Czy w ogóle jest taka możliwość by w podwójnym włączniku pogodzić tego typu podłączenie? Bardzo proszę o pomoc z góry dzięki!
    Pozdrawiam.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 28  
    Można to jak najbardziej wykonać. Wystarczy przewód którym jest podawana faza z gniazdka do transformatora podłączyć pod odpowiedni klawisz w wyłączniku - z założeniem oczywiście, że podłączenie wyłącznika jest zgodne ze sztuką i przerywa on fazę podawaną do lampy.
  • Poziom 17  
    Na pewno nie wolno zasilać z wyłącznika ściennego biorąc przewód neutralny z gniazdka - po wyjęciu wtyczki z gniazdka na bolcu wtyczki pojawi się napięcie fazowe! Nie mówiąc już o wyłączaniu różnicówki, jeżeli taka znajduje się w którymś z obwodów. Należy zasilić transformator tak, jakby to była kolejna lampa. Faza przez przełącznik, neutralny podłączony do tego samego obwodu, co lampa sufitowa.
  • Poziom 37  
    Da się zrobić ,ale ja widzę tu małe :shii: kucie ściany :D

Do przełącznika muszą iść trzy kable faza i dwa powrotne załączane do fazy w puszce jedna do żyrandola druga na trafo do halogenów przewód N trzeba rozdzielić na żyrandol i do trafo.

Ciekawe jak styki wytrzymają włączanie transformatora.
  • Poziom 18  
    Jeśli transformator będzie załączany po stronie pierwotnej wyłącznikiem podtynkowym to nie widzę problemu, ale ze względu na ryzyko porażenia takie rzeczy zostawił bym wykwalifikowanemu elektrykowi, bo jak masz taki problem to lepiej się za to nie zabierać. No i jeżeli chcesz obsługiwać halogenki i żarówkę na 230 z jednego gniazdka to bez kucia ściany się nie obejdzie. A opcje są dwie - jeżeli używasz gniazdka tylko do zasilania halogenów to można je odcinać wyłącznikiem, zrobienie czego może okazać się dość trudne, albo po prostu wykuć tor w ścianie od wyłącznika do miejsca, w którym znajduje się transformator (można go też zakończyć gniazdkiem, które będzie wyłączane za pomocą wyłącznika oświetleniowego) i połączyć transformator z wyłącznikiem za pomocą przewodu o odpowiednim przekroju. Trzeba wykuć większy otwór na puszkę do gniazdka, po położeniu przewodu i wszystko zagipsować, więc jeżeli nie masz o tym zielonego pojęcia to szkoda Twojej pracy, bo coś może nie wyjść :)
  • Poziom 2  
    Dzięki za pomoc - w sumie myślałem, że to jest proste do zrobienia ale niestety... na chwilę obecną zostawię tak jak teraz jest. Serdeczne dzięki za odpowiedzi - cieszę się, że nie zacząłem testów. Pozdrawiam