Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router, nietypowe polaczenie

28 Maj 2010 13:35 5233 34
  • Poziom 14  
    Witam!

Podlaczylem router do modemu kablowego, polaczenie z komp1 po RJ45 dziala, jest internet.
    Przedtem mialem internet po USB, a do sieciowki podpiety komp2 dla samego LANu - bez udostepniania internetu, komputery oczywisice sie widzialy, dzialalo udostepnianie plikow.

Chcialbym uzyskac taka sama konfiguracje, tylko z uzyciem routera.
    Czyli:
    komp1 po RJ45 ma intenet
    komp2 po RJ45 nie ma internetu

I teraz tak. Mam przeciagniety kabel od komp1 do komp2, ale scrossowany. O dziwo po podlaczeniu do routera takiego kabla dostalem polaczenie z internetem na komp2 (myslalem, ze wymogiem jest kabel niescrossowany). Czy router automatycznie usuwa cross? Jezeli tak, to czy LAN bedzie dzialal?

W pozniejszym terminie do routera beda sie dodatkowo logowac bezprzewodowe karty, ale tylko do polaczenia z internetem, bez LANu.

Pytanie - jak to skonfigurowac?

Obecnie na komp2 mam internet i nie mam LANu.
    Router Linksys WRT54GL, soft Tomato 1.27, internet z Aster.
  • Specjalista Sieci, Internet
    > Chcialbym uzyskac taka sama konfiguracje, tylko z uzyciem routera.
    podepnij wszystkie komputery do routera do portów LAN
    w komputerze co nie chcesz mieć internetu, ustaw ręcznie IP/maske z spoza zakresu DHCP servera przydzielającego IP na routerze, np 192.x.x.231 (ale w tej samej sieci, czyli jak router przydziela 192.168.1.100, to ustaw IP na 192.168.1.231) brame i DNS serwery zostaw puste. W ten sposób komp nie bedzie miał internetu.

a propos cross-a to dzisiaj praktycznie wszystkie urządzenia sieciowe wykrywają automatycznie rodzaj kabla i dostosowują się. Czy dasz cross czy straight nie ma żadnego znaczenia.
  • Poziom 14  
    Chyba nie do konca zrozumialem...
    (jeszcze w ramach sprostowania - tomato mnie wkurzalo i wrocilem do dd-wrt)

Przeciez jak router przydziela 192.168.1.100, a ja dam 192.168.1.231 to dalej jestem w puli przydzielania przez router. Czy sie myle?

Moze inaczej, chcialby miec tak:
    zdefiniuje, ze router moze przyjac maksymalnie 6 klientow, daje poczatkowe IP 192.168.1.101 i max users na 6. DHCP caly czas wlaczone.

To jak teraz zdefiniowac, ze komp2 ma miec 192.168.1.102 i do tego brak polaczenia z internetem?
    > Przeciez jak router przydziela 192.168.1.100, a ja dam 192.168.1.231 to dalej jestem w puli przydzielania przez router. Czy sie myle?

zobacz jaki jest zakres IP adresów przydzielanych przez DHCP server na routerze. pewnie x.100-200. dlatego powiedziałem x.231, ale każdy IP poza zakresem DHCP będzie OK.

> To jak teraz zdefiniowac, ze komp2 ma miec 192.168.1.102 i do tego brak polaczenia z internetem?

ustaw IP adres karty _ręcznie_
    panel sterowania => Połączenia Sieciowe => Połączenie Lokalne => Włascivowści => TCP .... [właściwości], => Użyj następującego ..IP (192.x.x.x), maska =255.255.255.0, Brama/DNS puste.

jak brama jest pusta to oznacza brak dostępu do internetu (ale LAN nadal jest bo mamy IP)
  • Poziom 14  
    Cytat:
    zobacz jaki jest zakres IP adresów przydzielanych przez DHCP server na routerze. pewnie x.100-200. dlatego powiedziałem x.231, ale każdy IP poza zakresem DHCP będzie OK.
    W firmware DD-WRT (Tomato tez) troszke inaczej sie to odbywa. Definiuje pierwsze IP oraz laczna ilosc.

Cytat:
    jak brama jest pusta to oznacza brak dostępu do internetu (ale LAN nadal jest bo mamy IP)
    Jezeli brama jest pusta i to automatycznie oznacza brak dostepu do internetu, to czy IP nie moze byc z puli przydzielanej przez DHCP? Dalej moge nie wpisywac bramy.
    > to czy IP nie moze byc z puli przydzielanej przez DHCP?

_nie_, IP musi byc z _poza_ zakresu przydzielanego przez DHCP. Inaczej możesz mieć IP konflikt.

Dodano po 1 [minuty]:

> W firmware DD-WRT (Tomato tez) troszke inaczej sie to odbywa. Definiuje pierwsze IP oraz laczna ilosc.

ale jeszcze nie widziałem DHCP który domyślnie przydziela adresy wieksze niz x.200. A co robi dd-wrt ? jaki jest zakres domyślny (1szy i liczba) ?
  • Poziom 14  
    Dziala, dziekuje!

Jeszcze dopytam:
    1. Czy powininem przydzielac w ustawieniach routera IP dla komp2 (ten bez netu)?
    2. Jezeli chce przydzielic stale IP dla komp1, to to IP tez musi byc spoza DHCP?

Cytat:
    jaki jest zakres domyślny (1szy i liczba) ?
    Tak, pierwszy adres i maksymalna liczba IP.
    > 1. Czy powininem przydzielac w ustawieniach routera IP dla komp2 (ten bez netu)?

NIE, np, w routerze ustawiasz DHCP 1szy=x.100 liczba=10 (czyli x.100-110), to oznacza że wszystkie inne adresy oprócz IP routera (x.1) możesz przypisywać ręcznie komputerom, (x.2-99, x.111-254)

> 2. Jezeli chce przydzielic stale IP dla komp1, to to IP tez musi byc spoza DHCP?
    jeśli ręcznie na komputerze to - tak,
    jeśli automatycznie przez DHCP to nie, powieważ czasem DHCP ma tzw Reservation, wtedy możesz w routerze w DHCP konfiguracji zarezerwować stały IP (w zakresie DHCP) dla danego komputera o określonym adresie MAC karty sieciowej.
  • Poziom 14  
    Nie nie.

Ja rozumiem, ze DHCP oznacza dynamiczna pule adresow i rozumiem juz takze, ze nie powinienem z tej puli przydzielac na stale jednemu adresowi MAC.

Ale ja chcialbym miec tak, ze jak dany MAC adres sie zaloguje do routera, to zawsze dostanie to samo IP. Uzywam po prostu takich programow, ktore identyfikuja mi komputery po IP i latwo mi sie w nich rozeznac, zeby np. wykonac na komp1 takie zadanie, a na komp2 inne.
    Czyli innymi slowy czy moglbym miec zdefiniowane w routerze, ale w ustawieniach kart sieciowych automatycznie? Poza oczywiscie tym komputerem bez internetu. Taki zabieg bylby w razie reinstalacji systemu, zeby sie nie bawic w konfiguracje.

--edit--
    Ehh zdazyles zmienic zanim ja wyslalem swojego posta :)

Czyli jezeli rezerwuje IP dla konkretnego komputera to z puli DHCP czy spoza niej?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    > Czyli jezeli rezerwuje IP dla konkretnego komputera to z puli DHCP czy spoza niej?

jeżeli DHCP server ma funkcje "Reserwacja" to z puli, ale wpisujesz ten IP+MAC w konfiguracji DHCP, aby DHCP wiedział że ma przydzielic konkretny IP dla danego MAC adresu.

jeżeli DHCP server nie ma rezerwacji lub jeśli ma ale chcesz to zrobić inaczej (bo np nie chcesz przydzielać bramy domyślnej do komputera) to z poza puli.
  • Poziom 14  
    Wszystko skonfigurowane tak, jak chcialem, adresy przydzielone po mojemu.
    Dziekuje za pomoc!

Zastanawiaja mnie jeszcze dwie kwestie:
    1. Na czym polega dzialanie funkcji "Key Renewal Interval" dla wifi?
    Czy klucz, ktory ja podalem sie zmieni, czy moze to dziala na zasadzie certyfikatu z okresem waznosci?
    Domyslnie bylo 3600sek, ja dalem 10080 (7dni).

2. Czy dla zwiekszenia bezpieczenstwa sieci wifi powinienem wylaczyc rozglaszanie, czy nie bawic sie w to?
    > Domyslnie bylo 3600sek, ja dalem 10080 (7dni).
    przywróć to

hasło co podałęś jest tzw "hasłem głownym", do szyfrowania transmisji używane jest tymczasowe hasło zmienane co "key renew interval" które (to tymczasowe hasło) jest przesyłane zaszyfrowane za pomocą hasła głownego co interval sekund.

> 2. Czy dla zwiekszenia bezpieczenstwa sieci wifi powinienem wylaczyc rozglaszanie, czy nie bawic sie w to?

jeśli działa to wyłacz, np moja karta ma problem z łaczeniem się do AP jak wyłaczę rozgłaszanie SSID.
  • Poziom 14  
    bogiebog napisał:
    > Domyslnie bylo 3600sek, ja dalem 10080 (7dni).
    przywróć to

hasło co podałęś jest tzw "hasłem głownym", do szyfrowania transmisji używane jest tymczasowe hasło zmienane co "key renew interval" które (to tymczasowe hasło) jest przesyłane zaszyfrowane za pomocą hasła głownego co interval sekund.
    Coz, nie mialem jeszcze okazji sprawdzic, ale czytalem, ze podczas zmiany klucza bywaja odczuwalne przycinki w pracy routera (albo polaczenia z routerem).
    ustaw key renewal na 60 sekund, puść pinga do googla
    ping -t www.google.com

przycina ping co 60 sekund ?
  • Poziom 14  
    Przetestuje to w najblizszym czasie i dam znac.

Zeby nie rozpoczynac nowego watku, zapytam tutaj.

Jeden z laptopow, ktore beda sie laczyc nie ma karty wifi. Laczyc ma sie z nizszego pietra przez gruby strop. Jednak juz wiem, ze karta Realtek wbudowana w innego laptopa odbiera w docelowym miejscu dla laptopa bez karty bardzo dobrze (3 lub 4/5 kresek). Czy zatem jak dokupie karte na USB TP-LINK TL-WN722N, ktora opisuja jako karte z antena o duzej mocy, to odbior powinien byc porownywalny z ta karta Realtek?
    Jezeli nie, to jaka karte na USB polecasz?
    Zaznaczam, ze wolalbym cos kompaktowego, a nie z osobna antena na kablu, bo jednak przydalaby sie mobilnosc.
    sam mam karte WN722N i przez gruby strop, ale gwarancji nie ma, tylko praktyka pokaże. Zaletą USB jest to że dokładasz kabel 2-3m do karty USB i możesz "szukać" dobrego miejsca dla karty, ja tak robię, lap na biurku ale karta wisi gdzieś indziej bo na na biurku nie ma sygnału WIFI.
  • Poziom 14  
    A probowales w tym samym miejscu uzywac laptopa z wbudowana karta?

Poza tym ja wlasnie chcialbym uniknac dodatkowych kabli. To jest niewygodne. No chyba, ze uzywasz laptopa jako stacjonarki...
    tak próbowałem, ale w na biurku bardzo słaby sygnał, rwało łącze ciągle albo nie łączyło. Jedynie karta usb na kablu rozwiązała sprawę (mam to samo w drugim laptopie, w innym pokoju)

Kup albo używaną albo nową, jak nową to masz 10 dni na zwrot (minus koszty wysylki)

> To jest niewygodne. No chyba, ze uzywasz laptopa jako stacjonarki...
    czasm go mam na kolanach, czasem go wlokę na parter gdzie jest lepszy sygnał ale antenka na kablu zawsze.

Jeśli nie chcesz USB na kablu a w laptopie nie działa dobrze to musisz postawić AP-eka na twoim poziomie a nie przez strop i wtedy nie będzie problemu z łączem WIFI.
  • Poziom 14  
    Jezeli na wbudowanej juz miales klopoty, to moge zrozumiec, ze na TP-LINKu tez je miales. Ja na wbudowanej mam bardzo dobry odbior. Stad chyba moge wnioskowac, ze na TP-LINKu powinno byc ok.

W laptopie nie tyle nie dziala, co po prostu nie ma wbudowanej karty wifi. To bardzo stary laptop Toshiby.

Co do zwrotu, on zostanie uznany chyba tylko, jak nie otworze pudelka, w sensie nie bedzie sladow uzytkowania. Jak przetne/zerwe plaster lub folie zabezpieczajaca przd otwarciem, to nikt mi zwrotu nie uzna.

Nie wiem natomiast co bedzie, jak kupie wysylkowo, ale odbiore osobiscie...
    takie rzeczy to kupuje na alegro używane z gwarancją rozruchową np 2tyg/misiąc, (jak nie działa to sprzedawca godzi się na zwrot)

jak w sklepie to możesz spróbować umowić sie na zwrot następnego dnia jakby nie działała, wtedy biorą kasę ale nie wybijaja faktury/paragonu dopiero na drugi dzień jak działa to dostajesz paragon/fakturę.
  • Poziom 14  
    Ja bym jednak wolal nowke.
    Nie wiem jaka jest statystyczna awaryjnosc kart na USB, ale jednak gwarancja chyba jest wazna.

Wyslalem juz maila z zapytaniem do sprzedawcy.
    z tą WN722N to zauważyłęm nastepujące zachowanie:
    W miejscu gdzie poprzednia mi nie łączyła ta często też zwykle nie działa (tj łączy WIFI ale pingy nie przechodzą) mimo że sygnał pokazuje b.dobry. Poprzednia (bez antenki zew) pokazywała kiepski sygnał. Jak ja przestawie w inne miejsce gdzie poprzednia łapała, to pokazuje taki sam sygnał i łączy. Potem mogę ją przenieść w to gorsze miejsce i już trzyma sygnał.
  • Poziom 14  
    To teraz troche z innej beczki.

Kiedy router po skonfigurowaniu lezy spokojnie, to wszystko gra.
    Ale kiedy zaczynam kombinowac, a przez to rozumiem wyciagniecie wtyczki telefonu z modemu kablowego (modem ma USB, ethernet, 2xtelefon), to router nagle traci IP i potem, zeby pobrac ponownie, to musze przelaczyc na USB poczekac na IP, przelaczyc na ethernet i znow poczekac.

O co tu moze chodzic?
    Kiedy internet jest po USB, to moge wyciagac wtyczke bez problemu.
    > wyciagniecie wtyczki telefonu z modemu kablowego (modem ma USB, ethernet, 2xtelefon), to router nagle traci IP i potem

to zachowanie jest prawidłowe

> o musze przełączyć na USB poczekac na IP, przelaczyc na ethernet i znow poczekac.

a próbowałeś wyłączyć/włączyć zasilanie od routera ?
    Moj router czasami jak straci IP to tylko odłączenie od prądu albo reset ze strony www pomaga. Nie walczę z tym, zakładam że ten typ tak ma.
  • Poziom 14  
    Dlaczego to zachowanie jest prawidlowe?
    Przeciez linia telefoniczna to zupelnie osobna sprawa.
    Poza tym na USB nic takiego nie ma miejsca...

Probowalem resetu zarowno poprzez oprogramowanie, jak i odlaczenie od zasilania, ale ponowne pobieranie trwa wieki i jeszcze sie nie doczekalem. Szybciej po prostu jest przelozyc na USB na chwile.
    > Dlaczego to zachowanie jest prawidlowe?
    myśle że jak modem traci łączność ADSL to zrywa połaczenie na RJ45 wyjściu i dlatego komputer traci IP.

czy możesz wejść na administracje modemu i sprawdzić status po ponowym podłączeniu kabla tel. Czy dioda ADSL zapala sie po ponownym połączeniu kabla tel i świeci się ciągle ?

prze zestawie modem=router=komputer, przy ponownym połączeniu kable do modemu, wejdż na konfiguracje routera i zobacz status WAN, zobacz też czy coś nie ma w logach.

Czy następujący sposób połączenia działa ?
    modem i router wyłączony, właczamy modem, czekamy na synchronizacje ADSLk, włączamy router - czy router dostaje poprawny IP ?
    jeśli tak to powinien dostać IP rownież po ponownym uruchominiu.
  • Poziom 14  
    Zanim zaczne kombinowac z wtyczkami i restartami chcialbym cos doprecyzowac.

Otoz, modem nie traci lacznosci ADSL. Ja odlaczam wtyczke RJ11. Kabel sygnalowy internetu to koncentryk (kablowka) i jego nigdy nie odlaczam od modemu. A zatem sygnal jest. Odlaczam tylko RJ11, czyli sam aparat telefoniczny.

Czy w takim przypadku zachowanie jest prawidlowe?
    czy mołbyś zamieścić schemat połączeń
  • Poziom 14  
    Tak, ale pozwolisz, ze zrobie to na piechote, niefachowo? ;)

Router, nietypowe polaczenie
    > ze zrobie to na piechote, niefachowo?
    miodzio, jakby każdy tak zamieszczał to 90% postów o tym co jak podłączono byłaby zbędna.

podłącz komputer zamiast routera, czy taki sam problem ?
    jeśli z komputerem taki sam problem to należy wciągąć pomoc techniczną operatora tutaj.
    Jak komputer (bez routera) straci IP to co pokazuje "ipconfig /all" ?