Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośna ładowarka USB na baterie

kamilsos 28 Maj 2010 12:22 15551 4
  • Przenośna ładowarka USB na baterie

Czy kiedykolwiek potrzebowałeś podładować swój telefon komórkowy w drodze? Nie możesz znaleźć gniazdka, żeby naładować swój odtwarzacz muzyczny?

Autor będąc poza domem przez dłuższy czas, zwykle ładuje swój telefon i odtwarzacz bezpośrednio z własnego laptopa. W ten sposób ma on około 3 – 4 pełne ładowania z baterii laptopa i nie musi nosić ze sobą ładowarek. Noszenie wszędzie ze sobą laptopa jedynie w celu ładowania innych urządzeń to jego zdaniem lekka przesada.

Słyszał on wcześniej o urządzeniu „Minty Boost” które służyć miało do zasilania urządzeń USB prosto z baterii paluszkowych (AA). Po tym jak zrobił to urządzenie przekonał się że „Minty Boost” nie spełnia jego wymagań. Wydajność prądowa była po prostu za mała (dwa akumulatorki 2000mAh wystarczyły jedynie na połowiczne naładowanie telefonu).

Postanowił więc połączyć wysoką pojemność baterii laptopa z przenośnością „Minty Boost” i stworzyć własną ładowarkę urządzeń USB.

Urządzenie działa na zasadzie przetwornicy podwyższającej napięcie. Mikroprocesor (w tym wypadku PIC firmy Microchip) oraz kilka akumulatorków litowo-jonowych są głównymi elementami urządzenia. Ogniwa litowo-jonowe można wyjąć ze starej, niepotrzebnej baterii od laptopa lub też zamówić na dowolnym portalu aukcyjnym.

Urządzenie zwiększa napięcie wyjściowe z 3.2 V do 5V (napięcie ładowania USB). W tym konkretnym urządzeniu użyto 4 ogniw połączonych równolegle. Należy pamiętać również o użyciu dławika o indukcyjności nie mniejszej niż 200uH. Autor nawinąłem własny dławik obliczając mniej więcej potrzebną ilości zwoi przy pomocy internetowego kalkulatora indukcyjności.

Należy również pamiętać, iż niektóre urządzenia nie pozwolą na ładowanie urządzenia jeżeli nie podłączymy rezystorów pomiędzy porty przesyłowe USB. Do takich urządzeń należą miedzy innymi iPhone oraz inne produkty z rodziny Apple, a także telefony marki Motorola.

Źródło: http://www.instructables.com/id/Heavy-duty-portable-charger-for-usb-devices-phone

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kamilsos
    Poziom 13  
    kamilsos napisał 106 postów o ocenie 22, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    A co jeśli i w tej ładowarce baterie padną? Może użyć w niej akumulatorów zamiast baterii oraz wykonać i nosić ze sobą kolejną ładowarkę do ładowania tej ładowarki... ;)
    Deepone
    Poziom 22  
    Ja rozumiem, że czasami jest duża potrzeba zasilania różnych urządzeń przenośnych poza domem, czasami czekamy na ważny telefon czy coś i zapomnimy doładować.
    Ale tutaj według podejścia autora to niektórzy wręcz nie mogą wytrzymać bez pracującego mp3 czy telefonu przez nawet kilka minut a to już chyba przesada.
    Tego typu urządzenie może się przydać np jak się wybierzemy na dalszą wycieczkę np rowerową jako dodatkowe zabezpieczenie, ale przecież nie musimy mieć non stop włączonych tego typu urządzeń gdy jedziemy odpocząć czy się zrelaksować.
    david422
    Poziom 9  
    Witam
    A gdybym chciał zamiast 4 ogniw użyć 6 (bo akurat tyle mam), to przeszkadzało by to w czymś?
    Gonza
    Poziom 27  
    david422 napisał:

A gdybym chciał zamiast 4 ogniw użyć 6 (bo akurat tyle mam), to przeszkadzało by to w czymś?

Nie będzie w niczym przeszkadzać, ładowarka podziała po prostu dłużej na większym zestawie ogniw LiIon.